Sistema padoriai neveikia
Klaipėdos M.Mažvydo progimnazija dirba įprasta iki modernizavimo buvusia tvarka.
Pasak progimnazijos direktoriaus Vytauto Dumčiaus, šiuo metu mokykloje yra įdiegtos įėjimo ir nemokamo maitinimo sistemos, tačiau jos savo darbo sklandžiai neatlieka.
"Sistemos neveikia, o kur yra kaltieji, mes nežinome. Jiems viskas gerai, mums – viskas blogai", – situaciją apibendrino mokyklos vadovas.
Anot jo, problemų dėl maitinimo sistemos kyla kasdien, o kokios yra nesklandumų priežastys, įvardyti nepajėgia ir patys modernizacijos vykdytojai.
"Sistema turėjo būti įdiegta šių metų sausio 20 d. Dabar – gruodžio mėnuo, o ji padoriai neveikia: biblioteka neveikia, mokinio piniginė neveikia, nemokamas maitinimas įvestas visai neseniai, bet dar yra kelios kortelės, kurios nefunkcionuoja", – vardijo V. Dumčius.
Žengtų žingsnį atgal
Su nauja elektronine sistema dirbti taip pat nepradėjo Klaipėdos "Ąžuolyno" gimnazija.
Joje kol kas neveikia ir įėjimo sistema. Direktorės teigimu, ją taikyti beprasmiška, mat dar maždaug ketvirtadalis moksleivių neturi šiai sistemai būtinų pažymėjimų, kurie turės būti suintegruojami su dienynu.
Minėtos ugdymo įstaigos direktorė Vilija Prižgintienė pastebėjo, kad mokykloje įdiegta tik nemokamo maitinimo sistema. Ji kol kas dirba be didesnių problemų, mat nemokamai valgančių mokinių šioje ugdymo įstaigoje nėra daug.
V.Prižgintienė tvirtino, kad dabar mokykloje naudojama bibliotekos sistema yra daug modernesnė nei siūloma įdiegti naujoji, todėl laikomasi tvirtos nuomonės – prie naujosios pereis tik tada, kai ši prilygs "Ąžuolyno" gimnazijos turimai.
"Tai mums yra žingsnis atgal", – apibendrino direktorė.
Padėtis dar nėra gera
"Kaip juokaujame, šioks toks pagerėjimas yra, atšilimas jaučiamas, tačiau dar reikia labai daug darbo", – patikino Klaipėdos Gedminų progimnazijos direktorius Aurelijus Liaudanskas.
Pripažįstama, kad nors teigiamų pokyčių ir matoma, situacija dar nėra gera, tad mokyklos negali ramiai ir sklandžiai naudotis įdiegtomis sistemomis.
Direktorius vardijo, kad elektroninio dienyno sistema progimnazijoje jau veikia, taip pat – ir mokinių įėjimo sistema, tačiau – tik daliai mokinių.
Nors mokyklą ir pasiekė dauguma naujų mokinio pažymėjimų, jų vis dar laukia apie 30 moksleivių. Be to, veikia ir ne visi ugdymo įstaigai jau perduoti pažymėjimai, todėl kai kurių mokinių dalyvavimas pamokose žymimas rankiniu būdu.
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad jau yra ir tokių pažymėjimų, kuriuos mokiniai spėjo sugadinti, o juos atnaujinti, spėjama, užtruks apie mėnesį.
"Nemokamo maitinimo sistema jau lyg ir veikia. Pas mus keturių vaikų pažymėjimų nenuskaito. Šis faktas perduotas į centrinę būstinę Vilniuje, jie tas problemas sprendžia", – dėstė A.Liaudanskas.
Problema – pažymėjimai
Beveik analogiškas bėdas vardijo ir S.Dacho progimnazijos direktorė Daiva Marozienė.
Anot jos, šiuo metu didžiausia bėda – mokinių pažymėjimai, mat mokiniams jų vis dar trūksta.
"Mokiniams pažymėjimai yra reikalingi ir varžyboms, ir keleivinio transporto bilietas ten yra integruotas. Dar visai neseniai gavome pažymėjimus, kurie buvo užsakyti naujiems mokiniams", – dėstė D.Marozienė.
Maitinimo sistema S.Dacho progimnazijoje savo darbą atlieka gerai, be didesnių trukdžių pastaruoju metu pradėjo veikti ir įėjimo kontrolė.
"Didžiausia problema ta, kad yra labai ilgas procesas. Taip pat neišspręsta problema, kai vaikas pameta pažymėjimą. Nėra aišku, kaip iš naujo jį gauti", – pabrėžė direktorė.
Bibliotekai – veto
Užmojis Gedminų progimnazijoje, kaip ir visose kitose, skaitmenizuoti ir mokyklos biblioteką kol kas į priekį nepasistūmėjo. Pokyčių nenumatoma ir netolimoje ateityje.
"Dėl bibliotekos sistemos, kuri turėtų būti vienas šios sistemos komponentų, esu kategoriškai prieš, kol neveiks kitos sistemos – įėjimo, nemokamo maitinimo ir dienynas. Man tiesiog gaila žmonių darbo, nes mokyklai reikia perkelti didelį fondą vadovėlių į šią sistemą, ir tai užtruks, o mes kol kas nematome, ar ši sistema tikrai veiks", – tvirtino A.Liaudanskas.
Situacija analogiška ir uostamiesčio M.Mažvydo progimnazijoje.
Bibliotekos skaitmenizavimo procesas sustabdytas ir S.Dacho progimnazijoje. Tačiau mokykloje bandoma ieškoti galimybių, kad vaikai galėtų naudotis biblioteka.
Panašios perspektyvos numatomos ir siekiui mokyklose įvesti vadinamąją elektroninę piniginę, kuri turėtų sudaryti galimybes mokinio pažymėjimą naudoti kaip elektroninius pinigus, atsiskaitant mokyklos valgykloje už maitinimą.
Atsiranda vis naujų bėdų
Gedminų progimnazijos direktorius pripažino, kad, nepaisant anksčiau minėtų problemų, vis pastebimos ir naujos.
Neseniai užfiksuota, kad pradėjo gesti mokyklos durys, kurių mechanizme, įdiegiant įėjimo sistemą, buvo sumontuoti specialūs magnetai.
Panašūs techniniai nesklandumai pastebimi ir S.Dacho progimnazijoje.
"Kol kas pas mus laiko, viskas yra gerai. Tačiau magnetas yra uždėtas tik viršuje, o kartais atėję žmonės smarkiau traukia duris, tad laužiama apačia. Vieną dieną tos durys veikiausiai neatlaikys", – pastebėjo D.Marozienė.
Rangovai – nepasirengę
Dėl modernizavimo vargstančių mokyklų vadovai vieningai sutaria – paslaugos teikėjai veikiausiai nebuvo tinkamai pasirengę įvykdyti tokio masto darbą.
Mokyklų direktoriai tik gūžčioja pečiais ir svarsto, ar prieš įdiegiant naująsias elektronines sistemas šios paslaugos rangovai neįvertino savo įgūdžių, ar pačios sistemos nėra pritaikytos tokiam mokinių skaičiui.
Pastebima, kad skaitmenizavimo problemos mokyklose yra tarsi virusas: jos kartojasi arba yra panašios, tačiau vienodai lėtai ir sunkiai sprendžiamos. Nors Lietuva garsėja informacijos technologijų projektais ir gerais specialistais, tačiau kelių Klaipėdos mokyklų skaitmenizavimo darbai pasirodė esantys per sudėtinga užduotis.
Šiuo metu nė vienas mokyklų vadovų negalėjo tiksliai įvardyti jiems žadamų sistemos įgyvendinimo terminų, mat kai kuriuos trukdžius planuojama sutvarkyti kuo skubiau, kitų darbų pabaigos datos nuolat kinta. O vis labiau bruzdančios mokyklų bendruomenės maitinamos pažadais.
Sulaukia tėvų pykčio
Anot A.Liaudansko, mokyklų vadovams šiuo metu tenka atlaikyti ir nemenką pasipiktinimo bangą, atsiritančią iš mokinių tėvų pusės.
Dažnas tėvų širsta, jog dėl laiku vaikų nepasiekusių mokinių pažymėjimų atsirado problemų, susijusių su galimybe naudotis viešuoju transportu, – vaikai netenka teisės į lengvatas.
Šią problemą dauguma mokyklų suskubo spręsti išduodamos laikinus popierinius pažymėjimus, todėl patyrė ir išlaidų.
Kai kurie tėvai žeria kritiką dėl mokinių pažymėjimų kokybės – jau esama sulūžusių, piktina nekokybiškos nuotraukos.
Mokyklų vadovai neslepia, kad viena kitą vejančios su modernizavimu susijusios problemos tampa viso miesto problema, mat šiuo metu sistema diegiama dalyje mokyklų, o ateityje jų daugės.
Aplankė mokyklas
Uostamiesčio savivaldybės atstovų teigimu, šiuo metu projekto įgyvendinimas – paspartėjęs.
Klaipėdos savivaldybės Informavimo ir e. paslaugų skyriaus vedėja Vilija Venckutė-Palaitienė aiškino, kad lapkričio pabaigoje kartu su tiekėjų – Nacionalinio švietimo centro, "SS Solutions" ir "Eurofondo" atstovais aplankytos visos pirmajame etape dalyvaujančios mokyklos.
"Visos projekto komponentės buvo išbandomos vietoje, ištaisyti smulkūs nesklandumai, suvesti trūkumai bei suskaičiuoti trūkstami pažymėjimai moksleiviams. Tiekėjas baigia taisyti spragas. Artimiausiu laiku tikimės užbaigti pirmojo etapo įdiegimą", – dėstė V.Venckutė-Palaitienė.
Finišas – 2018-aisiais
Pašnekovė aiškino, kad visose pirmajame projekto etape dalyvaujančiose bendrojo lavinimo įstaigose numatyta įsigyti įranga yra suvežta ir pajungta.
"Pagal paslaugų teikimo sutartį, įdiegus etapą, šešis mėnesius yra vykdoma bandomoji programinės įrangos eksploatacija, patikrinamos elektroninio pažymėjimo naudojimo galimybės. Tiekėjas nuo sistemų sukūrimo pabaigos turi teikti sistemų, įdiegtų pagal atskiras komponentes, administravimo paslaugas. Jei bandymų metu randama trūkumų, paslaugų teikėjas juos privalo ištaisyti", – pastebėjo valdininkė.
Pasak V.Venckutės-Palaitienės, sutartis su konkursą diegiančia bendrove galioja 36 mėnesius – iki 2018 m. liepos 20 d.
"Trečiojo etapo įgyvendinimas turi būti baigtas 2017 m. rugsėjo 1 d. Tada dar 6 mėnesius vyks etapo bandomoji eksploatacija iki to laiko, kol galutinai visos sistemos bus perduotos savivaldybės administracijai", – paaiškino vedėja.
Susiję visi
Nors ugdymo įstaigų vadovai ir įsitikinę, kad projektas stringa dėl jo įgyvendinimui tinkamai nepasirengusių rangovų, skyriaus vedėjos teigimu, nesklandumus lemiančios priežastys yra susijusios su visomis projekte dalyvaujančiomis pusėmis.
Anot V.Venckutės-Palaitienės, po naujų mokslo metų pradžios išryškėję trūkumai, kai netinkamai veikė nemokamo maitinimo ar lankomumo sistema, atsirado dėl netinkamai suvestų moksleivių duomenų vieno tiekėjo sistemoje, kai kito tiekėjo sistema negalėjo jų automatiškai pasiimti, taip pat dėl neteisingai nuskenuotų pažymėjimų.
Esama ir mokyklų indėlio?
Su mokyklomis susijusio projekto diegimą esą stabdančių priežasčių matoma ir daugiau.
"Bibliotekos sistemos diegimas yra susijęs su mokyklų kaupiamais bibliografiniais duomenimis. Kadangi ne visos Klaipėdos mokyklos naudojosi automatinėmis sistemomis iki projekto, joms pirmiausia tenka suvesti daug duomenų į sistemą, t. y. sukatalogizuoti savo knygas", – aiškino savivaldybės darbuotoja.
Elektroninės piniginės sistemos diegimo procese taip pat pastebima ugdymo įstaigų įtaka. Teigiama, kad dėl šios sistemos naudojimo mokykloje turi apsispręsti kiekvienos mokyklos taryba.
Anot V.Venckutės-Palaitienės, mokyklų vadovai savivaldybę ir tiekėjus yra informavę, kad kol kas vadinamosios elektroninės piniginės poreikio nėra. Tiesa, pabrėžiama, kad lapkričio pabaigoje sulaukta žinių, jog to pageidautų H.Zudermano gimnazija.
Kliuvinys – net vasaros atostogos
Pasak V.Venckutės-Palaitienės, sklandžiam elektroninio pažymėjimo veikimui bei duomenų atvaizdavimui labai svarbus mokyklos naudojamo dienyno pasirinkimas.
Kaip žinoma, projekto diegimo pirkimą laimėjęs Nacionalinis švietimo centras yra "Mano dienyno" valdytojas, o daugelis Klaipėdos mokyklų naudojosi "Tamo" dienynu.
"Sutartiniai įsipareigojimai kitam dienyno valdytojui bei pastarojo nesutarimai su Nacionaliniu švietimo centru apsunkimo projekto įgyvendinimą", – pripažino skyriaus vedėja ir pridūrė, kad šiuo metu daugelis mokyklų jau pakeitė naudotą dienyną.
Sutartiniai įsipareigojimai kitam dienyno valdytojui bei pastarojo nesutarimai su Nacionaliniu švietimo centru apsunkimo projekto įgyvendinimą.
Teigiama, kad jau gaminami ir trūkstami pažymėjimai moksleiviams, dėl kurių kai kurios ugdymo įstaigos, kaip minėta, negali sklandžiai pereiti prie naujosios sistemos.
Ilgą pažymėjimų gamybos procesą lemia tai, kad užtrunka moksleivių duomenų surinkimas ir vaikų fotografavimas. Vėliau pažymėjimai yra spausdinami 2 spaustuvėse, kuriose taip pat yra eilių.
Vienoje spaustuvėje vyksta personalizacijos procesas, o kitoje – diegiami keleivinio transporto sistemos duomenys.
Uostamiesčio savivaldybės atstovė, be minėtų daugybės priežasčių, esą stabdančių projekto įgyvendinimą, paminėjo ir tai, kad sistemos išbandymo darbus apsunkino vasaros atostogos, kai nebuvo galimybių sekti realių duomenų judėjimo.
Skyrė baudų
Nors, kaip minėta, dėl kankinamai ilgai vykstančio projekto atsakomybė tenka visoms jame dalyvaujančioms pusėms, V.Venckutė-Palaitienė pripažino, jog manoma, kad pirkimus laimėjęs tiekėjas tinkamai neįvertino projekto apimčių.
Tai liudija ir projektą įgyvendinančiai bendrovei jau taikytos sankcijos.
"Dėl pirmojo etapo įdiegimo vėlavimo ir trūkumų savivaldybės administracija tiekėjui taiko sankcijas. Tiekėjui yra surašyti 9 pažeidimo aktai ir jų pagrindu skirtos 8 baudos", – teigė skyriaus vedėja.
Sutartyje fiksuotas baudos dydis yra vos 58 eurai. Tačiau tokia nedidelė bauda nėra rimta paskata skaitmenizavimo paslaugas teikiančioms įmonėms suskubti.
Specialistų teigimu, rimčiau į kylančius nesklandumus tiekėjai imtų žiūrėti, jei sutartyse būtų numatomos atgrasančio dydžio baudos, o patys tiekėjai rizikuotų pakliūti į nepatikimų tiekėjų sąrašą ir nebegalėtų pretenduoti į valstybės bei savivaldybių užsakymus.
Negana to, projektą įgyvendinančiai bendrovei miestas jau sumokėjo kur kas didesnę sumą pinigų nei siekia teikėjams už mokyklų bendruomenes siutinantį darbą skirta baudų suma.
Klaipėdos savivaldybė jau yra sumokėjusi pagal paslaugų sutartį priklausiusį avansą, iš kurio finansuotas įrangos įsigijimas, – 49 159 eurus ir 19 504 eurus – už elektroninius pažymėjimus bei neformalaus ugdymo apskaitos informacinę sistemą.
"Priėmus pirmojo etapo darbus, tiekėjo pateiktos sąskaitos padengs avansą" , – pastebėjo V.Venckutė-Palaitienė.
Naujausi komentarai