Pereiti į pagrindinį turinį

Vėjo jėgainių parkui – žalia šviesa

2023-11-03 10:38
DMN inf.

Aplinkosaugininkai pritarė vėjo elektrinių parko įrengimui jūroje. Aplinkos apsaugos agentūra teigiamai įvertino poveikio aplinkai vertinimo procedūras.

Statys: Baltijos jūroje ties Palanga, apie 30 km nuo kranto, planuojama statyti vėjo jėgainių parką.
Statys: Baltijos jūroje ties Palanga, apie 30 km nuo kranto, planuojama statyti vėjo jėgainių parką. / Instituto nuotr.

Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto ekspertai atliko tyrimus ir parengė Poveikio aplinkai vertinimą pirmajam šalyje planuojamam jūrinių vėjo elektrinių parkui, kuris bus Baltijos jūroje apie 30 km nuo kranto, ties Palanga.

„Poveikio aplinkai vertinimo metu buvo tiriamas planuojamo projekto galimas poveikis jūros vandeniui, aplinkos orui ir klimatui, jūros dugnui ir žemės gelmėms, povandeniniam triukšmui, kraštovaizdžiui, biologinei įvairovei, kultūros ir materialinėms vertybėms, visuomenės sveikatai. Įvertintos rizikos, atlikta alternatyvų analizė, numatytos monitoringo priemonės“, – pasakojo Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto direktorė Rosita Milerienė.

Vertinimas: tyrėjai aiškinosi, ar vėjo jėgainės nekenks alkoms – Lietuvoje gausiai žiemojančiai paukščių rūšiai. Paukštis reguliariai maitinasi 20–30 m gylyje, bet gali nardyti ir į 50–60 m gylį. Instituto nuotr.

Atlikus vertinimą, nustatytas tikėtinas poveikis dugno buveinėms su vertingomis moliuskų bendrijomis ir saugomoms paukščių rūšims.

Jūrinių vėjo elektrinių parkas bus vystomas dviejų kilometrų atstumu nuo saugomos „Natura 2000“ teritorijos ribos.

Tyrimų metu, siekiant įvertinti galimą poveikį paukščiams, buvo taikyti pažangiausi tyrimų metodai. Paukščių gausa, rūšinė sudėtis, elgsenos parametrai vertinti stebint paukščius iš plaukiančio laivo, fiksuojant paukščių migracijos skrydžius radaru.

Vertinant galimą poveikį vieną kartą per mėnesį visą paukščių žiemojimo periodą atskrisdavo lėktuvas iš Danijos ir Lietuvoje kameromis fiksuodavo paukščius žiemos mėnesiais.

Vėliau Lietuvos ir Vokietijos ekspertai išanalizavo vaizdo medžiagą, surinktą lėktuvu.

Analizei apie paukščių judėjimą buvo panaudoti net ir GPS siųstuvais žymėtų paukščių judėjimo duomenys.

Nebuvo užmiršti ir jūros žinduoliai. Specialiai jūrų kiaulėms tirti analizuojamoje akvatorijoje buvo išdėlioti mikrofonai, o ruoniai skaičiuoti ištisus metus darant apskaitas lėktuvu ir laivais.

Tyrimo metu sudaryta detali dugno morfologinė schema, nustatytos vertingos dugno paviršiaus zonos, kuriose susiformavusios saugotinos dugno buveinės, identifikuotos galimo povandeninio kultūrinio paveldo vietos.

Atlikti povandeninio triukšmo lygio matavimai iki vėjo jėgainių parko įrengimo ir statybos.

„Atliktas tyrimas buvo vertinamas visų kaimyninių Baltijos jūros valstybių, ir, atsakius į visas pastabas, džiaugiamės matydami priimtą teigiamą AAA sprendimą dėl pirmojo jūrinio vėjo elektrinių parko įgyvendinimo“, – teigė Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto direktorė R. Milerienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų