Užsidirbti duonos kąsniui į Angliją vykę klaipėdiečiai pateko į vergiją. Nualinti sunkaus darbo paukštyne dirbti jie buvo verčiami ir panaudojus jėgą.
Darbo kaina – 3 tūkst. litų
Darbas tris paras iš eilės be miego ir turint vos minutę suvalgyti sumuštinį. Vištų sukapotos rankos. Smūgiai už atsisakymą dirbti. Tokias negandas Anglijoje išgyveno klaipėdiečiai, kurie į užsienį išvyko susivilioję nemažu uždarbiu, tačiau gavę vos kelis centus.
Klaipėdiečiai išvykti į Angliją susigundė laikraščiuose perskaitę skelbimą. Jame buvo kviečiama vykti į svečią šalį, dirbti paukštynuose ir per savaitę užsidirbti 450 svarų (apie 1700 litų).
Uostamiesčio gyventojas, prašęs neskelbti pavardės, paskambino skelbime nurodytu telefonu. Paaiškėjo, kad įdarbinimo Anglijoje reikalais rūpinasi Klaipėdoje įsikūrusi bendrovė "GRS Consulting". Joje apsilankęs vyras išgirdo, kad už įdarbinimą teks susimokėti 800 litų. Dar 300 litų jis privalėjo pakloti už tai, kad mikroautobusu kartu su keturiais vyrais buvo nuvežtas į Angliją. Už keltą reikėjo susimokėti patiems.
Kelionės organizatoriai esą pareikalavo, kad vyras vežtųsi ne mažiau kaip 120 svarų (apie 450 litų), kad turėtų pinigų susimokėti už suteiktą kambarį, nes pirmąsias dvi savaites alga nebus mokama. Taip pat įsakyta nusipirkti ir maisto.
Įdarbinimą organizavusios bendrovės atstovai žmonėms esą aiškino, kad gyvenimo sąlygos bus geros, o dirbti reikės po 8 valandas per parą, už viršvalandžius – papildomi pinigai.
"Iš viso tam, kad išvykčiau į Angliją, išleidau bemaž 3 tūkst. litų", – tikino klaipėdietis.
Jo viltys, kad išlaidos greitai atsipirks, o piniginė pasipildys nauju uždarbiu taip ir virto svajonėmis.
Nuovargį baidė kumščiais
"Kai išlipome, Anglijoje mus pasitiko kažkoks Mindaugas. Jis pranešė, kad kiekvienas dar turėsime už įdarbinimą sumokėti 1200 svarų (apie 4500 litų), nors apie tai Lietuvoje nebuvo girdėję, jie esą bus išskaičiuoti iš atlyginimo. Tas Mindaugas mus, penkis vyrus, nuvežė į vietą, kur gyvensime, kitą dieną jau pradėjome darbą, nors jokia darbo sutartis su mumis taip ir nebuvo pasirašyta", – aiškino pašnekovas.
Kalbėdamas apie darbo sąlygas jis įvardijo tik du žodžius: pragaras ir vergovė. Esą darbininkai būdavo žadinami net ir vidurnaktį, mat atvažiuodavo sunkvežimiai, į kuriuos reikėdavo krauti vištas. Paukštynai buvo įsikūrę už 400 ar 500 kilometrų nuo gyvenamosios vietos, tad iki jų reikėdavo važiuoti mažiausiai tris valandas.
"Darbo krūvis – didžiulis. Į vieną sunkvežimį telpa 15 tūkst. vištų, o tų vadinamųjų fūrų reikėdavo pakrauti ir po dešimt, penkiolika. Vištas gaudydavome, dėdavome į dėžes ir kraudavome po tris paras be miego, prižiūrėtojai leisdavo tik kelis kartus per parą suvalgyti sumuštinį. Jei kuris nors taip pavargdavo, kad nebegalėdavo dirbti, jis būdavo paraginamas kumščiais. Du klaipėdiečiai, kurie važiavo kartu su manimi, grįžo sumušti, vienas vos mato", – apie pragariškas darbo sąlygas pasakojo klaipėdietis.
Grėsė mirtis iš bado
Jis teigė, kad nepaisant sunkaus darbo, Anglijoje būtų likęs, tačiau išvyko todėl, kad nesulaukė žadėtų pinigų. Esą per mėnesį jis gavo vos 103 svarus.
"Paukštynai priklauso anglams ar kitiems užsieniečiams, tačiau lietuvius krovikus kontroliuoja mūsų tautiečiai, kurie ten įsikūrę jau ir su šeimomis. Manau, kad jiems anglai pinigus perduodavo, tačiau lietuviai mums nesumokėdavo. Maža to, iš mūsų vogė maistą. Maniškį pavogė pirmąją dieną. Būčiau miręs badu, jei ne mano kaimynas, kuris gelbėjo produktais", – žodžių į vatą nevyniojo vyras.
Jis įsitikinęs, kad dėl tokios situacijos, kai klaipėdiečiai pateko į vergiją, kalčiausia yra įdarbinimu besirūpinusi bendrovė "GRS Consulting".
"Pasiima po 800 litų iš kiekvieno išvykstančiojo ir niekuo nebesirūpina. Matyt, žino, kad ten pragariškos sąlygos, kad žmonės po mėnesio grįš ir reikės naujų darbininkų. Taip ir suka konvejerį. Ir paprastai iš ten niekas nepaleidžia. Džiaugiuosi, kad man pavyko pabėgti. Turėjau dar šiek tiek pinigų, tad mikroautobusu grįžau iki Kauno. Iš jo į Klaipėdą teko "tranzuoti", – skaudžius išgyvenimus pasakojo vos prieš savaitę į uostamiestį grįžęs vyras.
Rūpinasi bedarbio reklama
Bendrovės "GRS Consulting" direktorius Artūras Jefimovas patvirtino, kad jo įmonei visai nesvarbu, kaip sekasi į Angliją išvykusiems klaipėdiečiams.
"Mes esame ne įdarbinimo, o konsultavimo kompanija. Pinigus imame už tai, kad surandame darbo vietą, suorganizuojame nuvežimą, pasirūpiname, kad žmones kas nors pasitiktų ir apgyvendintų. Už tai, kas vyksta Anglijoje, kad prašoma papildomų pinigų, kad nemokami atlyginimai, mes neatsakome", – teigė A.Jefimovas.
Paslaugų teikimo sutartyje, kurią pasirašo į Angliją norintis išvažiuoti žmogus ir A.Jefimovas, išties nėra nė žodžio apie įdarbinimą. Joje nurodoma tik tai, kad "GRS Counsulting" klientą konsultuos darbo paieškos, karjeros planavimo, profesinės reabilitacijos ir kitais su darbo rinka susijusiais klausimais, kad padidintų kliento galimybes sugrįžti į darbo rinką ir aktyviai joje dalyvauti. Bendrovė taip pat įsipareigoja organizuoti dalykines keliones pas asmenis, kurie yra suinteresuoti bendradarbiauti su klientu. "GRS Consulting" taip pat atlieka kliento ryšių su visuomene darbą, įskaitant reklamavimą ir informaciją spaudai.
Klientus bando atkalbėti?
Kaip žmonės galėjo pasirašyti tokią sutartį, kuri negarantuoja jokio darbo, neapibrėžia jo sąlygų? "Mes pasitikėjome direktoriumi ir jo žodžiu", – teigė iš Anglijos grįžęs klaipėdietis.
Mindaugas, kuris Anglijoje pasitinka tėvynainius, anot A.Jefimovo, yra tarpininkas tarp jo bendrovės ir paukštyno savininkų. Todėl tai, ką jis pasako, "GRS Consulting" ir parašo darbą siūlančiuose skelbimuose.
A.Jefimovas dievagojosi, kad žmonėms, norintiems važiuoti į Angliją dirbti paukštynuose, pasakoja, koks sunkus darbas jų laukia, kad teks dirbti iki 16 valandų per parą, kad juos kamuos amoniako kvapas.
"Tačiau pats niekada ten nebuvau. Klientams perpasakoju tai, ką išgirstu iš ten grįžusių žmonių. Todėl dabar jau patariu pasiimti pirštines, nes vištos sukapoja rankas, respiratorius", – teigė A.Jefimovas.
Jis tikino, kad žmonės, net ir išgirdę apie sunkias darbo sąlygas, veržiasi į Angliją, nes vilioja uždarbis. Todėl jis esą nekaltas, kad po mėnesio klaipėdiečiai grįžta, nes nepakelia tokio darbo.
Žmonės į Anglijos paukštynus vežami "pagal poreikį", bet dažniausiai penki vyrai per savaitę.
Kreipėsi į prokuratūrą
Iš Anglijos sugniuždytas ir nusivylęs grįžęs klaipėdietis vakar kreipėsi į Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūrą, kad ši pradėtų ikiteisminį tyrimą dėl bendrovės "GRS Consulting" veiklos. Vyras įtaria, kad ji paprasčiausiai sukčiauja, nes pinigus ima už paslaugas, kurių nesuteikia.
Įtarimų kelia ir tai, kad pagal Lietuvos įstatymus bendrovės, kurios užsiima įdarbinimu užsienyje, turi turėti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą licenciją. "GRS Consulting" tokios neturi.
"Mums jos ir nereikia, nes esame ne įdarbinimo, o konsultavimo kompanija", – savo teisumu įsitikinęs A.Jefimovas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Lina Burbaitė teigė, kad visos įmonės, kurios rūpinasi lietuvių įdarbinimu užsienyje, turi turėti licenciją. Ją turinčių įmonių sąrašas skelbiamas ministerijos tinklalapyje.
Pagrindinė sąlyga gauti licenciją – pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Lietuvos įmonės, įstaigos ar organizacijos ir įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo agentūros. Sutartyje turi būti numatyti abiejų pusių įsipareigojimai ir veiklos sąlygos, užtikrinančios Lietuvos piliečiams legalų įsidarbinimą.
Turi pateikti darbo sutartį
Įdarbinimu užsienyje besirūpinanti Lietuvos kompanija su darbo ieškančiu žmogumi turi pasirašyti sutartį, kurioje privalo būti nurodytas įdarbinančios šalies pavadinimas, įdarbinimo agentūros pavadinimas, paslaugų apmokėjimo ir nesusipratimų sprendimo tvarka. Suradus darbo vietą, agentūra turi užtikrinti visų būtinų dokumentų, reikalingų asmens įdarbinimui pagal įdarbinančios šalies teisės aktus, sutvarkymą. Darbo ieškančiajam turi būti pateiktas darbo pasiūlymas, darbo sutartis, jis taip pat turi būti išsamiai informuotas apie sąlygas, atlyginimą. Tokiu principu licenciją turinčios uostamiesčio agentūros ir dirba. Anot bendrovės "Darbo partnerių grupė" personalo atrankos vadybininkės Svetlanos Kolodejevos, jos agentūra yra pasirašiusi bendradarbiavimo sutartis su kitose šalyse esančiomis kompanijomis. "Kai į mus kreipiasi žmogus, mes nusiunčiame paklausimą savo partneriams, ar yra laisvų darbo vietų. Jei atsakymas teigiamas ir žmogui priimtinas, o jis tinka darbdaviui, šis atsiunčia darbo pasiūlymą, kuriame išdėstytos visos darbo ir gyvenimo sąlygos, apmokėjimo tvarka. Žmogus į užsienį išvažiuoja jau turėdamas garantuotą darbo vietą", – teigė S.Kolodejeva. Tokios paslaugos kaina – nuo 800 iki 1500 litų.
Naujausi komentarai