Pereiti į pagrindinį turinį

Priėmimas į uostamiesčio mokyklas: stoti į eilę – paryčiais

2017-01-05 03:00

Moksleivių priėmimas į uostamiesčio mokyklas prasidėjo milžiniškomis eilėmis ir priekaištais valdininkams. Kai kurie tėvai prie įstaigų durų stojo budėti jau naktį – apie 3.30 val. Klaipėdiečiai piktinosi, kad situacija – nenormali ir nesupranta, kodėl nėra elektroninės registravimo sistemos.

Įvertinimas: S.Dacho progimnazija – viena iš geidžiamiausių miesto mokyklų. Kad vaikas galėtų ją lankyti, tėvai eilėje pradėjo stovėti dar naktį.
Įvertinimas: S.Dacho progimnazija – viena iš geidžiamiausių miesto mokyklų. Kad vaikas galėtų ją lankyti, tėvai eilėje pradėjo stovėti dar naktį. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Laukė puspenktos valandos

Priėmimas į uostamiesčio bendrojo ugdymo mokyklas kitiems mokslo metams startavo vakar. Tėvai prašymus gali pateikti atvykę į ugdymo įstaigą arba registruotu laišku.

14–18 metų amžiaus asmenys pateikti prašymus patys, turėdami vieno iš tėvų, globėjų ar rūpintojų rašytinį sutikimą.

Vakar prie kai kurių uostamiesčio mokyklų durų susidarė milžiniškos eilės. Sudėtingiausia situacija buvo prie S.Dacho ir "Verdenės" progimnazijų.

Nors prašymai buvo priimami nuo 8 val., tėvai prie įstaigų durų pradėjo laukti pusę keturių ryto, nors oras nelepino. Apie 7.30 val. čia jau buvo susidariusios ilgiausios eilės.

Tėvai net buvo susidarę sąrašus, kad būtų aišku, kas atėjo pirmiau, ir, remdamiesi jais, nešė prašymus.

Klaipėdiečiai piktinosi, kad tokia situacija nenormali, ir reiškė nepasitenkinimą, kad nėra įdiegtos elektroninės sistemos vaiką užregistruoti į mokyklą.

"Užuot čia stovėję, galėtume tai padaryti iš namų. Bent sėdėtume šiltai", – piktinosi tėvai.

Kai kuriems užkliuvo, kad nauja priėmimo į mokyklas tvarką miesto taryba priėmė paskutinę minutę – gruodžio 22-ąją, kai iki paties priėmimo liko dvi savaitės. Neužteko laiko su ja susipažinti.

Tėvams dalijo numerius

Pasak Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjos Laimos Prižgintienės, iš anksto prognozuota, kad sunkiausia bus suvaldyti gyventojų srautus ugdymo įstaigose, esančiuose šiaurinėje miesto dalyje, ir tai esą nieko keisto. Ažiotažas kilo, nes trūksta mokyklų.

"Kol nepastatys naujos, kuri suplanuota, tol situacija nesikeis. Šiaurinėje miesto dalyje vyksta statybos, kuriasi jaunos šeimos. O mokyklos – ne guminės. Dėl to ir kyla ažiotažas. Galima organizuoti antrą pamainą, bet tėvai nenori", – dėstė vedėja.

L.Prižgintienė spėjo, jog vakar ryte daugiausiai tėvų ėjo į tas įstaigas, kur labiausiai norėtų, kad mokytųsi vaikas.

Pasak vedėjos, iš anksto tartasi, kaip sklandžiau aptarnauti gyventojus, išlaikyti teisingumo principą.

"Sutarėme, jog daugelis įstaigų pasigamins numerius ir dalins laukiantiesiems, kad atėję pirmiau neliktų nuskriausti ir patektų pirmiau", – komentavo vedėja.

Darbą vertino puikiai

L.Prižgintienė pasakojo, kad laukiantieji buvo suskirstyti į du srautus – pagal priėmimą į pirmas ir penktas klases.

"Pradėjus priiminėti prašymus, eilės sparčiai tirpo. Viskas vyko sklandžiai. Apie 11 val. eilių nebebuvo. Tai rodo, kad švietimo įstaigos buvo puikiai pasiruošusios", – aiškino vedėja.

S.Dacho progimnazijoje vakar iki 10.30 val. buvo užregistruoti 148 prašymai į pirmas klases ir 34 į penktas.

Kiek didesnis srautas buvo "Verdenės" progimnazijoje. Ten iki to laiko buvo priimti 168 prašymai į pirmas ir 7 į penktas klases. Į pastarąsias ši įstaiga neturi daug vietų.

"Verdenės" progimnazijai priskirtas ypač didelis mikrorajonas. Tėvai domėjosi, kodėl Dragūnų kvartale gyvenantiems vaikams nepriskirta "Vitės" pagrindinė mokykla

Iki vakar 10.30 val. čia buvo pateikti 22 prašymai. Tačiau šioje įstaigoje yra ir priešmokyklinukai, kurie turės prioritetą čia mokytis.

L.Prižgintienė aiškino, kad mokykloms priskirtų mikrorajonų šiemet nenorėta keisti.

"Nežinojome, kiek sutalpinsime. Jei priskirsime "Vitės" pagrindinei mokyklai Dragūnų kvartalą, gali ir visi nesutilpti. Be to, tai būtų laikina, nes bus pastatyta nauja mokykla. Mikrorajono priskyrimas nėra paprastas. Žmonės pripranta. Negalima taip dažnai kaitalioti", – aiškino vedėja.

Pasijuto Akmens amžiuje

Tėvai ypač piktinosi, kad šiais modernių technologijų laikais nėra elektroninės priėmimo į mokyklas registracijos. L.Prižgintienė tvirtino, jog tai nieko nepakeistų.

"Ar elektroninė sistema padidins vietų skaičių "Verdenėje"? Taip, situacija visiškai nenormali, kad tėvai laukia eilėje nuo nakties. Tačiau gyventojo pasirinkimas stovėti ar nestovėti", – komentavo vedėja.

Pasak jos, jei būtų elektroninė sistema, visi sulaukę 24 valandos pultų registruotis, ir sistema užlūžtų. Tą įrodė Vilniaus pavyzdys.

Vedėja aiškino, kad ateityje elektroninė sistema vis dėlto  bus. Šiemet yra numatytos lėšos jos kūrimui. Planuojama skelbti konkursą, kas teiks šią paslaugą.

"Gal kitais metais jau turėsime elektroninę priėmimo į mokyklas registracijos sistemą", – prognozavo vedėja.

Užkliuvo tvarkos pakeitimas

Prognozuojama, kad šiemet į uostamiesčio ugdymo įstaigas bus priimta 1950 pirmokų.

Pasikeitus tvarkai, vaikai į mokyklas priimami, atsižvelgus nebe į deklaruotą, o į faktinę gyvenamąją vietą.

L.Prižgintienės teigimu, taip siekiama užtikrinti, kad į įstaigas patektų tie, kurie iš tiesų gyvena šalia, o ne tie, kurie tik deklaravo čia gyvenamąją vietą.

Tėvams užkliuvo šis tvarkos pakeitimas. Kilo klausimų, kaip bus tikrinama, ar vaikas tikrai gyvena nurodytoje vietoje.

Tačiau L.Prižgintienė teigė, kad masinių patikrinimų nebus. "Tai bus daroma, jei kils įtarimų", – komentavo vedėja.

Pirmiausia mokyklai pateiktą informaciją žadama palyginti su duomenimis Gyventojų registre.

Taip pat bus žiūrima, kokius adresus tėvai nurodė skirtingoms mokykloms. Šiemet prašymus buvo galima teikti į kelias ugdymo įstaigas. Nesutapus adresams, taip pat laukia patikrinimas.

Už melą – sankcijos

L.Prižgintienė atkreipė dėmesį, kad melo atvejų išties pasitaikydavo ir anksčiau, kai reikėdavo nurodyti deklaruotą gyvenamąją vietą.

"Daugiau tokių problemų gali kilti tose mokyklose, kur didžiausios eilės. Jei yra laisvų vietų, pateko visi norintieji, tai nereikia ir tikrinti", – pasakojo vedėja.

Sužinoti, ar gyvenama nurodytoje vietoje žadama, į pagalbą pasitelkus seniūnaičius, bendruomenę, Vaiko teisių skyriaus specialistus.

Išsiaiškinus, kad vaikas negyvena nurodytoje vietoje, jis bus nepriimamas į ugdymo įstaigą. Kaip ir nepatekusiems į norimą mokyklą, bus pasiūlytos kitos, kuriose yra laisvų vietų.

Teigiama, kad patikrinimus organizuos ugdymo įstaigos direktorius. Tai bus galima daryti iki rugpjūčio 31-osios.

Manoma, kad tikrinti galės vasarą dirbantys mokytojai.

Eilių numeriai gali skirtis

Prašymus dėl priėmimo į mokyklas tėvams rekomenduojama pateikti iki birželio 9-osios. Pagrindinis priėmimas daugumoje įstaigų vyks birželio 10–24 d.

Tėvai, kurie nori, kad jų vaikai lankytų M.Montessori, "Saulutės", "Varpelio" mokyklas-darželius arba mokyklose įsteigtas netradicinio ugdymo klases, prašymus turėtų pateikti anksčiau – iki balandžio 30 d.

Čia priėmimas vyks gegužės 1–20 d.

Atsakymo iš mokyklos apie priėmimą galima sulaukti ir anksčiau. Viskas priklauso nuo to, kada komisijos baigs darbą.

Asmenys, kurie renkasi mokyklas pagal individualius švietimo poreikius, bus priimami pagal mokykloms nustatytą tvarką. Kada ir kaip bus vertinami gebėjimai, įstaigos skelbs pačios savo internetinėse svetainėse.

L.Prižgintienė įspėjo, kad registracijos ir priėmimo eilės numeriai mokykloje gali skirtis. Registracijos eilės numeris gali pakisti dėl vadinamųjų prioritetinių vaikų.

Pirmumo teisę patekti į įstaigą turi tie, kurie jau mokėsi toje mokykloje. Į pirmą klasę – lankiusieji priešmokyklines grupes, jei mokykla tokias turėjo, į penktą – čia mokęsi ketvirtokai.

Taip pat patekti į mokyklą pirmumo teisę turi vaikas, kurio seserys ar broliai joje jau mokosi, našlaičiai, vaikai, turintys specialiųjų ugdymo poreikių.

"Jei vaikas gyvena Klaipėdos rajone, bet mūsų įstaigoje mokosi jo brolis ar sesuo, jis bus vis tiek priimtas pirmumo teise", – aiškino vedėja.

Be mokslo neliks

Į mokyklas pirmiausia priimami bus įstaigai priskirtame mikrorajone gyvenantys vaikai, o tik tada gyvenantys kituose mikrorajonuose.

L.Prižgintienė nurodė, kad dalis dabar pateikusiųjų prašymus gali nelankyti pasirinktos mokyklos.

"Būna, kad žmonės nėra garantuoti, jog pateks į mokyklą, kur atliekami gebėjimų patikrinimai. Tad apsidrausdami teikia prašymą pagal mikrorajoną. Patekę į iš tikro norimą mokyklą, jie pasitraukia iš pirmosios. Atsiranda vieta", – tvirtino vedėja.

Ji pabrėžė, kad nė vienas, kam priklauso, neliks nepriimtas į mokyklas uostamiestyje.

Anot L.Prižgintienės, iš tėvų sulaukiama nemažai klausimų dėl šešiamečių, kurie gavo Pedagoginės psichologinės tarnybos įvertinimą ir lankė priešmokyklines grupes, priėmimo į pirmąją klasę.

"Mokyklos pirmiausia priims septynerių metų vaikus. Šešiamečiams bus siūlomos laisvos vietos. Pirmiausia bus priimami priskirto mikrorajono septynmečiai, tada – šešiamečiai ir tik tada vaikai, gyvenantys kituose mikrorajonuose", – tvirtino vedėja.

Kitų savivaldybių administruojamose teritorijose gyvenantys vaikai priimami į priskirtas mokyklas. Pirmenybė teikiama gyvenantiems teritorijoje savivaldybių, su kuriomis pasirašytos sutartys dėl priėmimo.

Į visas kitas miesto mokyklas gyvenantys ne miesto savivaldybės teritorijoje, gali būti priimami tik esant laisvų vietų.

2017–2018 mokslo metais asmenims, gyvenantiems ne Klaipėdos mieste, yra priskirtos tokios mokyklos:

Lietuvių ugdomąja kalba

"Vitės" pagrindinė mokykla

"Vyturio" pagrindinė mokykla

P.Mašioto progimnazija

Baltijos gimnazija

"Žemynos" gimnazija

EMILE klasės M.Mažvydo progimnazijoje

EMILE klasės "Smeltės" progimnazijoje

EMILE klasės "Aukuro" gimnazijoje

EMILE klasės Baltijos gimnazijoje

Rusų ugdomąja kalba

"Pajūrio" pagrindinė mokykla

"Žaliakalnio" gimnazija

"Aitvaro" gimnazija

Kitos įstaigos

Ievos Simonaitytės (jaunimo) mokykla

Litorinos (specialioji) mokykla

"Medeinės" (specialioji) mokykla

Hermano Zudermano gimnazija

Suaugusiųjų gimnazija

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų