- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Du Seimo nariai – Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į uostamiesčio vadovus ragindami, kad Mažosios Lietuvos šviesuolio Martyno Jankaus vardu būtų pavadinta kokia miesto alėja ar skveras. Esą šio garsaus lietuvybės puoselėtojo atminimas lig šiol nėra deramai įamžintas.
Susirūpino parlamentarai
Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjo, publicisto, spaustuvininko bei vieno "Aušros" leidėjų M.Jankaus (1858–1946) atminimui Klaipėdoje dar 2013 m. ant Šaulių g. 5 namo sienos atsirado atminimo lenta.
Tačiau konservatoriai, Seimo nariai A.Ažubalis ir L.Kasčiūnas mano, kad to nepakanka. Ir savo rašte uostamiesčio merui Vytautui Grubliauskui pabrėžė, jog, "nepaisant M.Jankaus nuopelnų ir pasiaukojimo, jo atminimas iki šiol nėra deramai įvertintas".
Šiemet, minint M.Jankaus 160-ąsias gimimo metines, esą derėtų šio Mažosios Lietuvos patriarcho ir Tilžės akto signataro garbei Klaipėdos mieste pavadinti aikštę ar skverą.
Vis dėlto Klaipėdos Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisijos posėdyje nuspręsta, kad M.Jankaus atminimas įamžintas deramai, nes yra ne tik jam skirta memorialinė lenta, bet jo vardu pavadinta nedidelė gatvė Giruliuose.
Taip ir bus atsakyta raštą pateikusiems A.Ažubaliui ir L.Kasčiūnui.
Pagerbs Tilžės akto signatarą
Ta pati Žymių žmonių įamžinimo komisija svarstė, kur Klaipėdoje galėtų atsirasti atminimo lenta Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto nariui, Tilžės akto signatarui, visuomenininkui, kultūros veikėjui ir šaulių judėjimo aktyvistui Jurgiui Lėbartui.
Jis, beje, buvo šilutiškis ir šiame mieste jau pagerbtas. Tačiau ir Klaipėdoje jis aktyviai prisidėjo prie šaulių rinktinės kūrimo.
Istorikas Vasilijus Safronovas mano, kad priminti J.Lėbarto ir kitų žmonių, kūrusių Lietuvos šaulių sąjungos XX Klaipėdos rinktinę, nuopelnus būtų galima pritvirtinant atminimo lentą prie vieno iš pastatų, kur uostamiestyje veikė šios rinktinės štabas.
"1934 m. duomenimis, jis veikė adresu Liepų g. 4 (dab. Laikrodžių muziejaus pastatas, Liepų g. 12), vėliau rinktinė išsikėlė į naujai pastatytus Vytauto Didžiojo gimnazijos rūmus dabartinėje S.Daukanto gatvėje", – rašė V.Safronovas.
Dar bus nuspręsta, ant kurio iš šių minėtų pastatų galėtų atsirasti atminimo lenta J.Lėbartui.
Iki kito komisijos posėdžio Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus istorikė Zita Genienė įpareigota pateikti šio veikėjo išsamią biografiją.
Prašo prisiminti karį savanorį
Į Klaipėdos vadovus jautriu laišku kreipėsi lygiai prieš 70 metų uostamiesčio sovietinio saugumo kalėjime nužudyto kario savanorio Vaclovo Šulco dukterėčia.
"Jis mirė Klaipėdos kalėjime 1948 m. birželio 30 d., vos 24 metų, nesulaukęs teismo. Užkastas be karsto buvusiose Klaipėdos kapinėse, kur yra Skulptūrų parkas. Prašau kokiu nors būdu padėti pagerbti mano dėdės atminimą. Viena, ką sugebėjau atlikti pati: įdėjau į nosinaitę žemės saują iš tos vietos, kur mano dėdė užkastas ir atvežiau į Jurbarko kapines, kur ilsisi Šulcų šeima", – laiške Klaipėdos merui rašė V.Šulco dukterėčia Remigija Zinkevičienė.
Komisija nusprendė, kad V.Šulco atminimas bus įamžintas atnaujinus Skulptūrų parką. Ten atsiras lenta, kur bus įrašytos visų čia palaidotų žmonių pavardės, tarp jų – ir sovietų nukankinto Lietuvos kario savanorio V.Šulco pavardė.
Suabejojo dėl laivyno kūrėjo
Žymių žmonių įamžinimo komisija atidėjo svarstymą dėl ilgamečio Lietuvos jūrų laivininkystės viršininko Alfonso Ramanausko (1929–1998) atminimo lentos atsiradimo.
A.Ramanauskas 1959 m. VU įgijo juristo specialybę ir tais pačiais metais buvo paskirtas Klaipėdos uosto viršininku. Dar po 10 metų tapo tik ką įsikūrusios Lietuvos jūrų laivininkystės viršininku.
Atminimo lentą A.Ramanauskui norima pakabinti ant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastato, J.Janonio gatvėje 24.
Lentos sukūrimą finansuoja Lietuvos jūrininkų sąjunga, tačiau įamžinimo, regis, dar teks palaukti.
Esą tai buvo tarybinių laikų veikėjas ir norima patikrinti kai kuriuos jo biografijos duomenis.
Nuspręsta kreiptis į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, kad būtų surinkta informacija, ar A.Ramanauskas nedalyvavo sovietinių represinių struktūrų veikloje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Palangos meras ragina TS-LKD atšaukti sprendimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų11
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyriaus pirmininkas, kurorto meras Šarūnas Vaitkus ragina partijos vadovybę atšaukti sprendimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. ...
-
Lietuvos jūrų muziejus: kiekvienas vaikas turi išbandyti jūrą
Lietuvos jūrų muziejus išsikėlė ambicingą tikslą: priartinti kiekvieną Lietuvos gyventoją prie jūros ir minties, kad Lietuva – ne valstybė prie jūros, o jūrinė valstybė. Panašus tikslo buvo siekta ir prieš 100 metų, Li...
-
Klaipėdos vaikų ligoninėje – šventinis sujudimas1
Birželio 1-oji, Vaikų gynimo diena, – svarbi šventė Klaipėdos vaikų ligoninėje. Tądien jau ne vienerius metus mažuosius pacientus linksmina Karinių jūrų pajėgų orkestras ir „raudonosios nosys“ – klounai-gydytojai, o ...
-
Lietuvos jūrų muziejus kviečia klaipėdiečius pajusti vėjo, vandens ir burių darną2
Lietuvos jūrų muziejus parengė išskirtinę dovaną klaipėdiečiams: galimybę ne tik pažinti, bet ir patirti vandenų pasaulį. ...
-
Įsigaliojo draudimas vasaros sezonu Palangos J. Basanavičiaus gatve važiuoti dviračiais6
Palangoje nuo ketvirtadienio J. Basanavičiaus gatvėje įsigaliojo draudimas važiuoti elektriniais paspirtukais, dviračiais, velomobiliais bei riedžiais, pranešė Palangos savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje – paskutinio skambučio šventė: netrūko ne tik juoko6
Birželio 1-ąją uostamiestyje nuskambėjo paskutinis abiturientų skambutis. Šiemet Klaipėdos mokyklas baigė net 1943 moksleiviai. Su nauju gyvenimo etapu juos pasveikinti atvyko šeimos nariai, draugai ir visus 12 metų šalia buvę bei...
-
Mokykla – vien tik skiepytiems vaikams?26
Neskiepytų vaikų nepriims į pirmą klasę. Tokia „legenda“ prieš naujuosius mokslo metus jau sklando Klaipėdoje, nors tam kol kas nėra jokio pagrindo. Vis dėlto medikai neslepia, kad per koronaviruso pandemiją išaugusi skiepų ...
-
Būsimiesiems inžinieriams – piniginės stipendijos
Vakarų laivų gamyklos įmonių grupė, skatindama jaunimą rinktis su inžinerine pramone susijusias profesijas, įsteigė pinigines stipendijas. Jos skiriamos Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro moksleiviams, norintiems įgyti laivų korpusų surink...
-
Klaipėdiečiai šiurpsta: nuožmios atakos – iš dangaus16
Klaipėdiečiai šiurpsta nuo socialiniuose tinkluose plintančio vaizdo įrašo, kuriame užfiksuotas kiras, dorojantis gyvybės ženklų nerodantį balandį. Įrašas – išties sukrečiantis. Tačiau yra gyventojų, kirus vertin...
-
Gargždų centre esantis paštas apkarto: dėl jo likimo gyventojai pareiškė nuomonę2
Pačiame Gargždų centre esantis paštas gargždiškiams apkarto. Apklausoje dalyvavę gyventojai pareiškė, kad norėtų, jog pastatas būtų nugriautas. ...