Politikai kurpia planą, kaip pažaboti bioenergetikus, ekstrasensus, raganas ir kerėtojas. Užsimota įvesti tvarką ir alternatyvios medicinos srityje. Netrukus visi žolininkai, reiki meistrai, natūropatai ir net astrologai privalės savo veiklai gauti licencijas.
Gautų algą iš Ligonių kasų
Patys sveikatintojai stebisi, kad jie savo veiklai licencijas jau turi, moka mokesčius valstybei, todėl priverstinę narystę Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmuose jie vadina kažkieno sugalvotu planu, kaip iš biudžeto susikurti šiltas vietas su nemažu atlyginimu.
Tačiau šių Rūmų prezidentas, kardiologas Algimantas Kirkutis tikino, kad už tradicinės medicinos ribų likę sveikatintojai be reikalo nerimauja, nes naujoji tvarka atvers jiems kelius į Ligonių kasų pinigus.
"Vis akivaizdžiau matyti, kad ir kitų šalių sveikatos apsaugos sistemos skyla į dvi dalis. Viena jų – ligų diagnostika ir gydymas, kaip kiti tai vadina patologijos valdymu. O kita dalis – sveikatos tausojimas ir stiprinimas. Ligų diagnostiką ir gydymą valdo valstybinis sektorius, turėdamas iš biudžeto numatytas lėšas. O sveikatos tausojimo ir stiprinimo sektorius paliktas pačiai visuomenei", – bręstančios pertvarkos priežastis aiškino A.Kirkutis.
Gydytojas tikino, jog šimtmečiais pačios žmonijos kauptos žinios, laiko patikrinti metodai ir receptai, formuota sveikatinimo praktika duoda efektą.
"Tai iš tradicinių liaudies medicinos sistemų susiformavusios įvairios praktikos – lietuvių liaudies tradicinė medicina, kinų, ajurvedos sistema, fitoterapija ir daugybė kitų sričių. Jos vis daugiau naudojamos tradicinėje medicinos praktikoje. Vokietijoje net 80 proc. sergančiųjų anksčiau ar vėliau kreipiasi į natūraliosios medicinos specialistus", – tikino A.Kirkutis.
Europoje net 65 proc. žmonių naudojasi natūralios medicinos specialistų paslaugomis.
"Tačiau ši medicina visiškai nereglamentuota, niekas nesiaiškina, kokios priemonės naudojamos, kiek jos efektyvios ir kas būtų atsakingas, jei šios priemonės pakenktų", – pastebėjo gydytojas.
Ministerija įkūrė darbo grupę
Todėl Lietuvoje prireikė naujos institucijos, kuri po įstatymo priėmimo taps dar ir kontroliuojančia įstaiga.
"Šie Rūmai buvo įkurti tam, kad būtų galima imtis tokių sferų reglamentavimo. Tačiau tai labai sunku padaryti be pinigų, be valstybinio rėmimo. Mes kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją", – aiškino A.Kirkutis.
Ministerija šioms problemoms spręsti sukūrė darbo grupę, į kurią pateko Rūmų vadovybė ir ministerijos atstovai. Šie specialistai ir kuria du įstatymo projektus, kaip turi būti valdoma natūraliosios medicinos sritis.
Tikėtina, kad šie projektai Seimo svarstymui gali būti pasiūlyti jau šį pavasarį.
Prižiūrės ir kontroliuos
Natūraliąją mediciną žadama valdyti valstybės sankcionuotu savireguliacijos principu.
"Rūmai veiklą galės prižiūrėti ir kontroliuoti, informaciją teiks ministerijai, o šioji turėtų įsipareigoti Rūmus finansuoti. Rūmai sudaryti iš trijų sektorių, kurie skyla į keturiolika dalių – komitetų", – schemą aiškino A.Kirkutis.
Medikas abejojo, ar visam šių Rūmų biurokratiniam aparatui ministerija skirs pakankamai lėšų, todėl kėlė versiją, kad prie Rūmų išlaikymo turi prisidėti ir jų nariai, o tai reiškia, kad visi specialistai, kuriems Rūmų išduodama licencija bus būtina.
A.Kirkutis nupasakojo būdą, kaip, pavyzdžiui, fitoterapeutai, gydymui naudojantys augalus ir žoleles, turės patys nuspręsti tarpusavyje, kurie specialistai yra patikimi.
"Manyčiau, akademinį laipsnį šioje srityje turintys ekspertai turės paruošti reglamentą, kaip ši veikla Lietuvoje turės būti vykdoma. Šį reglamentą aprobuos Rūmų prezidiumas ir suderins su ministerija", – aiškino A.Kirkutis.
Pasak A.Kirkučio, jei ministerija pripažins šias veiklas legaliomis, paaiškės, kad jos yra peržiūrimos ir garantuoja kokybišką paslaugą, šios veiklos specialistams turėtų būti mokama iš
Valstybinės ligonių kasos.
Rūmų prezidentas pastebėjo, kad iš 29 ES šalių, tik 18 valstybių mėgina reglamentuoti šią veiklą. Tik šešiose šalyse veikia universitetai, kurie ruošia natūraliosios medicinos specialistus.
"Vienos šalys mėgina tai reglamentuoti valstybiniu lygiu, kitose – naudojama valstybės sankcionuota savireguliacija. Tai ypač populiaru Skandinavijos šalyse. Trečia dalis šalių visą šią sritį paliko savieigai", – sakė A.Kirkutis.
Mokės mokesčius, gaus pensiją
Po Sveikos gyvensenos rūmų sparnu galės įsikurti ir bioenergetikai, ekstrasensai bei raganos.
"Ragana yra bioenergetikos specialistas. Kiekvieną besikreipusį žmogų ji turės užregistruoti ir aprašyti, kokius metodus taikė jo gydymui ir kaip tai padėjo pacientui. Ragana turės išsipirkti patentą ir mokėti mokesčius", – tvarką aiškino A.Kirkutis.
Gydytojas pridūrė, kad visos šalies raganos turės susiburti ir pačios tarpusavyje išsirinkti, kurios iš jų yra stipresnės, o raganavimo autoritetai esą galės egzaminuoti kitas raganas, kurios norės gauti licencijas.
Paklaustas, ar galės licencijuotos, mokesčius mokančios raganos gauti pensiją, A.Kirkutis pareiškė, kad galės, jei tik jų veikla bus sankcionuota.
"Jei ragana įrodys, kad turi galių ir jos veikla yra efektyvi, manyčiau, ir jos veikla galėtų būti apmokėta iš Ligonių kasų", – pabrėžė A.Kirkutis.
Kas prie ko jungsis?
Vyriausiąja Lietuvos ragana tituluojamai Okultinių studijų centro prezidentei Vilijai Lobačiuvienei siūloma naujoji tvarka pasirodė panaši į gerai sugalvotą būdą, kaip susikurti šiltus postus.
"Šie Rūmai – visuomeninė organizacija, o aš tokių turiu tris. Tad ir klausiau A.Kirkučio, kodėl turėčiau tapti jų nare, tai gal jo Rūmai turėtų jungtis į mano įkurtą visuomeninę organizaciją? Aš nuo 1992 m. esu oficialiai įkūrusi Netradicinės ir liaudies medicinos sąjungą, ji registruota Teisingumo ministerijoje. Tad patirties šioje srityje turiu daugiau. Tai kokių dar vinių jie ieško ant asfalto?" – rėžė V.Lobačiuvienė.
Žinoma moteris prisiminė tuos metus, kai daugelis šaipėsi iš jos veiklos, kai kas net sukiojo pirštą prie smilkinio.
"Štai tiek metų aš atstovauju savo gildijos žmonėms, kantriai savo darbu stengiausi pakeisti visuomenės požiūrį į mus, o dabar sužinau, kad bus sukurtas įstatymas, visus mus sudėlios į stalčiukus, tačiau šio teisinio dokumento kūrime aš nedalyvauju. Lyg miške gyvenčiau, lyg mane sunku rasti raganos trobelėje? Ką tie vyrai išmano mano darbe?" – piktinosi V.Lobačiuvienė.
Panaudos galias
V.Lobačiuvienė juokėsi, kad jei kažkokie valdininkai panoro pasirūpinti jos veikla, tai ji net iš to turės naudos.
"Savo nauda aš pasirūpinsiu pati. Panašu, kad nė vienas alternatyvios medicinos atstovas nepuolė jungtis prie šių Rūmų, tad buvo sugalvota visus prijungti prievarta. Ką pasakys Seimas, kai išvys, kad įstatymu bus siūloma išduoti raganoms licencijas?" – juokėsi moteris.
Įtikinėjimai, kad gavusi licenciją ragana galės oriai dirbti, V.Lobačiuvienės nesužavėjo.
"Aš moku mokesčius valstybei, esu įsigijusi verslo liudijimą. Juk tokius, kaip aš, skundžia Mokesčių inspekcijai, būna, kad ateina ir patikrina. Mes socialiai nesame saugūs, niekas mūsų neapdraudžia, patys mokame "Sodrai". Tačiau aš 30 metų netradiciniu būdu gydau žmones ir tai dariau oriai", – tikino moteris.
V.Lobačiuvienės įsitikinimu, mėginimas bioenergetikus, ekstrasensus ir kitokių galių valdytojus įstatymu pamauti ant vieno kurpaliaus gali sulaukti didelio pasipriešinimo.
"Už tai, kad nesitardami su mumis, bando šiltas vietas sau pasidaryti. Žinau tokią Stanislavą Vilniaus rajone, kuri užkalba rožę. Moteris, išgirdusi, kad jai reikės dėl licencijos važiuoti į Vilnių, jokiu būdu nepriiminės ligonių, nes ją pradės skųsti. O tokių žmonių su tokiais talentais, šalyje yra vienas kitas. Žmonėms jie bus nebepasiekiami", – pabrėžė ragana.
V.Lobačiuvienė tikino, jei įstatymų rengėjai naujas tvarkas nustatinės nesitardami su bioenergetikais ir ekstrasensais, Seimas sulauks protesto akcijų.
"Aš tai tikrai pažadu, kad tam panaudosiu visas savo raganiškas galias", – pagrasino vyriausioji šalies ragana.
Komentaras
Vytenis Andriukaitis, Sveikatos apsaugos ministras
Ne visi šiems Rūmams priklausantys specialistai tikrai galės tikėtis Ligonių kasų lėšų. Juk yra įkurti Odontologų rūmai, tačiau ne visi jų nariai gauna šias lėšas. Čia juk nėra ta iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokama veikla, išskyrus tuos atvejus, kaip, pavyzdžiui, refleksoterapija arba fitoterapijos komponentai. Tuomet bus galima galvoti, kokia bus papildomo gydymo norma. O visa tai, kas liečia raganas ir ekstrasensus, ne ta sritis, kuri turi būti apmokėta iš biudžeto. Aš nuspėju, kad ši iniciatyva gali sulaukti Seime pasipriešinimo. Nors šioje sveikatinimo paslaugų srityje yra netvarka, dirbama pagal patentus, o veikla nėra akredituota, licencijuota. Tai tas pats, kaip batus pardavinėti ar ūkines prekes. Jei atsiras licencijuojama veikla, rūmai, policija ar Mokesčių inspekcija galės kontroliuoti ją. Yra šalių, kurios bando reglamentuoti ir ekstrasensų veiklą. Taip yra JAV, Kanadoje, Rusijoje yra net bioenergetikos komitetas. Tačiau ministerija į šią sritį nesikiš. Aš asmeniškai į ją žiūriu labai atsargiai, tokių savybių neturiu, nesu apdovanotas gamtos. Pasaulyje yra parareiškinių. Tačiau svarbu, kad visa tai būtų viešai moksliškai nagrinėjama, tada viskas paaiškės. O dabar ši veikla yra mitologizuota. Aš nebijau užsitraukti juodųjų jėgų nemalonės.
Naujausi komentarai