Prie paminklo pirmieji gėlėmis nešini žmonės atėjo dar prieš 9 val. ryto. Kuo toliau, tuo daugiau raudonų tulpių ir gvazdikų gulė virš sienelės su žuvusiųjų pavardėmis. Jų čia – 695-os, apie 30 pavardžių – lietuviškos.
Dar daugiau žiedų atėjusieji klojo ant akmeninės žvaigždės, kuri anksčiau rėmino amžinosios ugnies liepsną.
Šiemet prie paminklo nebebuvo vainiko su Rusijos valstybinės vėliavos spalvų žiedais ir užrašu, kad vainikas – nuo Rusijos Federacijos generalinio konsulato. Konsulatas Klaipėdoje nebeveikia.
Vieną vainiką juosianti juosta skelbė „Mes atmenam“, parašas skelbė, kad šias gėles čia padėjo Klaipėdos veteranų taryba. Keli kiti krepšeliai buvo be užrašų.
Vytauto Liaudanskio nuotr.
Ant grindinio prie žvaigždės kažkas buvo padėjęs balto popieriaus lapus, įkištus į įmautes. Užrašas skelbė, kad šiuose lapuose išvardintos šiemet gegužės 2 dieną Odesoje žuvusių žmonių pavardės. Juos pražudė Rusijos raketos. Sąraše – 48-os.
Prie šių lapų buvo padėtos kapų žvakės, o gėles atnešę klaipėdiečiai stengėsi neužkloti šių lapų žiedais, kai kurie atidžiai skaitė, kas ten parašyta, tačiau numesti ar patraukti šiuos lapus nė vienam nepakilo ranka.
Prie paminklo atėjo ne tik rusakalbiai, buvo ir ne vienas lietuviškai kalbantis klaipėdietis. Kalbinami žurnalistų jie svarstė, ar reikia nuimti nuo karių kapų pompastiškus paminklus, aptarinėjo jų estetinę ir ideologinę vertę.
Pagyvenusi lietuvė neslėpė nuostatos, kad žuvusius reikia gerbti, o gyviesiems stengtis išlaikyti taiką. Aikštės prie paminklo pakraštyje stovėjo du jauni žmonės. Vaikinas buvo apsisiautęs Ukrainos vėliavą, mergina laikė ant rankų šuniuką. Santūri pora teigė norėjusi tik pažiūrėti, kiek ir kokių žmonių ateis prie memorialo.
Vytauto Liaudanskio nuotr.
Vėliau aikštelėje pasirodė trys vyrai, vilkintys marškinėliais su legenda tapusiu palinkėjimu rusų kariniam laivui plaukti tam tikra kryptimi. Tuo metu čia jau buvo kur kas daugiau žmonių. Keli jų užsipuolė vyrus. Vidurdienį vienas susirinkusiųjų įjungė garso kolonėlę ir garsiai paleido rusiškas karo dainas. Būrelis moterų bandė dainuoti kartu kelis kartus plojo.
Vytauto Liaudanskio nuotr.
Policininkai paprašė patylinti garsą ir netrikdyti viešosios rimties. Buvo bekylanti diskusija su pareigūnais, tačiau moterys patarė paklusti, nes priešingu atveju gresia nemenkos baudos.
Rimties ir tvarkos prie paminklo tarybiniams kariams žiūrėjo 25 policininkų grupė. Viešosios tvarkos tarnybos viršininkas Darius Petraitis patikino, kad žmonės elgėsi gana santūriai, tik kartą teko paprašyti patylinti muziką, įspėti ar drausminti iki popietės nieko neteko.