Apsilankiusius Daukšaičių kaime Klaipėdos rajone pakeri vietinės gamtos grožis: žaliuojančios pušys, kvepiantys gėlynai, augalų jūroje skendinčios pievos. Kaimo bendruomenės pavadinimas – „Daukšaičių pušynėlis“ – atspindi žmonių ryšį su gamta. Iš tiesų šioje gyvenvietėje gyvena tikri darbštuoliai, kurie natūralios gamtos apsuptį išnaudoja savo pomėgiams plėtoti: čia gaminami įvairūs suvenyrai iš gamtinės medžiagos, renkamos arbatžolės ir prieskoninės žolelės.
Prieš daugiau nei metus, baigus įgyvendinti projektą pagal „Leader“ programą „Daukšaičių saviraiškos ir laisvalaikio centro įkūrimas“, už skirtą 150 000 litų (43 443 eurų) paramą buvo suremontuotos seno pastato patalpos. Taip vietos gyventojams atsivėrė galimybė įsijungti į įvairias saviraiškos veiklas.
Viena iš krypčių – floristikos gaminiai. Nors į floristikos gaminių gamybos procesą dažniausiai įsijungia apie dešimt Daukšaičių bendruomenės narių, pagrindinės idėjų sumanytojos ir mokytojos yra Stanislava Bočkuvienė bei Daiva Toleikienė.
Daukšaitiškiai gamina įvairius suvenyrus iš gamtinės medžiagos, taip pat Vėlinių puokštes, Advento vainikus, velykinius krepšelius, progines puokštes.
Kaip tvirtino bendruomenės moterys, natūralios medžiagos, iš kurių gimsta suvenyrai, surenkamos Daukšaičių apylinkėse, o įvairios dekoratyvinės gėlės – daugelio daukšaitiškių darželių puošmena.
Suvenyrams naudojamos įvairios natūralios medžiagos: džiovinti lapai, dekoratyvinės gėlės, kankorėžiai, dekoratyvinės kerpės ir pan. Bendruomenės pirmininkė atskleidė, kad moterys šiemet planuoja pasiskirstyti grupelėmis, drauge rinkti, dažyti, ruošti medžiagas rankdarbiams.
Gamtinių suvenyrų gamintojos atviravo, kad paveikslą su džiovintais augalais trunka pagaminti apie 3 valandas. Tiesa, iš anksto reikia turėti idėją, būti pasiruošus medžiagas, dekoracijas.
Nors rankdarbių pagaminama daug, maža jų lieka bendruomenės namuose.
Gaminius gali įsigyti bendruomenės nariai – jais prekiaujama mugių metu. Tiesa, didžioji dalis gamtos įkvėptų kūrinių tiesiog padovanojama.
„Suvenyrais papuošiamos patalpos, jie dovanojami kaip prizai švenčių metu“, – pasakojo „Daukšaičių pušynėlio“ pirmininkė Alma Vanagienė.
Norintys įsigyti originalią vienetinę dovaną taip pat gali kreiptis į „Daukšaičių pušynėlio“ bendruomenę – moterys pažadėjo atsiradusių užsakovų nenuvilti.
Kita aktyvių daukšaitiškių veikla – arbatžolių ir įvairių prieskoninių žolelių rinkimas.
Šios veiklos iniciatorės yra kaimo senjorės Morta Malinauskienė ir Vanda Raicevičienė. Joms ne kartą talkino Barbora Grevienė, Regina Rumšienė, Genovaitė Čeliauskienė ir kitos.
Medicinos darbuotoja dirbusi V. Raicevičienė pasakojo: „Žolelės renkamos vietinėse apylinkėse, nešamos į namus, džiovinamos tamsiose vėsiose patalpose. Rudenį jos pradedamos rūšiuoti, karpyti“.
Iš viso, anot bendruomenės atstovių, praėjusiais metais buvo pririnkta ir paruošta prekybai apie 15 įvairių rūšių arbatžolių bei prieskoninių žolelių. Vienkiemyje gyvenanti bendruomenės pirmininkė pridūrė, kad žolelės renkamos atokiame slėnyje, itin švariame gamtos kampelyje.
Praėjusi vasara buvo pirmoji, kai kaimo moterys įsitraukė į žolelių rinkimo, auginimo procesą, tačiau jau pastebėta, kokios arbatos bei prieskoniai yra mėgstami klientų.
„Žmonės itin vertina pipirmėtę, melisą, raudonėlį, liepžiedžius, jonažolę. Taip pat labai perkamos buvo medetkos. Mažiausiai norima vaistinių arbatžolių, pavyzdžiui, raudonųjų dobilų“, – kalbėjo Daukšaičių darbštuolės.
„Daukšaičių pušynėlio“ kolektyvui itin svarbi ir prekinė išvaizda, todėl visos žolelės kruopščiai supakuojamos į popierinius arba medžiaginius maišelius. Nuo to priklauso ir kaina – siūtame maišelyje arbatžolės kainuoja 2 eurus, popieriniame – 1 eurą.
Bendruomenės narių svajonė – savomis rankomis pagamintus gaminius pateikti specialioje prekybos erdvėje.
„Turime vieną patalpą, kuri naudojama kaip sandėlis, norime ją suremontuoti, įrengti lentynas ir joje pateikti pagamintas prekes su visa prekine išvaizda“, – planus atskleidė A.Vanagienė.
„Žinoma, norime savo veiklas kuo labiau įvairinti, plėtoti šventinių puokščių gamybą. Jei bus parduotuvėlė, turėsime vietą, kur galėsime realizuoti produkciją, galėsime dar daugiau gaminti ir dar dažniau susitikti ir bendrauti“, – nuoširdžiai šypsojosi „Daukšaičių pušynėlio“ pirmininkė.
Naujausi komentarai