Klaipėdietė Kristina Bučelnikova mina įvairių institucijų slenksčius, kad nusikratytų jai klijuojamos vadinamosios zuikės etiketę, kurios nenusipelnė – kažkas pasinaudojo jos vardu ir pavarde. Apie tai, jog miesto autobusu važiavo be bilieto ir įkliuvo kontrolieriams, ji tikino sužinojusi tik tada, kai iš antstolių gavo reikalavimą susimokėti ir baudą, ir už jų paslaugas.
Reikalavo 177 litų
"Kažkas apsimetė manimi, pareigūnai pažiūrėjo pro pirštus, o dabar turiu vargti, kad įrodyčiau tiesą", – guodėsi moteris.
Antstoliai raštu moterį informavo, kad ji iš viso turi sumokėti 177 litus.
"Už ką? Kodėl? Tik tokios mintys sukosi mano galvoje. Maniau, jog kažkas kažkur suklydo. Tačiau jau buvau ne vienoje įstaigoje ir visur man kartojo, kad esu kalta, nes miesto autobusu važiavau be bilieto. Niekada nesu rizikavusi būti zuike, to net nedaryčiau", – tikino K.Bučelnikova.
Ji išsiaiškino, kad moteris, kuri vėliau identifikuota jos vardu ir pavarde, kontrolieriams įkliuvo pernai spalio 29 dieną 9.36 val., kai važiavo 9-ojo maršruto autobusu.
Kontrolieriai ją išsilaipino "Juodkrantės" stotelėje.
Kadangi moteris neturėjo ar atsisakė pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kontrolieriai ją nuvežė į 2-ąjį policijos komisariatą.
Jame pareigūnai nustatė, kad moteris yra K.Bučelnikova, surašė protokolą už tai, kad autobusu važiavo be bilieto, ir visą informaciją perdavė viešajai įstaigai "Klaipėdos keleivinis transportas".
Kai pagautoji "zuikė" nesusimokėjo baudos per 40 dienų, įstaigos darbuotojai jos išieškojimą perdavė antstoliams. Todėl tikroji K.Bučelnikova gruodžio pabaigoje ir gavo antstolių reikalavimą susimokėti.
Nuotraukų neparodė
"Jau net sunku suskaičiuoti, kiek įstaigų aplaksčiau, tačiau tiesos surasti taip ir nepavyksta. Man nesuprantama, kaip pareigūnai galėjo nustatyti mano asmens tapatybę, jei tai tikrai buvau ne aš. Prašiau, kad parodytų pažeidėjos nuotraukas, jei tokias darė. Tačiau išgirdau paaiškinimą, kad visa tyrimo medžiaga jau kažkam perduota, jos komisariate nebėra", – pasakojo klaipėdietė.
Jai esą taip pat paaiškinta, kad K.Bučelnikovos tapatybė buvo nustatyta ir identifikuota, nes į komisariatą atvežta moteris žinojo jos gimimo datą, tėvo ir motinos vardus, pavardes, kitus duomenis.
Pareigūnai patarė tarp artimųjų ieškoti tos, kuri pasisavino K.Bučelnikovos tapatybę.
"Mes turime įvairių būdų asmens tapatybei nustatyti, visais jais ir naudojamės", – paklaustas, kaip galėjo būti identifikuota moteris, kuri neturėjo asmens tapatybės dokumentų, lakoniškai paaiškino Klaipėdos 2-ojo policijos komisariato viršininkas Gintautas Mačiulaitis.
Jis buvo beveik įsitikinęs, jog pareigūnai nesuklydo, tačiau tiesą išaiškinti gali tik teismas.
Pažyma – iš uosto
"Kai sužinojau, jog man skirta bauda už važiavimą be bilieto, darbovietėje išsiėmiau pažymą, kad būtent tą dieną ir valandą, kai neva buvau pagauta, išties buvau darbe. Tačiau į šį dokumentą niekas nekreipia dėmesio", – skundėsi K.Bučelnikova.
Ji dirba vienoje uosto kompanijų, kur griežtai registruojama, kada darbuotojas ateina į darbą – uosto teritoriją, kada iš darbovietės išeina.
"Ta pažyma buvo neregistruota, be registracijos numerio, todėl į ją ir nereagavome. Mes neginčijame pareigūnų pateiktų duomenų ir sprendimo dėl baudos skyrimo", – teigė "Klaipėdos keleivinio transporto" direktoriaus pavaduotojas Andrius Samuilovas.
K.Bučelnikova tikino, jog net nežinojo, kad pažyma yra netinkama – kokią suteikė darbovietėje, tokią ir pristatė.
Parašė skundą
Moteris pasiekė tik to, jog kol kas nereikia mokėti nei baudos, nei antstoliams už jų paslaugas. Jie kol kas neareštuos ir klaipėdietės sąskaitos banke.
K.Bučelnikova pasiekė, kad byla būtų nagrinėjama Klaipėdos apylinkės teisme.
"Ji kreipėsi į mus. Kiekvienas žmogus turi teisę ginčyti baudą. Tokia teise ir pasinaudojo, parašė skundą, todėl mes ir atidavėme bylą nagrinėti teismui", – paaiškino A.Samuilovas.
Bylą teisme numatoma nagrinėti sausio 28 dieną.
K.Bučelnikova tikisi, kad jai pavyks įrodyti, jog pareigūnai dirbo aplaidžiai ir jos asmens tapatybę priskyrė kitai moteriai, kuri esą ir važiavo be bilieto.
"Man iki šiol nesuprantama, kaip tai galėjo įvykti. Vadinasi, bet kas, kuris žino kokio nors savo giminaičio ar draugo vardą, pavardę, dar kelis asmeninius duomenis, gali važinėti be bilieto, įkliūti kontrolieriams ir savo naštą užkrauti kitiems žmonėms. Kitaip šios situacijos nesugebu paaiškinti", – K.Bučelnikova vis dar negali atsitokėti, jog pateko į tokią painią istoriją.
"Zuikis ir yra zuikis"
"Per dešimt metų zuikiai nelaimėjo nė vieno teismo ir nelaimės. Dar ne tokių istorijų esu girdėjęs ir matęs. Žinau, kad prieš kelerius metus net yra buvę atvejų, kai zuikiai iš gydytojų pristato pažymas, jog tuo metu, kai buvo pagauti kontrolierių, esą išties lankėsi pas medikus. Nežinau dar nė vieno atvejo, jog būtų įrodyta, kad bauda už važiavimą be bilieto skirta ne tam žmogui, kuriam ir surašytas protokolas", – tvirtino daugybę metų Klaipėdos autobusuose vadinamuosius zuikius gaudančios bendrovės Klaipėdos regiono vadovas Edmundas Šimkaitis.
Jo skaičiavimais, uostamiestyje per metus kontrolieriai išaiškina apie 7 tūkst. asmenų, kurie autobusais važiuoja neturėdami bilieto.
Ir tik keli iš jų teismuose siekia įrodyti, kad buvo nubausti nepagrįstai.
"Jų visų "arkliukas" yra aiškinti, kad protokolas surašytas ne tam asmeniui – esą buvo pavogta tapatybė. Tačiau pasikartosiu, jog teismuose visada pavykdavo įrodyti, kad zuikis ir yra zuikis", – pabrėžė E.Šimkaitis.
Už važiavimą be bilieto miesto autobusais gresia bauda nuo 60 iki 100 litų.
Jei žmogus sutinka geranoriškai sumokėti baudą per 10 dienų, kai ji skiriama, atsiperkama puse minimalios baudos – 30 litų.
Naujausi komentarai