Pereiti į pagrindinį turinį

Realybė: mulkintojų su antpečiais aukomis Klaipėdoje tampa kolegos

2013-01-17 05:00
Realybė: mulkintojų su antpečiais aukomis Klaipėdoje tampa kolegos
Realybė: mulkintojų su antpečiais aukomis Klaipėdoje tampa kolegos / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Gyvenimo realybė – angelais sargais vadinami policininkai, mokantys žmones neužkibti ant sukčių kabliuko, patys tampa uniformuotų mulkintojų aukomis. Uostamiestyje yra daugybė pareigūnų, kurie, paskolinę kolegoms dideles pinigų sumas, nebegali jų atgauti.

Pagailo pareigūno žmonos

Garsus klaipėdietis, sunkiaatlečių treneris Bronius Vyšniauskas negalėjo tikėtis, kad po eismo įvykio susipažinęs su kelių policininku ir patikėjęs jo gera valia vėliau pats turės ieškoti šio pareigūno, tikėdamasis atgauti paskolintus pinigus.

Bene prieš metus B.Vyšniauskas sulaukė kelių policininko, kurį buvo matęs tik kartą, skambučio. Pareigūnas klausė, ar galėtų atvažiuoti pas trenerį pasikalbėti.

Policininkas graudeno, kad žmona serga vėžiu ir jau kitą dieną ją būtina vežti į Vilnių pas gydytojus.

„Man labai pagailo to žmogaus. Liga yra rimtas reikalas, susigraudinau. Jis prašė 2 tūkst. litų, bet tiek paskolinti negalėjau“, – pasakojo B.Vyšniauskas.

Geraširdis treneris padavė mažai pažįstamam vyrui 600 litų. Jis tikino pasitikėjęs juo dėl dviejų priežasčių: nesitikėjo, kad policininkas gali apgauti, be to, pareigūnas paminėjo konkrečią dieną ir valandą, kada grąžins skolą.

Praėjo metai, tačiau pinigų, kuriuos B.Vyšniauskas ketino skirti sportininkams, neatgavo iki šiol. Skolininkas neatsiliepdavo telefonu.

Vieną vasaros dieną treneris nuvažiavo pas jį į namus. Pokalbyje neva sirgusi žmona nedalyvavo. Vos supratusi, ko atėjo svečias, ji paskubėjo išeiti iš kambario.

O skolininkas vėl mušėsi į krūtinę dabar tikrai atsiskaitysiąs ir nurodė tikslų laiką, kada grąžins skolą.

Skolinosi iš kaimynų ir kolegų

B.Vyšniauskas yra vienas iš daugybės žmonių, kuriems šis kelių policininkas skolingas. Daugybė pastarojo bendradarbių nesulaukia, kada kolega atiduos nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų skolą.

Pinigus atgauti nori ir kaimynai. Tarp skolininkų yra ir giminaičių.

Skolose paskendęs pareigūnas nebeatsiliepia telefonu. Kaimynai žino, kad dažnas jo durų skambutį spaudžiantis žmogus atėjo ne pasisvečiuoti, o reikalauti skolos.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Benonas Ivanauskas prisiminė, kad vienas žmogus kreipėsi į jį prašydamas pasikalbėti su pavaldiniu ir paraginti jį grąžinti pinigus. Pokalbis buvo neoficialus.

B.Ivanauskas prasitarė žinąs, kad tas žmogus tikrai ne vienintelis, kuriam pareigūnas prasiskolino.

Tarnybos draugai ne kartą aptarinėjo situaciją ir iki šiol nesupranta, kur kolega išleidžia litus. Akivaizdu, kad jis nėra girtuoklis, niekas jo nematė apdujusio nuo kvaišalų, nepastebėjo jo ir lošimo namuose.

Įtaria paėmus kyšį

Praėjusių metų pabaigoje tapo žinoma, kad šis kelių policininkas gali būti paėmęs kelių šimtų litų kyšį. Ar taip tikrai buvo, tebetiriama.

Policijos imuniteto tarnybos pareigūnai gruodžio pabaigoje pateikė šiam policininkui įtarimus paėmus kyšį bei sukčiavus ir nušalino nuo tarnybos trims mėnesiams.

Tyrime nukentėjusiaisiais bus įvardyti tie asmenys, kurie galės įrodyti, kad skolino įtariamajam pinigų patikėję jo melu apie žmonos arba vaiko ligą ar kokia kita išgalvota istorija.

Dabar nukentėjusiųjų sąraše yra keli asmenys, tačiau jų gali daugėti arba mažėti, jei įtariamasis su jais atsiskaitys.

Tačiau jau dabar aišku, kad nemažai žmonių, paskolinusių pinigų be jokio raštelio ir neturintys liudininkų, negalės pretenduoti į nukentėjusiojo statusą baudžiamojoje byloje. Tokie žmonės galėtų bylinėtis civiline tvarka.

Praradęs darbo vietą, kuri garantavo laiku mokamą algą bei nemenkas socialines lengvatas, metų pradžioje vyras įsidarbino taksistu.

Šią žinią sužinojo ir keli uostamiesčio antstoliai, mat jiems pranešta, kad nušalintas nuo tarnybos šis klaipėdietis nebegaus atlyginimo, taip pat iš jo nebus išskaitoma pinigų kitoms skoloms padengti.

Dabar buvęs pareigūnas skolingas ne vieną šimtą tūkstančių litų. Tarp kreditorių yra ir mokesčių nesulaukusios namų valdos. Panašu, kad netrukus pareigūno šeima gali likti be stogo virš galvos.

Paklaustas, kas atsitiko, kad yra prasiskolinęs daugybei žmonių, ekspolicininkas nenorėjo kalbėti ir teprasitarė, kad vienas žmogus buvo skolingas jam.

Įvaizdis nesutapo su realybe

Klaipėdos apskrities policijos viršininkui yra tekę girdėti ir apie kito, dabar jau taip pat buvusio pavaldinio skolas. Jis buvo kur kas aukštesnio rango pareigūnas, turėjo komisaro pareigas.

B.Ivanauskas prisiminė matęs buhalterinius dokumentus, iš kurių aiškėjo, kad iš komisaro algos būdavo išskaitoma dalis atlyginimo skolą administruojančiam antstoliui.

Nors šis vyras mėgo važinėti brangiais automobiliais ir atrodė pasiturintis, per keletą pastarųjų metų įsiskolino ne vienam kolegai.

Ne vienas jų nesitikėjo, kad atostogas egzotiškose šalyse leidęs bendradarbis gali išsisukinėti ir net vengti sutikti geranoriškai jį sušelpusius tarnybos draugus.

Kelios užvilkintos skolos taip pat pasiekė antstolius.

Išlydėtas užtarnauto poilsio vyras dar labiau įklimpo į skolas, nors paskutinėmis darbo policijoje dienomis gyrėsi bendradarbiams įsigijęs naują prabangų visureigį „BMW X5“.

Didžiąją skolos dalį padengė

Netrukus policininkų bendruomenėje pasklido kalbos, kad šis kolega dingo.

Tačiau vienas buvęs aukštas policijos pareigūnas tikino vis dar sulaukiantis pažadų, kad skola bus grąžinta.

Kalbas apie prasiskolinusio vyro dingimą tikriausiai bus sukėlęs antstolės nerimas, mat, nesulaukusi jo, bandė skambinti, tačiau skolininko mobiliojo ryšio telefonas buvo išjungtas. Antstolė buvo nusprendusi skelbti jo paiešką.

Prieš tai teisingumo vykdytoja susirado buvusį kliento bendradarbį ir papasakojo apie bėdas išieškant skolas. Šis pasistengė, kad senas bičiulis kaip galima greičiau atvyktų pas antstolę ir susitartų dėl likusios sumos grąžinimo.

Neseniai ne vieną dešimtį tūkstančių litų sudariusi skolos dalis buvo padengta.

Panašu, kad ir šis pareigūnas skolindavosi pinigus be skolos lapelio, todėl pirmiausiai stengiasi atsiskaityti su tais, kurie gali skolą įrodyti.

Pripažino padaręs klaidų

Pakalbintas buvęs komisaras neneigė, kad dabar išgyvena ne geriausius laikus. Tikino, kad į nepavydėtiną padėtį pakliuvo pernelyg pasitikėjęs žmonėmis, kurie nekėlė jam abejonių ir su kuriais buvo susiejęs savo ateities planus.

„Neslėpsiu, esu skolingas, bet pamažu moku skolas. Esu susidėliojęs viską, susiplanavęs, kam kiek ir kada atiduoti. Ir tie žmonės žino, kad aš su jais bendrauju. Antstolė manęs nerado dėl to, kad buvau išvažiavęs į užsienį. Dabar turiu visiškai realių planų, kuriuos, tikiuosi, pavyks įgyvendinti ir išbristi iš skolų. Tai ne dešimtmečių ir net ne vienerių metų, o kelių mėnesių reikalas“, – tikino buvęs komisaras.

Vyras aiškino, kad pagreitinti skolų grąžinimo, nors ir kaip gaila, negali. Tikino, jog kolegų minėtas brangus automobilis buvo ne jo. Jį buvęs pareigūnas padėjo nupirkti vienai bendrovei Vokietijoje.

Panašu, kad šiuo žmogumi buvę bendradarbiai dar tiki, nors savo pinigų laukia netrumpą laiką.

„Gyvenime esu padaręs klaidų, pasitikėjau tokiais žmonėmis, kuriais nepasitikėti būtų buvę juokinga. Nieko nekaltinu, tai mano bėdos ir aš jas išspręsiu, kam esu skolingas, grąžinsiu, nesu toks senas, kad neprisiminčiau. Buvau perdavęs vienai moteriai pinigus, kad perduotų policijoje dirbančiai moteriai skolą. Kodėl ji to nepadarė, reikės dar aiškintis, tai jos sąžinės reikalas. Nieko nekaltinu. Nesuprantu, kas gali kalbėti, kad aš slapstausi. Kas nori, randa, aš esu pasiekiamas ir su visais bendrauju“, – tvirtino buvęs policininkas.

Komentaras

Vilma Mažeikienė

Psichologė

Mano patirtis byloja, kad patologiškai besiskolinantys žmonės gerai supranta situaciją, bet į ją patenka palaipsniui. Pradžioje skolinasi, nes reikia pinigų, ir kuo toliau, tuo labiau patenka į ydingą ratą, iš kurio nebemato išeities. Tai nėra liga, bet toks elgesys labai primena priklausomybę. Kai kurie asmenys nebemoka gyventi nesiskolinę. Ne vienam tikslas tampa gauti pinigų, o priemonės jiems nebesvarbios. Tada manipuliuojama kitų žmonių jausmais, graudenama kalbant apie artimųjų nelaimes. Toks patologiškas elgesys tampa gyvenimo stiliumi, iš kurio sunku išeiti. Padėti įveikti tokią bėdą galima tik tam, kuris suvokia, kad tai yra problema. Kur kas dažniau būna, kad tokie žmonės įsitikinę, jog aplinkiniai jų nesupranta, yra nejautrūs, nepadeda, nes neskolina. Tie, kas pripažįsta pakliuvę į uždarą ratą, patys susitvarko, keičia gyvenimo būdą ir susivokia, ką daryti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra