Pereiti į pagrindinį turinį

Uostamiestyje pradeda veikti emocinės paramos linija vyrams „Nelik vienas“

2020-11-12 11:21

Uostamiestyje pradeda veikti emocinės paramos linija vyrams „Nelik vienas“ . Tai – pirmoji Lietuvoje specializuota emocinės paramos vyrams linija. Jos atsiradimą inicijavo Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro kolektyvo iniciatyvinė grupė.

Lietuvoje šiuo metu emocinė pagalba teikiama moterų, jaunimo, Vilties ir kitose pagalbos linijose. Tačiau specializuotos linijos, teikiančioms emocinę pagalbą tik vyrams, ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje iki šiolei nebuvo.

Pasak projekto „Nelik vienas“ iniciatorės dr. Dalios Puidokienės, ilgą laiką suformuotą tradicinę vyriškumo, kaip esą stipriosios lyties sampratą, būtina keisti. Juk vyrams taip pat būna sunku. Jų situacija kartais būna net sudėtingesnė nei moterų ar vaikų, o kreiptis pagalbos kaip ir nepriimta – juk vyras turi būti stiprus, ištvermingas ir pan.

Tačiau, kaip bet kurie žmonės, nepriklausomai nuo lyties, jie taip pat patiria gyvenimo iššūkių, priklausomybių, krizių darbe ar šeimoje.

Deja, Lietuvoje vis dar vyrauja stereotipinė - neklystančio, neabejojančio, neverkiančio - vyro samprata. Vyrai tarsi privalo visuomet išlikti tvirti, o kreiptis pagalbos ar ją priimti – nepatogu ar net gėda. Dar daugiau, tai tarsi silpnumo ženklas.

Dr. D. Puidokienė / Projekto „Nelik vienas“ nuotr.

Apie tai, kad tokia pagalba labai reikalinga, liudija nerimą kelianti statistika: vyrai žudosi 4–5 kartus dažniau nei moterys. Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenis, 2017 m. nusižudė 153 moterys ir net 595 vyrai.

Vyrai neretai patiria ir smurtą artimoje aplinkoje. Per 2019 m. Specializuotos pagalbos centrai visoje Lietuvoje suteikė kompleksinę pagalbą 1688 vyrui.

Apie augantį tokios paramos poreikį liudija ir vis dažnėjantys vyrų skambučiai įvairioms paramos linijoms, kur jie kreipiasi, tikėdamiesi sulaukti patarimo, konsultacijos ar pagalbos.

Dr. D. Pudokienės teigimu, per metus į Pagalbos moterims liniją kreipiasi apie 10 proc. vyrų.

Įvertinus didžiulį pagalbos vyrams poreikį, Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras pradėjo įgyvendinti projektą „Nelik vienas“. Tai – telefonu bei kitomis nuotolinio ryšio priemonėmis teikiama kompleksinė pagalba vyrams.

„Tokia linija reikalinga dėl kelių priežasčių. Lietuvoje vis dar gaji iškreipta vyriškumo samprata, esą, vyras visuomet turi būti stiprus, o silpnumas – nevyriškumo požymis. Todėl daugybė vyrų nedrįsta ieškoti pagalbos, o juo labiau – skambinti į moterims skirtas linijas. Pastebėjome, kad emocinės paramos poreikis ypač išaugo pandemijos metu. Mūsų centro ir kitų prie šio projekto prisidedančių organizacijų (ypač Pajūrio vyrų klubo bei Lietuvos Probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus) bei projekto savanorių tikslas – suteikti kompleksinę pagalbą: informavimo, psichologinę, psichoterapinę, teisinę, edukacinę bei tarpininkavimo. Mes manome, kad pagalbos ieškojimas – tai žmogaus stiprybė, o ne silpnybė. Todėl stengsimės, kad vyrai, paskambinę į paramos liniją, tikrai pasijaustų ne vieni“, – sakė Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro vadovė dr. D. Puidokienė.

Projekto iniciatoriai viliasi, kad emocinės paramos linija ilgainiui išaugs į centrą, kuriame bus galima gauti įvairių specialistų pagalbą bei konsultacijas.

Todėl pagalbos vyrams linijos tikslas – ne tik surinkti visą būtiną duomenų bazę. Labai svarbu suburti kvalifikuotus specialistus bei savanorius. Tokius, kurie taptų dėmesingais draugais, galinčiais ne tik išklausyti, bet ir esant poreikiui, suorganizuoti konsultaciją su problemą galinčiais išspręsti specialistais.

Lapkričio 19 dieną vyrų pagalbos linijos „Nelik vienas“ savanoriai užkurs bendrystės laužą. Tiesioginės transliacijos metu jie kalbės apie vyriškumą ir su kokiomis situacijomis susiduria šiuolaikiniai vyrai.

Kol kas į emocinės paramos liniją vyrams „Nelik vienas“ telefonu 8 604 11119 bus galima skambinti specialiu laiku: 12 val. – 18 val. Vėliau ketinama šią liniją padaryti veikiančią ištisą parą. Galima kreiptis ir elektroniniais laiškais adresu: [email protected]. Laiškai atsakomi darbo dienomis per 24 val.

Projekto partneriai – Pajūrio vyrų klubas bei Lietuvos Probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyrius.

Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų