Beglobiai gyvūnai, kuriems Klaipėdoje niekaip neišrenkami gaudytojai, jau terorizuoja gyventojus. Tuntai sulaukėjusių kačių veržiasi į rūsius, namų balkonus ir kelia gyventojų nerimą.
Įsiveržė iškart penki
Aplink Paryžiaus Komunos 6 daugiabutį namą besišlaistančias kates kentusiam gyventojui Kazimierui Jazbučiui trūko kantrybė. Sulaukėję penki gyvūnai per langą pradėjo lįsti į jo pirmajame aukšte esantį balkoną.
"Atšilus orams, negaliu atidaryti lango. Tik praveri, žiūrėk, balkone penki katinai. Vakarais, kai įjungi šviesą, gyvūnai užlipa ant virtuvės palangės ir braižo langą. Visą naktį pratupi. Lango stiklas nuo jų tampa juodas", – guodėsi klaipėdietis.
K.Jazbutis pagalbos ieškojo anksčiau Klaipėdoje beglobių gyvūnų priežiūra užsiėmusioje įmonėje "Nuaras". Tačiau nuo kovo ši bendrovė uostamiestyje nebeveikia.
Klaipėdietis tvirtino nebežinantis, ką daryti, kur kreiptis dėl į jo butą besiveržiančių katinų.
"Katinėliai gražūs, bet aš negaliu jų visų penkių priimti ir auginti. Negi juos pačiam reikia surinkti į maišelį ir nuskandinti? Kodėl turiu žudyti gyvūnėlius? Miesto savivaldybė turėtų užtikrinti šią paslaugą. Baisu pagalvoti, kas bus, kai katės pradės daugintis", – nuogąstavo vyras.
K.Jazbutis pasakojo, jog kačiukai prie daugiabučio namo atsirado prieš dvejus metus. Kol gyvūnai buvo maži, juos šėrė kaimynai. Užaugusius katinus kaimynai pamiršo ir šie įsitaisė vyro balkone.
Šuo užpuolė vaiką
Beglobiai gyvūnai valkatauja ir pietinėje miesto dalyje. Praėjusią savaitę agresyvus šuo puolė vaiką, kuris rankoje nešėsi plastikinį maišelį. Gyvūnas pastarąjį išplėšė berniukui iš rankų. Vaiką nuo šuns išgelbėjo netoliese kastuvu besidarbavusi valytoja.
Po šį rajoną valkatavusius du šunis paėmė išskirtiniais atvejais gyvūnais mieste besirūpinančios įmonės "Aumura" darbuotojai ir nuvežė į prieglaudą. Spėjama, jog šuo vaiką puolė, nes manė, jog maišelyje maistas.
Gyventojai pasakojo, jog po rajoną valkatauja keturi šunys, tačiau likusiųjų tarnybai surasti nepavyko. Klaipėdiečiams nerimą kelia slankiojančios katės. Gyventojai nuogąstavo, kad nuo jų galima užsikrėsti įvairiomis ligomis. Žmonės pasakojo, jog sulaukėjusius gyvūnus kažkas maitina.
Įmonės "Aumura" vadovė Rita Gineikienė pasakojo, jog Laukininkų gatvėje sugauti šunys – gero charakterio. Pasak jos, gyvūnai agresyviai elgtis galėjo, nes buvo įbauginti žmonių ir gynėsi.
"Prieglaudoje jie greitai adaptavosi ir priprato prie žmogaus", – teigė vadovė.
Kačių imti nenori
Į bendrovę "Aumura" skambina vis daugiau klaipėdiečių, kurie prašo paimti valkataujančius ir net naminius gyvūnus. Pastaruoju metu įmonė priglaudė per 30 šunų.
Klaipėdos savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Nachčiunova teigė, kad "Aumura" nemokamai padeda tik kritiniais atvejais.
"Galima pranešti ir apie valkataujančias kates ir šunis", – tvirtino I.Nachčiunova.
Tačiau vakar dienraščio "Klaipėda" žurnalistams paskambinus į bendrovę ir pranešus apie po kiemą valkataujančius keturis katinus pagalbos nesulaukta. Darbuotoja paaiškino, jog tiek katinų paimti – "be šansų".
R.Gineikienė aiškino, jog įmonė neturi šiems gyvūnams pritaikytų sąlygų: "Su katinais situacija prasta. Būtent dėl jų dažniau ir kreipiasi žmonės. Per dieną sulaukiame po kelis skambučius, bet katinų neturime, kur laikyti. Nepaisant to, dabar važiuosime paimti katino, kurį kažkas šeria vienoje Manto gatvės laiptinėje".
Įmonės vadovės teigimu, dėl katino skundėsi kaimynai. Tačiau, anot jos, gyvūnų gaudymas ir išvežimas problemos neišspręs. Žmogus pradės maitinti kitus gyvūnus ir jie vėl pradės būriuotis.
"Kaimynai turi kalbėti su valkataujančius gyvūnus šeriančiais žmonėmis, kad šie taip nesielgtų. Tada ir gyvūnai nesibūriuos", – pabrėžė R.Gineikienė.
Augintinius išmeta į gatvę
Šeimininkai, kurie į prieglaudą nori atiduoti augintinius, dažniausiai guodžiasi tuo, jog neturi pinigų jiems išlaikyti, arba išvyksta dirbti į užsienį ir negali jų pasiimti. Pasak R.Gineikienės, tokių žmonių daugėja.
Įmonė sulaukė ir prašymo paimti 35 katinus. Skambinusysis aiškino, kad juos augina sode, tačiau nebegali jų išlaikyti. R.Gineikienės manymu, žmogus, auginantis 35 katinus, turi psichikos problemų.
Tačiau ne visi šeimininkai ieško prieglaudų, kur galėtų palikti savo augintinį. Yra ir tokių, kurie juos nuveža už miesto ir palieka laukuose. Sulaukėjusių šunų padaugėjo ir greta Klaipėdos esančiuose soduose. Alkani gyvūnai laksto po sodybas ir gąsdina gyventojus.
"Žmonės elgiasi neatsakingai. Kai augintiniai tampa nereikalingi, paima už kupros ir išmeta į gatvę. Geriau juk atiduoti į prieglaudą, gal atsiras kitas žmogus, kuris paims. Dėl likimo valiai paliktųjų darosi pavojinga. Gali atsirasti pasiutligės židinių", – nuogąstavo Priekulės seniūnas Valerijus Velkas.
Konkursas dar nepaskelbtas
Klaipėdiečiams kęsti valkataujančių gyvūnų išpuolius teks, kol nebus išrinktas konkurso dėl gyvūnų gaudymo nugalėtojas. Konkurso Klaipėdos savivaldybė dar nėra paskelbusi. I.Nachčiunovos teigimu, dabar ruošiamos jo sąlygos.
"Stengsimės skelbti kuo greičiau. Tai gali užtrukti apie mėnesį. Nemanome, jog padėtis mieste dėl beglobių gyvūnų sudėtinga. Padeda įmonė "Aumura", – tvirtino I.Nachčiunova.
Klaipėdoje įmonės, kuri nuolat teiktų gyvūnų gaudymo, surinkimo iš gyventojų, laikymo, karantinavimo, utilizavimo paslaugą, nėra pusmetį. Miesto savivaldybė skelbė konkursą, bet jis buvo nutrauktas, nes ne visi dalyviai pateikė pasiūlymus pagal sąlygas.
Jei bus apskųstas ir naujasis konkursas, šios paslaugos teikėjo paieškos gali užtrukti ir ilgiau.
Šiemet gyvūnų gaudymo, surinkimo iš gyventojų, laikymo, karantinavimo, utilizavimo paslaugai atlikti miesto savivaldybė skyrė 200 tūkst. litų, pernai išleista 308 tūkst. litų.
"Sunku pasakyti, ar užteks lėšų. Dirbsime, kad užtektų. Kadangi ekonominis sunkmetis, tikimės pigiau nupirkti paslaugą", – pabrėžė I.Nachčiunova.
Kniaukiančių dar padaugės
Klaipėdos maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Virginijus Gailius tvirtino, situacija uostamiestyje dėl beglobių gyvūnų yra sudėtinga, nes neišrinkta įmonė, kuri jais rūpintųsi.
"Kol kas katinų nėra labai padaugėję, nes žiemą jie nesidaugina. Kadangi prasidėjo ruja, katės migruoja, skleidžia garsus ir todėl atrodo, kad jų daugiau. Po poros mėnesių situacija bus sunkesnė. Katinų padaugės. Reikia tikėtis, kad per tą laiką, kol katės bus vaikingos, miesto savivaldybė išrinks paslaugos teikėją. Ji privalo užtikrinti šią paslaugą. Priešingu atveju kačių daugės aritmetine progresija", – dėstė viršininkas.
V.Gailiaus teigimu, reikėtų, kad įmonė ne tik naikintų, bet ir priimtų gyvūnus globoti. Užsienyje beglobių katinų dauginimosi problema sprendžiama kitaip – jie sterilizuojami, o ne žudomi. Tačiau tai brangi procedūra.
"Žmonės turėtų ne tik neišmesti gyvūnų, bet ir jų nešerti. Gyvūnai laikosi ten, kur jie šeriami", – įspėjo viršininkas.
Naujausi komentarai