Spaudos konferencijoje dalyvavęs laikinasis KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas teigė, kad šiuo metu universitete studijuoja kiek daugiau nei 200 studentų iš užsienio. Toks atvejis, kai absolventas skundžia studijų kokybę – pirmas universiteto istorijoje.
„Teismui pateiktame ieškinyje, buvęs KU studentas, Indijos pilietis, prašo grąžinti už studijas išleistus mokesčius, t. y. 4800 Eur. Motyvuoja tuo, kad kai kurie dėstytojai nemokėjo anglų kalbos, kad studijų kokybė buvo ne tokia, kokios jis tikėjosi. Tad vos gavęs diplomą pradėjo reikšti pretenzijas, kurios dabar bus sprendžiamos teisminiu keliu“, – kalbėjo laikinasis KU rektorius prof. dr. A. Razbadauskas.
Universiteto vadovas pažymi, kad besimokydamas studentas nebuvo pateikęs nė vienos pretenzijos: nei dėl Universiteto teikiamų paslaugų, nei dėl studijų kokybės.
„Jis iš mūsų buvo sulaukęs priekaištų. Turime elektroninių laiškų, kuriuose jis buvo įspėtas dėl savo pareigų nevykdymo. Jam reikėjo kartoti kai kuriuos kursus. Šias studijas jis ne taip lengvai baigė, o ir jo įvertinimai nebuvo patys geriausi“, – teigė prof. dr. A. Razbadauskas.
Pretenzijos – nepagrįstos
Jaunuolis iš Indijos KU studijavo verslo vadybos magistrantūros programoje. Fakulteto dekanas sako, jog kaltinimai dėstytojams dėl anglų kalbos žinių – nepagrįsti.
„Siūlyčiau patikrinti ir jo anglų kalbos žinias, nes dažniausiai šios šalies studentų anglų kalbos žinios – pakankamai prastos. Mūsų dėstytojams keliami reikalavimai – aiškus: tie, kurie dirba su užsienio studentais, turi mokėti anglų kalbą B2 lygiu. KU dėstytojai šį reikalavimą atitinka, nes kitaip nei jų sandai, nei studijų programa nebūtų patvirtinti“, – dėstė KU Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Rimantas Balsys.
Indijos pilietis teismui pateiktame ieškinyje skundžiasi ir dėl mažo studentų skaičiaus grupėje. Esą jis neturėjo angliškai kalbančių studijų draugų.
„Ši pretenzija – nepagrįsta. Grupė, kurioje jis studijavo nebuvo didelė, tačiau bendruosius dalykus jis lankė kartu su kitais užsieniečiais studentais. Ši praktika įprasta“, – sakė prof. dr. R. Balsys.
Panašių istorijų nutinka svetur
KU Studijų prorektorė prof. dr. Leta Dromantienė pabrėžė, kad nors ši istorija, kuomet absolventas skundžia studijų kokybę, KU nutiko pirmą kartą, svetur panašių pavyzdžių galima rasti ne vieną. Esą dažniausiai taip elgiasi trečiojo pasaulio šalių piliečiai, galimai turintys asmeninių tikslų.
„Pavyzdžiui, viena studijas pabaigusi mergina padavė į teismą Didžiosios Britanijos universitetą teigdama, kad po dvejus metus trukusių studijų ji įgijo „niekinį“ laipsnį. Bylose matyti, kad dažniausiai taip elgiasi trečiojo pasaulio šalių piliečiai. Tad galime manyti, kad jie tokiu būdu ieško galimybių likti šalyje“, – teigė KU Studijų prorektorė prof. dr. L. Dromantienė.
Neskubėjo išvykti
Kiekvienas studentas baigęs universitetą ir gavęs diplomą – pasirašo, taip patvirtindamas, kad studijavo, o jo studijos buvo vainikuotos diplomu.
„Universitetą teismui apskundęs Indijos studentas diplomą atsiėmė ir staiga prisiminė, kad norėtų pasiimti dar ir pinigus sumokėtus už studijas. Svarbu pažymėti, kad dar praėjusių metų vasarą baigęs studijas ir ėmęs skųsti Universitetą visoms institucijoms, jis iki praėjusių metų gruodžio 31 dienos gyveno KU bendrabutyje. Galimai jam čia labai patiko. Juolab, kad ir skundų iš jo nebuvome sulaukę per visus tuos 2 metus.
Visą informaciją apie studijas jis turėjo. Kiekvienas studijų dalykas yra smulkiai aprašytas. Išskirti jų tikslai, sąsajos su programos bendraisiais tikslais ir parašyta kokių rezultatų siekiama šiuo studijų dalyku. Visa tai atestuoja atestacinė komisija ir studentai gali susipažinti akademinėje informacinėje sistemoje su dalykų aprašu. Tad visą šią informaciją jis turėjo ir jei kažkas jo studijų metu vyko net taip, jis galėjo skųstis“, – tvirtina prof. dr. Leta Dromantienė.
Prašo naujo advokato
KU atstovaujanti advokatė Irena Jermolajeva patvirtino, kad šiuo metu universitetą teismui paskundęs pilietis – Indijoje.
„Šiandien gavau šio asmens prašymą teismui, kuriame jis prašo, kad teismas jokių posėdžių jam nedalyvaujant nevestų. Taip pat prašo teismo iškvietimo į mūsų šalį bei, kad teismas suteiktų advokato paslaugas, kadangi jo advokatės įgaliojimai baigėsi praėjusių metų gruodžio 30 dieną, kada baigėsi ir jo vizos galiojimas.
Dabar jis neturi atstovo ir jau yra praradęs teisę gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, kadangi jis nebegyvena Lietuvoje. Tad turėtų pats ieškotis advokato, kuris, žinoma, nemokamai jam paslaugų neteiks“, – sakė I. Jermolajeva.
Pasak advokatės, tokių bylų, kuomet studentas gavęs diplomą ginčytų studijų kokybę, Lietuvoje dar nebuvo.
„Teismuose tokios praktikos nebuvo. Iš jo veiksmų galima manyti, kad jis vis gi nori bet kokiu būdu grįžti į Lietuvą. Iš laiko, kurį jis praleido studijuodamas KU, galime spręsti, kad jis – aktyvus asmuo, tad jeigu buvo pažeidžiamos jo teisės, nemanau, kad jis būtų tylėjęs ir laukęs 2 metus. Galėjo kreiptis į teismą, advokatus. Galime daryti išvadą, kad jam tiko studijų kokybė ir diplomas, su kuriuo, beje, jis ir išvyko“, – dėstė I. Jermolajeva.
Studentai sunerimę
KU Studentų sąjungos prezidentė Vaiva Makarauskaitė tikino, jog organizacija nebuvo sulaukusi jokio nusiskundimo iš studijų kokybe nepatenkinto Indijos piliečio. Tačiau po viešoje erdvėje priminto įvykio, KU Studentų sąjungos prezidentė sulaukė kitų Indijos piliečių, kurie šiuo metu studijuoja KU, klausimų.
„Jie bijo, kad į juos pradės kitaip žiūrėti, kad universitetas nebepriims studentų iš jų šalies, nes nenorės tokių pasikartojančių ieškinių ir situacijų. Į studentų sąjungą kreipęsi Indijos studentai sako, jog yra patenkinti ir džiaugiasi studijomis, dėstytojais, studijų kokybe ir nemato tokių problemų kaip šis studentas.
Paprastai jeigu studentams kažkas nepatinka, jie kreipiasi į mus ir tada Studentų sąjungos iniciatyva būna sudaryta ginčų nagrinėjimo komisija. Tačiau minėto Indijos piliečio niekada neteko matyti, jis niekada nesikreipė“, – teigė V. Makarauskaitė.
Studijomis patenkinti
Tuo metu kalbinti KU studentai, atvykę čia mokytis iš užsienio, studijoms priekaištų neturėjo.
„Esu iš Ispanijos, čia atvykau pagal mainų programą studijuoti ekologiją. Paskaitos vyksta anglų kalba. Gyvenu čia daugiau nei 5 mėnesius, dėstytojai kalba angliškai, studijuoju angliškai, nėra jokių problemų. Studijų kokybe esu patenkintas, čia yra skirtingi fakultetai, skirtingai dėstomi dalykai, bet man patinka“, – sakė KU studentas Javier.
Turkijos pilietis šiuo metu KU studijuojantis Naftos technologinius procesus magistrantūros programoje – džiaugiasi įgyjamomis žiniomis bei patirtimi.
„Paskaitose įgyjame daug praktinių žinių, tačiau yra ir teorinių paskaitų, prezentacijų, namų darbų. Studijos vyksta anglų kalba ir, žinoma, dėstytojai kalba angliškai, mes juos galime puikiai suprasti. Aš pats negaliu kalbėti angliškai labai lengvai, tai nėra mano gimtoji kalba, tad, manau, ir dėstytojams mane suprasti nėra lengva. Bet problemų kol kas nekilo“, – sakė Ali, KU studentas iš Turkijos.
Naujausi komentarai