Naujas skveras – svari klaipėdiečių pergalė

Jau šį sekmadienį Klaipėdos centre bus atidengtas bronzinis paminklas krašto šviesuoliui, filosofui Vydūnui. Simbolinis jo sugrįžimas į uostamiestį truko septynerius metus. Prie to prisidėjo atkaklių ir iniciatyvių miestiečių grupė, tam aukojusi ne tik savo darbą, laiką, bet ir asmenines lėšas.

Palaimino ir Prezidentas

Skvero atidarymo šventė planuojama šį sekmadienį, rugsėjo 1-ąją, vidurdienį.

Joje buvo tikėtasi sulaukti ir Prezidento Gitano Nausėdos, tačiau šalies vadovas tuo metu dalyvaus Antrojo pasaulinio karo pradžios paminėjimo renginiuose Varšuvoje.

Vis dėlto klaipėdiečių iniciatyvą jis labai palaiko ir mano, kad Vydūno idėjos, kuriant stiprią demokratišką valstybę, – labai svarbios.

"Kartais atrodo, jog pradedame bijoti būti tauta, nes įsivaizduojame, kad netoliese sklando fašizmo vaiduokliai. Lietuva niekuomet nebuvo fašistinė tikrąja to žodžio prasme, bet mes vis tiek nedrąsiai kalbame apie tautiškumą. Todėl, kad nebeskaitome Vydūno tekstų, nebegirdime, ką jie mums kalba. Šis filosofas mokė, kad tautiškumas neatsiejamas nuo dorovės, laikė jį būtina žmogiškumo sąlyga. Todėl šiandien labai svarbu prisiminti mąstytojo mintis. Būdami tauta, mes žingsneliu priartėjame prie savo žmogiškosios prigimties išpildymo, tampame kilnesni, atrandame prasmę. Jei dažniau girdėtume Vydūno žodžius, geriau suvoktume, ką reiškia būti tauta. O toks supratimas padėtų kurti stiprią ir demokratišką valstybę. Todėl viliuosi, kad šis Vydūno įamžinimas paskatins kūrėjo tekstuose ieškoti atsakymų į sudėtingus mūsų dienų klausimus", – tvirtino G.Nausėda.

Viliuosi, kad šis Vydūno įamžinimas paskatins kūrėjo tekstuose ieškoti atsakymų į sudėtingus mūsų dienų klausimus.

Tikslą pasiekti pavyko

Paminklas Vydūnui uostamiestyje iškilo privačių piliečių iniciatyva.

Naujo skvero atsiradimo ir paminklo Vydūnui kelias Klaipėdoje šios idėjos iniciatoriams buvo labai sunkus, bet, kaip patys teigė, ir įdomus.

"Jei neklystu, nuo to laiko, kai pradėjome įgyvendinti Vydūno skvero projektą, pasikeitė gal keturi kultūros ministrai. Teko su visais bendrauti. Ir mes sugebėjome tai padaryti. Mūsų pavyzdys rodo, kad, siekiant tikslo, įmanoma jį pasiekti", – džiaugėsi vienas pagrindinių šio projekto aktyvistų Rimantas Cibauskas.

"Vydūno" gimnazijos direktorius Arvydas Girdzijauskas, dar vienas šio sumanymo iniciatorių, patikino, kad, viską pabaigus, apima geras jausmas.

"Džiugu, kad projektas, prie kurio prisidėjo labai daug žmonių, įgyvendintas, įdėta daug pozityvios energijos. Žinoma, gal buvo galima kažką padaryti dar geriau. Bet yra dalykų, kurie nuo mūsų nepriklauso", – teigė A.Girdzijauskas.

Atkovota kultūrinė erdvė

Prie Vydūno skvero atsiradimo prisidėjęs žurnalistas ir leidėjas Antanas Stanevičius įsitikinęs, kad Klaipėdai reikėjo Vydūno paminklo.

Tiesa, iš pradžių svarstyta paminklą Vydūnui statyti dabartinėje Atgimimo aikštėje, kur kažkada stovėjo sovietinis stabas Leninas, tačiau esą labai gerai, kad šios idėjos atsisakyta, o Vydūnui skirtas kuklus, jaukus skveras Bokštų ir Puodžių gatvių sankirtoje.

"Norėčiau pabrėžti, kad pagrindinis indėlis į visą šį darbą yra R.Cibausko, netgi finansinis. Baigiant projektą, kaip visada, pritrūko pinigų. Jis paaukojo didelę sumą, kad būtų užbaigtas visas šis reikalas. Jo nuopelnas neabejotinai labai didelis. Ir džiaugiuosi atkovota dar viena kultūrine erdve miestui", – pasidžiaugė A.Stanevičius.

Rezultatas pranoko lūkesčius

Vytautas Čepas, tuo laikotarpiu dirbęs vicemeru, prisiminė sumanymo pradžią, kai paaiškėjo, kad vieniems Vydūno reikia, kitiems – nelabai.

"Prireikė septynerių metų, nes labai jau sudėtingas biurokratinis mechanizmas, be to, vietos parinkimas užtruko, kažkoks medis trukdė tam paminklui statyti. Reikėjo išsisukti, kad kuo mažiau žalos padarytume. Nes Vydūnas juk buvo ir sveikuolis, ir filosofas, ir rašytojas, ir dramaturgas, ir muzikantas, ir humanistas, todėl būtų buvę labai negerai, jei jį įamžinant būtų padaryti kokie nors negeri dalykai", – kalbėjo V.Čepas.

Dabar Puodžių ir Bokštų gatvių sankirtoje atsirado labai jauki sutvarkyta viešoji erdvė.

Klaipėdietis menotyrininkas Petras Šmitas mano, kad miestiečiai šią vietą greitai pamėgs.

"Skveras labai geroje vietoje, juk šalia yra dvi mokyklos, ligoninė, bažnyčia. Manau, žmonių ten netrūks. Pirmiausia eis žiūrėti Vydūno skulptūros. Manau, kad nuomonių bus įvairių. Aš labai džiaugiuosi, kad ten sutvarkė, nes vieta buvo labai apleista", – teigė dar vienas šio projekto iniciatorius P.Šmitas.NAUJAUSI KOMENTARAI

mmm

mmm portretas
nu tas sakalauskas visa laik sugalvoja kaip mokesciu moketoju pinigus issisavinti. taigi vagis vienu zodziu

Nezabitauskas

Nezabitauskas portretas
Sakot, Vydūnui buvo skirta ne Atgimimo aikštė, bet kuklus, jaukus skveras Bokštų ir Puodžių gatvių sankirtoje. Su tuo sutinku, toks tas skveras buvo. Deja, po rekonstrukcijos jis jau nei kuklus, nei jaukus. Tikiuosi, kad per atidarymą saulė švies taip pat kaitriai, kaip šiomis dienomis. Organizatoriai, pasirūpinkite skėčiais ir budinčiais medikais.

PR agentas

PR agentas portretas
Šiaip jau skulptoriai yra ukrainiečiai. Jie yra ir idėjos autoriai. Mačiau pirminį maketą. Pamenu, kad konkurse dalyvavo lietuvis architektas (nepamenu pavardės) ir skulptoriai ukrainiečiai ir teikė būtent tokį paminklo sprendimą. O Sakalauskas tuo metu buvo jų konkurentas - taip pat dalyvavo konkurse su savo Vydūno paminklo projektu, bet nelaimėjo. Kokiu būdu vėliau atsirado A. Sakalauskas kaip laimėto projekto bendraautorius? Norėtųsi pamatyti interviu su tikrais skulptūros autoriais. To ir palinkėčiau dienraščiui. Ačiū.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Uostamiestyje šildymo dar teks palaukti
  Uostamiestyje šildymo dar teks palaukti

  Rugsėjui persiritus į antrą pusę, kai kurie klaipėdiečiai tikina namuose šąlantys. Vieni žmonės nekantraudami laukia, kada pradės kaisti radiatoriai, kiti priešingai – linkę taupyti ir tikina, kad šildymas dar nereikalinga...

 • Ant marių kranto – Lygės apeigos
  Ant marių kranto – Lygės apeigos

  Rudens lygiadienis gražiausias prie Kuršių marių. Tuo įsitikinę Drevernos, Priekulės, Klaipėdos žmonės jau ne pirmus metus rinkosi šios gamtos šventės ir Baltų vienybės dienos švęsti Drevernoje. ...

  5
 • Juodkrantėje žadama atnaujinti dviračių taką
  Juodkrantėje žadama atnaujinti dviračių taką

  Neringos savivaldybė planuoja atnaujinti seną dviračių taką, jungiantį Juodkrantės gyvenvietę su pajūriu. ...

  2
 • E. Kusaitei už nepagrįstą baudą ministras žada kompensaciją
  E. Kusaitei už nepagrįstą baudą ministras žada kompensaciją

  Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetui konstatavus, kad Lietuva pažeidė už prokurorų įžeidimą nubaustos Eglės Kusaitės teisę į saviraišką, Teisingumo ministerija jai žada kompensaciją. ...

  15
 • Nejautrūs parazitai
  Nejautrūs parazitai

  Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas nusiskusti plikai ir taip palaikyti su onkologine liga kovojantį premjerą Saulių Skvernelį ir kitus sulaukė didelio palaikymo. ...

  10
 • Teatras be standartų: vaidina ir ugniagesiai, ir gydytojai
  Teatras be standartų: vaidina ir ugniagesiai, ir gydytojai

  Klaipėdoje vieninteliame tokio pobūdžio mėgėjų teatre "Artyn" vaidina suaugę žmonės – ugniagesiai, gydytojai, senjorai, savo kasdieniame gyvenime su aktoryste neturintys nieko bendra. Šio teatro įkūrėja režisierė Marta Dang...

 • Bobų vasara – tik savaitgalį?
  Bobų vasara – tik savaitgalį?

  Sinoptikų teigimu, šis savaitgalis bus itin šiltas ir sausas – tinkamiausias metas poilsiui gryname ore. Po šios trumpos improvizuotos bobų vasaros orai vės, bus vėjuota, tačiau lietus nevargins. ...

  2
 • Kas nupirko viešbutį „Pajūris“ – paslaptis
  Kas nupirko viešbutį „Pajūris“ – paslaptis

  Skandalais apipintas viešbutis "Pajūris", esantis Palangoje, J.Basanavičiaus gatvėje, jau parduotas. Už šį nekilnojamojo turto objektą paklota 1 710 tūkst. eurų, nors įsigytas buvo faktiškai už 10 tūkst. eurų. ...

  11
 • Tarptautinis folkloro festivalis savaitgalį nuspalvins Palangą
  Tarptautinis folkloro festivalis savaitgalį nuspalvins Palangą

  Visą savaitgalį Palangoje skambės liaudiška muzika, o kurorto viešosiose erdvėse šurmuliuos tautiniais drabužiais pasidabinę šokėjai bei dainininkai – šiandien, rugsėjo 20 d., kurorte prasideda tris dienas truks...

  1
 • Istoriškai reikšmingą sezoną atvers „Uvertiūra“
  Istoriškai reikšmingą sezoną atvers „Uvertiūra“

  Spalio 1 d. 18.30 val. simfoninės muzikos gerbėjai laukiami Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto koncertų salėje, kur ištraukas iš naujausių ir būsimų sezono pastatymų atliks Tomo Ambrozaičio diriguojamas Klaipėdos...

Daugiau straipsnių