Buvusio Klaipėdos aklųjų kombinato pašonėje užvirusios statybos įvarė baimės šio rajono gyventojams. Įmonėje dirbantys neįgalieji ir aplinkinių privačių namų gyventojai iš statybininkų išgirdę, esą jiems po langais atsiras ritualinių paslaugų įmonė, išsigando tokios kaimynystės.
Pavojingų atliekų nebus
Žmonės puolė aiškintis, ar gali gyvenamųjų namų rajone kurtis tokia įstaiga, ir piktinosi, kad niekas su aplinkiniais tokios veiklos nederino. Aistros kilo dėl prieš dvi savaites iš įmonės "Regseda" nupirkto pastato.
Buvusioje bibliotekoje nuo šiol šeimininkauja įmonė "Barocenas", kuriai vadovauja Viktoras Kichtenka. Oficialiai teigiama, kad ši įmonė užsiima pavojingų atliekų surinkimu ir išvežimu.
Tačiau vietos gyventojai tuojau pat prisiminė, kad šio verslininko žmona Ina Kichtenkienė prieš keletą metų paliko Klaipėdos savivaldybės Kapinių priežiūros skyriaus vedėjo postą, kai auditoriai, patikrinę šio skyriaus darbą, aptiko daugybę trūkumų.
Paaiškėjo, kad kapinių tarnybos skelbtą konkursą neatpažintiems asmenims laidoti laimėjo tarnybos vedėjos I.Kichtenkienės vyrui priklausanti įmonė, benamiai buvo laidojami be prokuratūros leidimų, o įmonėms už paslaugas esą permokama dešimtis tūkstančių litų.
Nors pats V.Kichtenka žurnalistams vakar aiškino, kad nieko neturi bendra su ritualinėmis paslaugomis, statybos darbus vykdantys rangovai neslepia, ką iš tiesų jie kuria Šviesos gatvėje.
"Įmonė "Barocenas" tik pavojingomis atliekomis užsiima. Čia žmonės labiau šių dalykų bijojo. Teko paaiškinti, kad mes čia pavojingų atliekų nekrausime, o statysime įmonės biurą. Kiek galima namuose dirbti?" – tikino verslininkas.
Rėmė prie sienos
V.Kichtenkos vadovaujama įmonė buvusio aklųjų kombinato biblioteką įsigijo kreditu už 400 tūkst. litų.
"Žemė jiems nepriklauso, ji yra savivaldybės, o pastatą mes pardavinėjome pustrečių metų ir neturėjome nė vieno pirkėjo. Jis buvo labai sukiužęs. Ir štai atsirado pirkėjas. Nors sandoris įformintas ką tik, ilgai ruošėmės, nes pastatas senas, teko rinkti įvairius dokumentus", – pasakojo įmonės "Regseda" vadovė Kristina Zibalienė.
Moteris vakar rytą pati nustebo, išvydusi, kad vos spėjus įforminti sandorį, naujieji savininkai jau atsiuntė statybininkus su sunkiasvore technika.
"Dėl kilusių gandų įmonės darbuotojai ėmė baimintis kaimynystės, todėl paprašiau naujojo kaimyno, kad jis susitiktų su darbuotojų atstovais ir atsakytų į visus klausimus. Aš net nustebau, kaip mūsų žmonės puolė klausinėti įmonės vadovo ne tik apie jo planus, bet ir apie jo žmoną", – stebėjosi K.Zibalienė.
Ir švęs, ir gedės
Aklųjų kombinato patalpose įsikūrusios bibliotekos darbuotojai nuo žurnalistų neslėpė savo nuogąstavimų, kad jei vos už kelių metrų esančiame pastate įsikurs ritualinių paslaugų įmonė, vaikai jaus diskomfortą žingsniuodami į biblioteką.
"Bendradarbiaujame su mokyklomis, darželiais, rengiame parodas, vyksta renginiai. Kažin ar vaikams jau bus taip malonu stebėti katafalkus? Virš mūsų yra įsikūręs kultūros centras. Išeitų, kad vieni šventes švęs, o čia pat kažkas giesmes giedos", – kalbėjo bibliotekos darbuotoja Jolanta Biriukova.
Kitoje pusėje sklypo, kuriame pluša statybininkai, įsikūręs privatus namas. Dviejų aukštų gyvenamajame name gyvenanti Nijolė Kasiliauskienė su vyru ir dukros šeima taip pat piktinosi, kad nejaukiai jaučiasi dėl sklandančių gandų apie laidojimo namus.
"Mano dukros langai kaip tik į kaimyninį sklypą. Niekas su mumis nederino ir neklausė, norime ar ne, kad čia būtų laidojimo namai. Esame labai nepatenkinti. Kaip savivaldybė leido tokiai įstaigai kurtis gyvenamajame rajone? Kas leidimus išdavė?" – piktinosi buvusi pedagogė.
Moteris tarstelėjo, kad jos šeimos gyvenimo kokybė suprastės.
"Ar bus malonu kiekvieną dieną žiūrėti į verkiančius artimuosius? Vadinasi, mes savo sode muzikos jau negalėsime pasileisti, nes už tvoros laidotuvių procesijos rinksis", – nerimavo moteris.
Kiek tolėliau įsikūrusio darželio vadovė aiškino, kad jos įstaigai naujieji kaimynai – nė motais, nes darželio teritoriją supa aukšta tvora ir darželinukai laidotuvių procesijų net neregės.
Katafalkai prasilenks
Pasklidusius gandus apie tai, kad Šviesos gatvėje buvusios bibliotekos vietoje įsikurs laidojimo namai, pats įmonės vadovas įnirtingai neigė, nors statybvietėje dirbantys statybininkai tai ir patvirtino vakar čia apsilankiusiems "Klaipėdos" žurnalistams.
"Taip, atspėjote, bus ritualinės paslaugos. Čia tik lietuviai gali piktintis, kad kažkas ėmėsi tvarkyti apleistą pastatą. Ar geriau kaimynystėje griuvena, ar sutvarkytas pastatas?" – prasitarė statybininkų technikai vadovaujantis Vladimiras.
Vyras žurnalistus įtikinėjo, kad niekam tokia specifinė įstaiga netrukdys, įvaža į kiemą yra plati, katafalkai esą puikiai prasilenks, nuo aplinkinių vaizdą kieme užstoja augalija, o su armonikomis giedotojai esą po kiemą nevaikščios.
Net ir po tokio atviro pokalbio su statybininkais, pats V.Kichtenka ir toliau neigė planus dėl laidojimo namų.
"Na, taip, mus finansuoja bankas. Kiek kainuos remontas, neišduosiu. Kodėl per brangu tokį biurą turėti? O gal aš išnuomosiu patalpas, o kas draus man? Jei atsiras norinčiųjų, kodėl negalėčiau nuomoti?" – klausė V.Kichtenka.
Leidimų darbams neprašė
Klaipėdos savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Gediminas Pocius patvirtino, kad dėl Šviesos gatvėje vykstančių darbų į savivaldybę leidimo nesikreipė jokia įmonė.
"Kiek suprantu, tai jau kapitalinis remontas. Leidimo vis tiek reikia. Niekas kol kas nesikreipė. O darbai vyks tol, kol statybų inspekcija apie tai sužinos", – tikino G.Pocius.
V.Kichtenka aiškino, kad tokiems darbams leidimai nereikalingi.
"Kad mes tik šiukšlių 10 tonų išvežėme. Gausime tuos leidimus. Mes tik norime sutvarkyti pastatą ir išnuomoti. Manau, ne viena įmonė norėtų gerų patalpų. Man nesvarbu, kam nuomoti", – kalbėjo V.Kichtenka.
Nebeliko sanitarinių zonų
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Rita Kubilienė aiškino, kad ritualinių paslaugų įmonėms keliami reikalavimai liberalėjo.
"Anksčiau buvo reikalauta, kad būtų išlaikytos sanitarinės zonos. Dabar tokių reikalavimų nėra. Tik naujai kuriamoms kapinėms yra būtina išlaikyti 100 metrų sanitarines zonas. Steigiant įmonę, statant pastatus, sklypo paskirtis turi atitikti numatomą veiklą. Sklypas turi būti komercinės paskirties, ir nesvarbu, kam jis priklauso", – tvarką aiškino specialistė.
Paklausta, ar gali būti tokia įstaiga šalia vaikų darželio ar gyvenamojo namo, R.Kubilienė atsakė, kad apribojimų tam nėra.
"Gali būti tik psichologinė įtaka. Žmonės gali reikšti nepasitenkinimą, jiems gali nepatikti procesijos, gali jausti psichologinį diskomfortą. Bet nėra draudžiama kurti tokias įstaigas, net jei už tvoros – privatus namas", – tikino specialistė.
Reikalaujama higienos paso
Pasiteiravus, kur draudžiama įsikurti ritualinių paslaugų įmonėms, R.Kubilienė juokais atsakė, kad garaže tokių paslaugų teikti negalima.
"Keičiant sklypo paskirtį, detaliuoju planu turi būti numatoma vieta automobiliams, įvažos. Juk katafalkai neturi užkišti gyventojų kiemų. Senokai ši tvarka galioja, dabar juk viskas verslui", – juokavo moteris.
Įrengus pastatą ir norint jame įkurti ritualinių paslaugų įmonę, savininkai turės kreiptis į Klaipėdos visuomenės sveikatos centrą dėl higienos paso gavimo.
Reikalavimai yra keliami patalpų vėdinimui, plautuvėms, sanitariniams mazgams, mikroklimatui ir kitiems dalykams. Aiškinamasi, ar nebus viršytos triukšmo normos.
"Taip, vietoje bibliotekos gali atsirasti laidojimo namai. Anksčiau žmonės gyvendavo šalia kapinių. Tačiau kažin ar šiems žmonėms bus labai malonu, jei ten įsikurs laidojimo namai? Čia labai jau individualus dalykas", – svarstė R.Kubilienė.
Naujausi komentarai