Adresai kelia klausimų
"Mes prisiimame atsakomybę už savo darbą", – tokiu užtikrintu šūkiu savo interneto puslapyje būsimuosius klientus optimistiškai nuteikia daugiabučių administravimo ir priežiūros paslaugas siūlanti įmonė "Būsto aptarnavimas".
Bendrovė deklaruoja, kad biurus turi keturiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Plungėje.
Patikrinus adresus sostinėje ir uostamiestyje, paaiškėjo įdomūs dalykai.
Štai Vilniuje, J.Savickio g. 4, kur pagal skelbiamą informaciją turėtų bazuotis "Būsto aptarnavimo" darbuotojai, jokios iškabos, bylojančios, kad ten veikia tokia įmonė, nėra.
Nurodytu adresu kabo tik europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės biuro lentelė.
Dar įdomiau Klaipėdoje.
Uostamiestyje ši bendrovė savo adresą nurodo Priestočio g.1A.
Tai – senosios Klaipėdos geležinkelio stoties priestatas. Ant jo – eilė įmonių iškabų, bet nė vienos, susijusios su būsto administravimo paslaugomis.
Vis dėlto dienraščio žurnalistams pavyko surasti tas bevardes patalpas, kuriose veikia keli minėtos bendrovės darbuotojai.
Šie gūžčiojo pečiais, esą nežinantys, kodėl nėra jų firmos iškabos. Reikia klausti vadovo.
Pasakė ne savo pavardę
Vadovo asmenybė – ypač mįslinga.
Interneto svetainėje nurodoma, kad jis yra ir kitos bendrovės "Jobera LT" direktorius.
Virtualūs komentarai, švelniai tariant, ne itin jam palankūs.
Tačiau niekur neįmanoma surasti, kokia šių dviejų daug žadančių įmonių vadovo pavardė.
Pagaliau pavykus jam prisiskambinti, jaunatvišku ramiu balsu prisistato Martynu. Mėginimas sužinoti pavardę prailgsta. Pašnekovas vengia ją minėti.
Pagaliau išgirstame: "Esu Kirilovskis. Martynas Kirilovskis."
Patikrinus internete, Lietuvoje žmogaus tokia pavarde nėra. Galbūt ji ir nefigūruotų virtualioje erdvėje, jei minėtas asmuo neužsiiminėtų verslu ar viešai neskelbtų savo veiklos.
Tačiau štai toks Martynas Kirilovas, bet ne Kirilovskis, egzistuoja. Jis yra iš Plungės ir, pasirodo, būtent jis – įmonės "Jobera LT" vadovas, taigi, tas pats asmuo, kurio ir ieškome.
"Blogai nurodžiau savo pavardę? Negali būti? O kaip aš pasakiau? Kirilovskis? Gal jums pasigirdo? Du kartus taip pakartojau? Kaip čia taip nutiko?" – užkluptas meluojant M.Kirilovas negalėjo atsistebėti pats savimi.
Abejotinos praeities šleifas
Netrukus paaiškėjo, kodėl M.Kirilovas taip nenorėjo atskleisti savo tapatybės.
Minėtas asmuo – prieštaringos reputacijos veikėjas. Po susidūrimo su juo graužėsi ne vienas.
"Atsargiai: blefo inžinierius Martynas. Lietuvoje nūnai ne tik sodybų tuštėjimo, bet ir visokių prievartautojų, avantiūristų, sukčių klestėjimo metas. Naudodamiesi situacija desperacijon įstumtų žmonių sąskaita pelnosi marga parazituojančių asmenų šutvė", – taip savo nuoskaudą kolegoms iš laikraščio "Plungės žinios" liejo nuo M.Kirilovo nukentėjęs panevėžietis, kurį pastarasis buvo pasižadėjęs už atlygį įdarbinti užsienyje, bet apmulkino.
Pats M.Kirilovas yra kilęs iš Plungės, tad plungiškiai žurnalistai aktyviai užsiėmė savo kraštiečio abejotinos veiklos tyrimais.
Kelerius metus "Plungės žiniose" tęsėsi kriminalinis serialas apie Martyno veiklą.
Tiek pat metų žurnalistai su juo bylinėjosi teismuose ir laimėjo, nes tai, ką jie parašė, nebuvo netiesa.
Po šio sudėtingo konfliktų maratono M.Kirilovas nusprendė pakeisti veiklos pobūdį – iš įdarbinimo persimetė į daugiabučių administravimą.
Tad suprantama, kad jam reikėjo švarios reputacijos ir tikroji pavardė kėlė tam tikrų problemų.
Gal todėl minėtas asmuo pastaruoju metu būsimiems klientams stengiasi prisistatyti tik vardu, kad šiems nekiltų per daug klausimų.
Intensyvios kvailių paieškos?
Lietuvos respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų (Būsto rūmai) vadovas Juozas Antanaitis dienraščiui "Klaipėda" patvirtino, kad jau sulaukęs ne vieno daugiabučių namų savininkų bendrijos pirmininko skundo, esą juos skambučiais nuolat atakavo įmonės "Būsto aptarnavimas" atstovas, prisistatantis Martyno vardu.
Šis prašė, kad bendrijų pirmininkai leistų atlikti jų vadovaujamų bendrijų patikrinimą ir siekė gauti leidimą nufotografuoti dokumentus.
"Pirmininkas man pranešė, kad prieš keletą savaičių jam skambino kažkoks Martynas iš "Būsto aptarnavimo" ir pradėjo siūlyti būsto aptarnavimo paslaugas. Ir net ne paslaugas, o prašė patikrinti bendriją. Tai yra absurdas – ši įmonė neturi jokių teisinių svertų kontroliuoti bendrijų veiklą. Kiek žinau, pirmininkas, kuriam skambino, įrašė pokalbį ir žadėjo kreiptis į teisėsaugos institucijas", – tvirtino J.Antanaitis.
Pats M.Kirilovas, paprašytas pakomentuoti minėtą situaciją, viską neigė ir tvirtino, kad konkurentai siekia jį apšmeižti.
Patikslinus, kad Būsto rūmai vis dėlto yra asociacija ir neužsiima daugiabučių administravimu, tad jiems jie nėra konkurentai, M.Kirilovas vis tiek laikėsi savo versijos.
Klaidinimas sąmoningas?
Tai ne vieninteliai keisti dalykai, siejami su įmone "Būsto aptarnavimas".
Savo interneto svetainėje, kad būtų solidžiau, jie išvardija valstybės institucijas, kurios esą prižiūri šios įmonės veiklą – tarp jų ir Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos.
Pasidomėjus ar tikrai taip yra, inspekcijos direktoriaus pavaduotojas Ričardas Žoramskis patikslino: "Mes vykdome visos energetikos valstybinę kontrolę. Kadangi jie dirba energetikos srityje, tai, be abejo, patenka į mūsų kontroliuojamų įmonių sąrašą, bet šios bendrovės mūsų registre nėra."
Įmonės "Būsto aptarnavimas" internetiniame puslapyje surasti atsakingą žmogų, kuris galėtų paaiškinti, kodėl įsivėlė šis netikslumas, ne taip ir lengva.
Direktorius M.Kirilovas teigė, kad jis – ne programuotojas ir už klaidas jo vadovaujamos įmonės interneto svetainėje atsakyti negali.
Akcentuotina tai, kad Klaipėdos savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio, koordinuojančio visų mieste veikiančių daugiabučių administratorių veiklą registre bendrovės "Būsto aptarnavimas" taip pat nėra.
"Klaipėdoje veiklą vykdo 13 daugiabučius administruojančių bendrovių, tačiau jūsų minėtos sąrašuose nematau. Esu kažką girdėjęs apie juos, jie, regis, bando veikti pagal jungtinės veiklos sutartis. Tokia veikla teisiškai galima, bet kai kur čia slypi tam tikri pavojai gyventojams. Ne paslaptis, būna atvejų, kai visokie veikėjai pasinaudoja žmonių patiklumu, pasiima jų pinigus ir pradingsta", – įspėjo Klaipėdos savivaldybės Butų ir energetikos poskyrio vedėjas Algis Gaižutis.
Paslaptinga kompanija "Ai Oi"
Gyvuoja ir daugiau paslaptingų daugiabučių administratorių.
Dar viena bendrovė linksmu pavadinimu "Ai Oi" kol kas skelbiasi veikianti tik Vilniuje, tačiau, kas žino, gal netrukus ji pasirodys ir Klaipėdoje?
Juk čia – keli tūkstančiai daugiabučių, tad dirva tokiai veiklai – palanki. Viskas būtų gerai, jei ši įmonė irgi nebūtų tarsi vaiduoklis.
"Jūs turbūt galvojate, kaip įsteigti savo namo bendriją. Mes iš tiesų galime jums padėti", – skelbiama šios įmonės interneto puslapyje.
Nurodoma, kad pradinė konsultacija nemokama, bet paskui, regis, teks laikytis šių nemokamų konsultantų taisyklių ir jau privalomai pirkti jų teikiamas atliekų tvarkymo, šilumos punktų priežiūros, liftų priežiūros bei buhalterinės apskaitos paslaugas.
Šios bendrovės portale smagiai nuteikia animacinis personažas Ai, teigiantis, kad su juo "įkurti bendriją bus vieni juokai", nes jis "subūrė komandą iš puikių žmonių – savo srities profesionalų, sąžiningų asmenų".
Šioje vietoje pasigendame veikėjo Oi. O jis – labai svarbus, nes galbūt už šio jaustuko ir slypi atsakymas, kodėl "Ai Oi" visą darbo dieną neįmanoma prisiskambinti bendruoju telefono numeriu, nes paprasčiausiai niekas neatsiliepia, net – atsakiklis, ir kodėl puslapyje nėra nurodyta, kas vadovauja šiai įmonei, jau nekalbant apie savininkus.
Kodėl žaidžia pingpongą?
Būsimasis klientas, susigundęs siūlomomis "Ai Oi" paslaugomis, labai nusivils, nes, kaip jau minėta, bendruoju šios įmonės telefonu prisiskambinti neįmanoma, jau nekalbant apie pokalbį su direktoriumi, nes toks asmuo puslapyje irgi nenurodytas.
Tačiau atkaklieji dar gali pabandyti susisiekti su minimais šios bendrovės partneriais – "Schindler – Liftas", "Skaidri apskaitos sistema", "Caverion Lietuva" arba "VSA Vilnius".
Interneto svetainėje visų jų vadovai giria "Ai Oi" projektą ir siūlo prisijungti.
Tačiau paskambinus į "Caverion Lietuva", atsiliepė kompiuterinis balsas, paprašęs palikti žinutę.
Ne ką geriau sekėsi ir susisiekus su "VSA Vilnius", nes šios bendrovės vadovė atostogauja, o daugiau čia niekas nieko nėra girdėjęs apie kažkokią "Ai Oi".
Daugiau vilčių suteikė "Schindler – Liftas", čia bent jau paaiškėjo, kad įmonė "Ai Oi" direktorių vis dėlto turi ir jis ne kas kitas, o – "Skaidri apskaitos sistema" vadovas Remigijus Nemira.
Jis, deja, dienraščiui taip pat nieko nepasakė apie "Ai Oi" projektą ir, kodėl šia įmone turėtų patikėti nauji klientai, nepasakė, nes esą neturėjo laiko.
Žurnalistams buvo liepta bendrauti raštu, tik taip ir liko neaišku, kur adresuoti klausimus.
Belieka tik spėlioti, kokiu būdu su šia kompanija bendrauja jau esami jų klientai.
Kaip nugvelbti pinigus?
Pasak Būsto rūmų vadovo J.Antanaičio, tokios įmonės gali veikti, siūlyti daugiabučiams ir bendrijoms namų techninės priežiūros paslaugas ir administravimą, tačiau tai turi būti atviros įmonės, kurios deklaruoja savo darbuotojus, nurodo jų pasirengimą, bendrovės įstatinį kapitalą, pateikia įrodymus, kad savo veiklą apdraudė civiliniu draudimu.
"Tokia veikla galima, kodėl gi ne? Tačiau, kai mes susiduriame su primygtiniais siūlymais ir net grasinimais bendrijų vadovams, kad juos kažkas tikrins, o turime duomenų, jog Šiauliuose vieni tokie veikėjai sudarė daug sutarčių dėl dokumentų parengimo ir to nepadarė, akivaizdu viena – tokių asmenų prie bendrijų valdymo leisti negalima", – pabrėžė J.Antanaitis.
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad daugiabučių administratorius prižiūri savivaldybės, tačiau kai tokios įmonės tiesiogiai sudaro sutartis su bendrijomis, kaip juridiniu asmeniu, viskas priklauso nuo to, kaip bendrijos pirmininkas sugebės sutarti su ta įmone.
Esą ne paslaptis, kad neretai pirmininkai susiduria su "gudriai" sudarytomis sutartimis, kurios visiškai nenaudingos gyventojams.
Jos paprastai būna parašytos ant keliolikos lapų labai smulkiu šriftu ir jų daugelis net neskaito, nes ir taip pasitiki.
O jose, pavyzdžiui, yra įtrauktas punktas apie sutarties nutraukimą, kuris yra neįmanomas.
"Tai – jau aferos požymiai. Blogai yra tai, kad daugiabučių administravimas nėra licencijuojamas. Tai iš esmės galimas toks variantas, kai trys nusikaltėliai, sėdintys Lukiškėse, gali organizuoti bendrovę, kurios tikslas yra pastatų administravimas. Jie gali pradėti rinkti pinigus pastatų modernizavimui arba ateiti ten, kur tie pinigai jau yra surinkti. Čia tik retorikos menas. O jie kalbėti moka. Visa bėda ta, kad niekas netikrina administruojančių įmonių patikimumo", – apgailestavo J.Antanaitis.
Naujausi komentarai