- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Prieš pokyčius: šiandieninė Vakarų Baltijos laivų statykla užfiksuota dar 2000 m. su senąja „Baltijos“ emblema.
-
Dėmesys: muziejaus eksponatus pristato Lietuvos laivų statytojų ir remontininkų asociacijos vykdantysis direktorius Viktoras Čepys.
-
Vieta: laivų statytojų ir remontininkų muziejaus erdvėse.
-
Eksponatas: taip pristatomas Klaipėdos pramonės gigantas – „Baltijos“ laivų statykla.
-
Vieta: laivų statytojų ir remontininkų muziejaus erdvėse.
Kartais Klaipėdos miesto veiklos atskirose srityse jubiliejai atveria netikėtus klodus, apie kuriuos iki šiol žinojo tik nedaugelis.
Nuo burlaivių iki motorlaivių
Panašiai atsitiko su Vakarų Baltijos laivų statyklos muziejumi. Jis įkurtas buvusiame "Baltijos" laivų statyklos pagrindiniame kontoros pastate. Dabar šiame klaipėdiečiams nuo tarybinių laikų žinomame pastate su laikrodžiu įsikūrę daugybė nedidelių bendrovių, įstaigų. Čia yra ir privatus laivų statytojų muziejus.
Plačiau šis muziejus buvo pristatytas 1919 m., kai Klaipėdos laivų remontininkų ir statytojų bendruomenė minėjo Pauliaus Vilio Lindenau laivų statyklos įkūrimo šimtmetį.
Priminsime, kad 1919 m. Klaipėdoje pradėjo veikti laivų statykla "Schiffswerft Memel Lindenau&Cie., Eizen-und Holzschiffbau, Maschinenfabrik und Giesserei" ("Klaipėdos laivų statykla Lindenau&Cie – Geležinių ir medinių laivų statyba, mašinų fabrikas ir liejykla").
Ją įkūrė laivų statytojas ir inžinierius P.V. Lindenau, į Klaipėdą atvykęs iš Hamburgo.
Kartu turėtume prisiminti, kad laivų statyba buvusiame Mėmelyje prasidėjo jau seniau. XIX a. buvo ypač žinomas burlaivių statytojas Behrendtas Pieperis (1800–1877), kuris statė barkus, brigus, kitokius burinius laivus. Jis nuo 1829 m. iki savo mirties 1877 m. pastatė 144 laivus.
Nuo XIX a. pabaigos Klaipėdoje pradėti statyti ir garlaiviai. 1887 m. Klaipėdoje atsirado mažų garlaivių statybos fabrikas "Kroll und Eulert" (Maschinen-Schiffbau, Giesserei und Kesselschmiede Kroll und Eulert). Jis 1893–1899 m. nuleido į vandenį apie 40 įvairios paskirties laivų (19 sraigtinių ir 5 ratinius garlaivius, 6 transporto laivus Vokietijos kariniam laivynui, 5 garinius barkasus.
1897 m. buvo įkurta "Klaipėdos laivų statykla ir mašinų fabrikas R.Šnaideris ir Ko" (Memeler Schiffswerft und Maschinenfabrik R.Schneider & Co). Jis statė vilkikus, baržas. Iki 1897 m. pastatęs 6 garlaivius, vėliau jis pastatė dar 7 laivus.
Dėmesys: muziejaus eksponatus pristato Lietuvos laivų statytojų ir remontininkų asociacijos vykdantysis direktorius Viktoras Čepys. Vidmanto Matučio nuotr.
Atspindi pramonės istoriją
Vakarų Baltijos laivų statyklos muziejus daugiausia dėmesio skiria šiuolaikinių laivų statybos pradininke Klaipėdoje laikomai P.V. Lindenau laivų statyklai. Ji Klaipėdoje pradėjo statyti motorinius laivus, kurie statomi ir dabar, tik kur kas didesni.
Vakarų Baltijos laivų statyklos muziejus atspindi šiuolaikinės, lietuviškos Klaipėdos laivų statybos pramonės istoriją.
Šį muziejų 1919 m. puikiai pristatė lankytojus į ekskursijas kvietusi Klaipėdos gidė Agnė Abromavičienė.
Muziejus yra nedidelis, bet informatyvus. Jame patraukliai išdėstyti eksponatai. Muziejuje yra daug didesnių ar mažesnių laivų, kurie buvo pastatyti Klaipėdoje prieškaryje ir jau mūsų dienomis, modeliai.
Nuosekliai pristatoma ir tai, kaip kūrėsi P.V. Lindenau laivų statykla. Ypatingas eksponatas – Didysis laivų statyklos elingas. Jis buvo statomas 1942–1944 m. ir ne visai baigtas, nes 1944 m., artėjant Sovietų Sąjungos kariuomenei, laivų statykla iš Klaipėdos iš dalies buvo evakuota – perkelta į Kylį.
Iš P.V.Lindenau laikų tarp muziejaus eksponatų galima pamatyti 1922 m. pastatytą pirmąjį laivą "Cattaro". Ypač reikšmingas 1938–1939 m. pastatytas didžiausias laivas, 2 947 BRT talpos "Helgoland".
Primena ir "Baltijos" laikus
Tarp eksponatų ir tie laivai, kuriuos tarybiniais metais statė "Baltijos" laivų statykla. Tarp jų ir senųjų Smiltynės keltų ("Baltijos)" modeliai. Pristatyti laivai ir kartu su senaisiais Klaipėdos uosto dokais, Daugeliui vyresnės kartos žmonių plaukiant keltu į Smiltynę prie "Laivitės" krantinių įsiminė dokas su anglišku užrašu "Lėta eiga".
Tarp muziejaus eksponatų yra pirmojo lietuviško laivo "Vytautas" modelis. Šio laivo reikšmė didelė. Po Sovietų Sąjungos žlugimo Maskvai pavaldi "Baltijos" laivų statykla neturėjo užsakymų. Gelbėti bendrovę ėmėsi Lietuvos jūrų laivininkystė, 1994–1996 m. pateikdama užsakymą pastatyti krovinių gabenimo laivus "Vytautas" ir "Gediminas".
1952 m. įkurta "Baltijos" laivų statykla dabar priklauso Estijos kapitalo "BLRT Grupp" valdomai Vakarų laivų gamyklai.
"Baltijos" laivų statykla, o dabar Vakarų Baltijos laivų statykla šiemet mini veiklos 70-metį. Per tą laiką ji yra pastačiusi beveik 500 įvairaus tipo laivų, dokų, neskaitant daugybės laivų korpusų, antstatų.
Publikacija parengta įgyvendinant Klaipėdos miesto savivaldybės iš dalies finansuojamą 2022 m. kultūros ir meno sričių projektą "Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos 100-metis – atverti jūrų vartai į pasaulį ", skirtą Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečiui.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Vaitkus: Klaipėdos valdančiųjų koalicijos sutartis bus pasirašyta po Velykų21
Naujai išrinktos Klaipėdos tarybos valdančiosios koalicijos sutartį tarp komiteto „Ištikimi Klaipėdai“, partijos „Laisvė ir teisingumas“ bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos planuojama pasirašyti p...
-
KRATC informuoja: tęsiamas didžiųjų atliekų surinkimas Klaipėdos kiemuose
Klaipėdos miesto gyventojai didžiąsias atliekas gali nemokamai atgabenti į didžiųjų atliekų priėmimo aikšteles arba atiduoti jas atliekų surinkėjui gyvenamųjų kvartalų kiemuose, prieigose. ...
-
Kretingos muziejus žengia į naują etapą2
Kretingos muziejuje įpusėjo rekonstrukcija. Pavasariop nuimti žiemos sodą juosę pastoliai, o iki šių metų rudens turės būti užbaigti visi likusieji darbai. ...
-
Akordas kadencijos pabaigai: V. Grubliauskas išvyko į Taivaną21
Baigiantis uostamiesčio mero Vytauto Grubliausko trečiajai kadencijai, susitikimai ir darbai dar nesibaigė. Miesto vadovas išvyko į Taivaną dalyvauti ten vykstančiuose renginiuose. ...
-
Ruošiasi prekybai gėlėmis Motinos dieną5
Klaipėdos savivaldybė informuoja, kad prekybininkai jau gali ruošti dokumentus leidimams prekiauti gėlėmis Motinos dienos proga. ...
-
Kviečia susipažinti Klaipėdos globos centras2
Vaikai – tai stebuklas, džiuginantis akis, sukeliantis juoką ir šypseną veide, pripildantis širdį ir namus begaline laime. Pagrindinis mūsų Globos centro tikslas – užtikrinti kiekvienam vaikui, netekusiam savo šeimos, sa...
-
Alytaus kolegija siekia prisijungti prie Klaipėdos universiteto4
Alytaus kolegija siekia prisijungti prie Klaipėdos universiteto (KU). ...
-
Ribojimas uostamiesčio centre – eurams rinkti?59
Herkaus Manto gatvė centrinėje miesto dalyje – įtampos vairuotojams vieta. Daugelis vis dar nežino, kad nuo gatvės pradžios iki Lietuvininkų aikštės greitis ribojamas iki 30 kilometrų per valandą. Ši žinia juos pasiekia kartu su ...
-
Gyventojai sukilo prieš ryšio bokštą: prasidėjus statyboms, ėmėsi piketų31
Klaipėdos rajone žmonės priešinasi telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ ryšio bokšto atsiradimui. Įmonė suplanavo investicijas, pradėjo statybas, o tuomet gyventojai surengė piketą. ...
-
Darbai Vingio pasaže – iki rugsėjo12
Vingio pasaže vis nesibaigia tvarkymo darbai. Gyventojai jau ėmė kalbėti, kad neva dirbama per lėtai, rezultatų beveik nematyti. Tačiau Klaipėdos savivaldybės atstovai tikino, kad darbai tikrai vyksta, visus juos tikimasi užbaigti iki vasaros pradži...