Išvadino negrais ir čigonais
Londone daug metų gyvenanti lietuvė Rima (vardas pakeistas – I.L.) pašiurpo interneto socialiniame tinkle "Facebook" perskaičiusi jos šeimą įžeidžiančius komentarus.
"Mūsų moterys, matyt, su bet kuo į lovą gultųsi, kad tik vyras su pinigais, nesvarbu, ar jis negras, ar čigonas", "bet jau mūsų lietuvaitės įvairaus "brudo" partempia", "maišyta juodašiknė", – buvo rašoma po tamsiaodės mergaitės nuotrauka.
"Mano vyras – iš Nigerijos, auginame trejų metukų dukrytę. Gyvenu Anglijoje jau septynerius metus. Įkėliau vaiko nuotrauką į "Facebook'o" grupę, kurioje mamos rodė savo "miksiukus". Tema buvo, kaip reaguojate į tamsesnio gymio vaikus, kurių tėvai – skirtingų tautybių. Visi draugiškai aptarinėjo, nebuvo nė vieno pikto komentaro. Kai įkėliau savo vaiko nuotrauką, atsirado viena veikėja, kuri ėmė užgaulioti. Visų komentarų tiksliai neprisimenu, bet ji "varė" ant moterų, kurių vyrai – kitataučiai. Būčiau viską taip ir palikusi, neturiu laiko tuščiagalviams žmonėms, bet kibti prie vaikų nedovanotina. Juolab kad ta moteris manęs nepažįsta ir neturi teisės pilti purvo", – skundėsi mama.
Tautinę nesantaiką kurstantys komentarai pasirodė liepos 27-ąją.
Netrukus jų autorė dėl rasizmo skatinimo iš internetinės grupės buvo pašalinta.
Dirba su mažais vaikais
Rima teigė iki šiol nė karto nepatyrusi patyčių dėl savo tamsaus gymio dukrelės nei Anglijoje, nei gimtinėje Lietuvoje.
Todėl iki šiol negali atsistebėti mūsų tautietės pozicija.
Juolab kad pati komentatorė dirba su vaikais – yra Klaipėdos lopšelio-darželio "Nykštukas" auklėtojo padėjėja.
Pedagogės kalba buvo paviešinta virtualioje Klaipėdos mamų bendruomenėje. Šokiruojančiu įrašu jau pasidalijo šimtai žmonių.
Įpykę žmonės ragino kreiptis į įstaigos direktorę, kad išsiaiškintų, kaip komentatorė bendrauja su vaikais darželyje.
"Galima nujausti, kokia "puiki" darbuotoja ji yra. Akivaizdu, kad rasistė. Jei į darželį ateis "spalvotas" vaikas, nenustebčiau, jog su juo bus elgiamasi kitaip nei su visais kitais. Labai liūdna", – apmaudą liejo viena mama.
"Apsaugokite savo vaikus nuo šios moters, jai ne vieta dirbti darželyje", – rašė kita internautė.
Tokia visa sistema – auklėtojos dirba po 20 metų ir yra atbukusios nuo tų vaikų.
"Mielos mamos, būkite aktyvios, nenumeskite vaikų, žiūrėkite, stebėkite ir, svarbiausia – bendraukite su savo vaikučiais, kad atvirai viską papasakotų. Pati dirbau darželyje ir žinau, kaip yra žalojama vaiko psichika nuo pat mažens. Vyksta patyčios, užgauliojimai, stumdymaisi. O pakeisti vargu ar kažką įmanoma, nes tai yra įsisenėjusios problemos. Tokia visa sistema – auklėtojos dirba po 20 metų ir yra atbukusios nuo tų vaikų. Tokia realybė", – piktinosi klaipėdietė.
Buvo ir tokių, kurie gynė darželio "Nykštukas" darbuotoją.
"Mano dukra ėjo į tą darželį, ir ši moteris buvo jos auklytė. Niekada jokių nusiskundimų negirdėjau. Priešingai – vaikai apie ją gerai atsiliepė", – rašė Viktorija.
Neigė rašiusi komentarus
Pati darželio darbuotoja neigė užgauliojusi tamsiaodį vaiką.
"Palauk... Apie ką jūs čia šnekate?" – nesuprato pašnekovė.
Dienraščio žurnalistams pacitavus komentarus stojo ilga tyla.
Dar kartą paklausta, ar vadino mergaitę "juodašikne", moteris nedaugžodžiavo.
"Ne, ne. Nežinau. Ne, ne, ne", – trumpai tarstelėjo.
Pirmadienį kalbinta moteris teigė, kad yra išvykusi ir pastarąjį kartą "Facebook'u" naudojosi maždaug prieš porą savaičių.
Bet patvirtino, kad paskyra, iš kurios liepos pabaigoje buvo rašomi komentarai, yra tikrai jos.
Esą paauglė dukra žino slaptažodį ir galėjo be mamos žinios prirašyti visokių baisybių.
"Dukra turi anketą. Nežinau, kas ką rašė", – klaipėdietės žodžiai strigo burnoje.
Nepateisina tokio elgesio
Su vaikais dirbančios klaipėdietės elgesys šokiravo darželio vadovybę.
Susipažinusi su komentarų turiniu lopšelio-darželio "Nykštukas" direktorė Živilė Kiškionytė neslėpė didelės nuostabos.
"Man keista, kad gali vykti tokie dalykai. Kuo čia dėti vaikai? Niekaip negaliu suvokti. Tokie komentarai tikrai yra nepateisinami", – kalbėjo pašnekovė.
Vertinti darbuotojos elgesio direktorė vakar nesiryžo. Tai bus padaryta, kai darbuotoja grįš iš atostogų.
"Faktas labai nemalonus. Apie tai sužinojome iš jūsų. Buvome gavę vieną anoniminį elektroninį laiškutį, kuriame buvo klausiama, ar tokia ponia dirba mūsų įstaigoje. Bet į anoniminius laiškus apie darbuotojus neatsakinėjame. Negaliu komentuoti, nes ne taip seniai čia dirbu. Esu naujas žmogus įstaigoje ir kaip asmenybės šios darbuotojos dar nepažinau. Remiuosi tik faktais, tai yra tuo, ką matau. Kartais ji gali pirma padaryti, paskui pagalvoti. Bet ar čia buvo tas atvejis, sunku pasakyti. Tol, kol aš dirbu, ši ponia neturėjo jokių darbo drausmės pažeidimų", – komentavo Ž.Kiškionytė.
Direktorės teigimu, darželyje šiuo metu nėra tamsiaodžių vaikų.
"Gal yra vienas kitas tamsesnio gymio, bet nematau jokios problemos, jei vaikas kitoks. Juk yra laisvė – su kuo noriu, su tuo gyvenu", – samprotavo Ž.Kiškionytė.
"Nykštuko" direktoriaus pavaduotoja ūkio ir bendriesiems reikalams Vilija Lukienė pirmadienį tikino, kad auklėtojo padėjėja darželyje dirba jau dešimtmetį ir iki šiol dėl jos elgesio jokių nusiskundimų nesulaukė.
Jos žodžiais tariant, dėl užgauliojimų internetinėje erdvėje tėvams derėtų kreiptis į teisėsaugą.
Pažeistos žmogaus teisės
"Tai neabejotinai yra žmogaus teisių pažeidimas. Klasikinis kompleksinis atvejis, kai žeminama dėl rasės, odos spalvos ir tautybės", – tvirtino Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus vedėja Mintautė Jurkutė.
Skundus dėl neapykantos skleidimo internetinėje erdvėje tiria Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba.
Nepaisant to, kad baudžiamoji atsakomybė už asmens įžeidimą nuo 2015-ųjų yra panaikinta, įžeisti asmenys turi galimybę savo teises ginti civiline tvarka.
"Iškart galiu pasakyti, kad tai yra nesantaikos kalba, konkrečiai – vaiko įžeidimas. Apie tokią kalbą (angl. "Hate Speech") kiekvienas žmogus gali pranešti "Facebook'o" administracijai. Neabejoju, kad toks komentaras būtų nedelsiant pašalinamas. Taip pat siūlyčiau apie auklėtojos padėjėjos elgesį informuoti darželį. Tarnyba šiuo atveju gali tik įspėti, jei žino, kas yra šių komentarų autorius. Ne paslaptis, kad internete dažnu atveju žmonės slepiasi po išgalvotais vardais", – teigė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos Viešosios informacijos stebėsenos ir ekspertizės skyriaus vedėja Aliona Gaidarovič.
Vedėja taip pat pasiūlė kreiptis į policiją su prašymu nustatyti įžeidžiančių komentarų autorių pagal IP adresą.
Tada civiline tvarka vaiko garbę ir orumą galima ginti teisme.
"Klausimas, kiek mama bus linkusi tai daryti. Bet tokia teisinė galimybė tikrai yra", – aiškino A.Gaidarovič.
Jos žodžiais, tarnyba aktyviai stebi internetinę erdvę, taip pat ir socialinius tinklus.
Liepą į "Facebook'ą" dėl nesantaiką kurstančios kalbos pašalinimo buvo kreiptasi 160 kartų. 98 proc. atvejų komentarai buvo pašalinti.
Dauguma jų buvo homofobiniai. Tik labai maža dalis komentarų – 2 proc. – buvo prieš tautybę nukreipta kalba.
Naujausi komentarai