Pajūrio maudyklose vandens kokybė atitinka nustatytas higienos normas. Taršos atvejų būta tik Palangoje. Tiesa, pavojus poilsiautojų gali tykoti ir pajūrio smėlyje, kuris tikrinamas ne visur.
Maudytis – saugu
Kol kas visose pajūrio maudyklose poilsiautojai vandens pramogomis gali mėgautis nesibaimindami ligų.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotojos Gražvydės Norkienės teigimu, šią vasarą 16-oje pajūrio maudyklų vandens kokybė buvo puiki, prasta tik dviejų.
„Tik Palangos bendrajame paplūdimyje konstatuota, kad vandens kokybė yra gera, o Rąžės upės žiotyse – patenkinama“, – informavo G.Norkienė.
Kartojasi kas dvejus metus
Pašnekovės teigimu, pastebima tendencija, kad Palangos bendrojo paplūdimio maudykloje ir Rąžės upės žiotyse tarša padidėja kas dveji metai.
Šiemet šis reiškinys, kaip ir 2013-aisiais bei 2011-aisiais, taip pat pastebėtas. 2013 m. vandens užterštumas užfiksuotas pirmoje liepos pusėje ir neįpusėjus rugpjūčiui, o šiemet – liepos pabaigoje.
Tiesa, užterštumas laikėsi trumpai. Po penkių dienų atlikus pakartotinius tyrimus jo nepastebėta.
Kaltos nuotekos?
G.Norkienė pastebėjo, kad, esant tokiai taršai, kokia šiemet jau fiksuota dukart, išsimaudžius yra tikimybė susirgti įvairiomis ligomis.
„Žinoma, viskas priklauso ir nuo kiekvieno žmogaus imuniteto bei sveikatos būklės, tačiau rizika padidėja“, – dėstė Aplinkos sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja.
Prieš kurį laiką Rąžės upės vandens tarša fiksuota dėl netoli stovinčių daugiabučių namų. Tuomet esą buvo sutrikęs pastarųjų nuotekų sistemos darbas.
Uostamiesčio bei Neringos maudyklose nuo 2010-ųjų iki dabar vanduo atitiko keliamus reikalavimus. Pastarųjų būklė identifikuota kaip puiki.
Vanduo maudyklose tiriamas kas porą savaičių. Paskutinį kartą mėginiai Klaipėdoje imti rugpjūčio 3 d. Palangoje – liepos 29 d. ir rugpjūčio 4 d., Neringoje – liepos 21 d.
Pavojai tyko ir smėlyje
Tačiau tai, kad maudyklose vanduo atitinka nustatytas normas, nereiškia, jog pajūryje poilsiautojai negali susidurti su grėsmėmis.
G.Norkienė akcentavo, kad pagal šiuo metu nustatytą tvarką neužterštas privalo būti ir paplūdimių smėlis. Jo tyrimų tvarka nėra reglamentuota, todėl jie atliekami mažai kur.
Vis dėlto, saugumo priemonių, siekiant užtikrinti švarų smėlį pliažuose, imamasi.
„Dirvožemis negali būti užterštas helmintais, enterovirusais, patogeninėmis enterobakterijomis, žarnyno lazdelėmis. Dėl šios priežasties ir neleidžiama vesti šunų į paplūdimius. Jeigu šeimininkai nesurenka jų ekskrementų, gali kilti didelė grėsmė“, – dėstė G.Norkienė.
Naujausi komentarai