Pereiti į pagrindinį turinį

Žaliasis Slėnis: atkirsti nuo kelio į uostamiestį

2023-07-13 09:22

Patraukliai skambančiu Žaliojo Slėnio pavadinimu besididžiuojančio kvartalo gyventojai priversti kovoti su kaimynais ir belstis į uostamiesčio valdžios duris. Didelių keblumų dėl privažiavimo kelių į šį rajoną patiriantys žmonės net svarsto galimybę duoti savivaldybę į teismą.

Kliūtys: jau kuris laikas Žaliojo Slėnio gyventojai nebegali važiuoti Vėjo gatve.
Kliūtys: jau kuris laikas Žaliojo Slėnio gyventojai nebegali važiuoti Vėjo gatve. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Prašo panaikinti draudimą

Birželio viduryje Žaliojo Slėnio, esančio Aukštkiemių kaime, gyventojai pasirašė laišką, adresuotą Klaipėdos valdžiai.

Juo prašoma uostamiesčio savivaldybės Eismo saugumo komisijos posėdyje iš naujo nagrinėti jiems aktualų klausimą ir panaikinti draudimą transporto priemonėms važiuoti Tauralaukio Vėjo gatve į Žaliojo Slėnio gyvenvietę.

Reikalas tas, kad 2009 m. rekonstravus Palangos plentą Žaliojo Slėnio gyventojai neteko galimybės iš greitkelio sukant kairėn įvažiuoti į savo kvartalą.

Stebėjimai: skundą miesto savivaldybei parašę Tauralaukio gyventojai užfiksavo nusuktą kelio ženklą ir Kelių eismo taisyklių pažeidimo atvejį. Tauralaukio gyventojų nuotr. ir vaizdo įrašų stop kadrai.

 

Tada jie sukilo piketuoti. Bet tai nedavė rezultato. Pamaitinti pažadais apie ateityje esą statysimą viaduką šio kvartalo gyventojai vis dar yra priversti sukti aštuonių kilometrų vingį iki kito artimiausio viaduko.

Išvažiuoti iš savo gyvenvietės jie gali pasukdami į Palangos plentą tik dešinėn, o grįždami juo yra priversti gaišti laiką, deginti degalus ir trukdyti kitiems eismo dalyviams, nes tenka sukti ilgą kelio lankstą.

 

E. Žukauskas: mus izoliavo

Kurį laiką žaliaslėniečiai namo važiuodavo per Tauralaukį gruntiniu keliu – Vėjo gatve, kur ženklai nurodė, kad čia yra vienpusis eismas, o sunkiasvoris transportas negali važiuoti.

Kai šį pavasarį Žaliojo Slėnio gyventojai savais pinigais iki kvartalo teritorijos ribos nusitiesė trinkelių kelią, vedantį link Tauralaukio, tauralaukiškiai sunerimo, kad pro jų namus Vėjo gatve važinės dar daugiau mašinų.

Skųsdamiesi Klaipėdos savivaldybei jie išsireikalavo Eismo saugumo komisiją svarstyti jų prašymą ir įtikino komiteto narius uždrausti bet kokį eismą minėta gatve. Toks sprendimas komiteto posėdyje priimtas birželio 2 d.

Taip ties nauju trinkelių keliuku staiga išdygo draudžiantys važiuoti kelio ženklai.

Nerasdamas kitos išeities Žaliojo Slėnio bendruomenės pirmininkas Eurelijus Žukauskas laišku kreipėsi į Klaipėdos merą ir išdėstė visus argumentus, kodėl šis sprendimas naikintinas. Kalbinamas žurnalistų jis pripažino, kad ne visi kaimynai drausmingai laikėsi ankstesnių ribojimų.

Įvažiuoti į kvartalą dar galima per sodus nuo Klaipėdos universiteto ligoninių pusės. Bet tai nepatogu, dažniausiai gyventojai namo važiuoja Palangos plentu.

„Mūsų argumentai svarstant šį klausimą nebuvo išklausyti. Labai apmaudu, kad neieškoma kompromiso. Pripažįstame, kad mūsų žmonės ne visada laikėsi taisyklių, bet juk yra būdų ištaisyti klaidas. Kuo toliau, tuo labiau panašėja, kad teks reikalą spręsti bylinėjantis. Juk kažkaip turi būti išgirsti ir Žaliojo Slėnio gyventojai. Tapome izoliuoti nuo pasaulio ne savo valia, o mums duoti pažadai vis dar neištesėti“, – kalbėjo E. Žukauskas.

Pasiūlė kreiptis į rajono valdžią

Birželį Žaliojo Slėnio bendruomenės pirmininkas gavo Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus Andriaus Žuko pasirašytą raštą.

Juo informuota, kad šios savivaldybės prioritetas yra būtent saugaus eismo organizavimas mieste.

„Todėl miesto savivaldybė geranoriškai planuoja organizuoti naują Eismo saugumo komisijos posėdį, pakviečiant Tauralaukio ir Vėjo gatvių gyventojus (atstovus) bei Žaliojo Slėnio atstovus. Įvertinant aukščiau minėtas aplinkybes bei siekiant planuojamo posėdžio racionalumo, siūlome Jums įsivertinti / apsvarstyti ne tik kompromisinius pasiūlymus, bet ir alternatyvas, pvz., laikinai pašalinti įsirengtus Tauralaukio g. ir Danų g. jungties užtvarus, kreiptis į Klaipėdos rajono savivaldybę dėl Žaliojo Slėnio eismo patogumo ir komforto įgyvendinimo ir arba Jums (kaip Žaliojo Slėnio atstovui) kreiptis į Klaipėdos miesto savivaldybę su prašymu išduoti sąlygas / leidimą projektavimui / statybai teritorijų planavimo sprendinių-susisiekimo infrastruktūrai (laikinai ar nuolatinei)“, – rašoma miesto savivaldybės administracijos direktoriaus rašte.

Skundų nėra gavę

Kaip susidariusią situaciją vertina Kelių policija?

Paklaustas apie birželio 2-osios Eismo saugumo komisijos posėdį Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato kelių policijos viršininkas Mindaugas Džermeika atviravo, kad paprastai pats ar kuris nors jo pavaduotojų dalyvauja tokiuose pasitarimuose.

Pasitarimas dėl eismo draudimo Vėjo gatve, pasak M. Džermeikos, buvo surengtas kažkaip labai skubiai, tądien policininkai net nespėjo jam pasiruošti, o ir negalėjo jame dalyvauti, todėl raštu išdėstė savo nuomonę apie susidariusią padėtį.

„Skundų dėl transporto eismo Vėjo gatve nesame gavę. Kiek žinau, problema tęsiasi jau ne pirmus metus. Yra buvę įvairių nuomonių, bet skundų ar prašymų atvažiuoti bausti pažeidėjus nebuvo. Mūsų žiniomis, tai nebuvo masinių pažeidimų vieta. Kai yra eismo saugumo problema, mes atliekame analizę, kurioje atsispindi, ar ten yra eismo saugumo problema, ar minimas ruožas – avaringas, ar ten žūsta žmonės. Jei taip, mes kreipiame dėmesį ir sprendžiame problemą. Dabar akivaizdu, kad tai yra konfliktas tarp dviejų kvartalų gyventojų. Ten politikuojama. Rajono teritorija susiduria su miesto, ir viena asmenų grupė turi kitai pretenzijų. Mano galva, abiejų savivaldybių administracijos tinkamai nepadaro namų darbų, todėl problema vis neišsprendžiama. Kiek žinau, yra planas įrengti gatvelę, kuri artimiausiu metu bus projektuojama. Klausimas, kad Žaliasis Slėnis turi susisiekti su miesto riba, turėjo būti išspręstas jau seniai. Kodėl tai nevyksta, tikrai ne mano kompetencija“, – teigė Klaipėdos kelių policijos vadas.

Gatvė ar dviračių takas?

Kadangi eismą draudžiantys ženklai atsirado po Eismo saugumo komisijos sprendimo, pareigūnai gali viso labo tik kontroliuoti, ar tų ženklų paisoma.

Uostamiesčio kelių policininkai buvo nuvažiavę į nurodytą vietą ir įsitikino, kad jau įrengtas kelio ženklas, liaudiškai vadinamas „plyta“, atsirado ir kitų kliūčių, kad gatvele iš Tauralaukio nebebūtų galima važiuoti į Žaliąjį Slėnį.

„Tarp kotedžų esančio keliuko statusas, kiek man žinoma, yra pėsčiųjų ir dviračių takas. Pločio prasme jis tikrai atitinka visus gatvės standartus. Bet jei jo statusas kitoks, ten turėjo stovėti tai nurodantys kelio ženklai, tada gyventojai mašinomis ir nebūtų važinėję. Manau, šioje situacijoje kažkas su kažkuo neranda bendros kalbos, todėl problema ir neišsprendžiama. Savivaldybių administracijos turėtų prieiti prie vieningo sprendimo ir įvesti aiškią, galutinę tvarką, nes dabar problema mėtoma kaip karšta bulvė“, – įsitikinęs M. Džermeika.

„Tai, kas vyksta, yra negerai“

Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus šios situacijos nesiėmė komentuoti. Motyvas – tai yra savivaldybės specialistų kompetencija, o sprendimai dėl eismo organizavimo priimami Eismo saugumo komisijoje.

Vaida Raugelė. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Klaipėdos vicemerė Vaida Raugelė prisiminė birželio 2-osios Eismo saugumo komisijos posėdį ir patikino, kad jis nebuvo sušauktas netikėtai.

Tada buvo priimtas labai kategoriškas sprendimas, kuris netenkina nė vienos pusės.

Vicemeras Algirdas Kamarauskas nusišalino nuo posėdžio pirmininkavimo, mat pats gyvena Žaliajame Slėnyje ir nenorėjo būti apkaltintas šališkumu.

Todėl pirmininkauti komisijos posėdžiui teko V. Raugelei.

„Tada buvo priimtas labai kategoriškas sprendimas, kuris netenkina nė vienos pusės. Ir toliau abi pusės sako, kad tai, kas vyksta, yra negerai. Draudžiantis važiuoti ženklas yra nusukamas, o automobiliai ir toliau važiuoja minėta gatve. Kiekvienoje konfliktinėje situacijoje reikia ieškoti kompromiso. Klausimo nagrinėjimas užtruko apie valandą, visos pusės labai išsamiai argumentavo savo reikalavimą. Man atrodo, Žaliojo Slėnio atstovas pasiūlė kompromisą, bet Tauralaukio gyventojai buvo kategoriški ir nesutiko su tokiu siūlymu. Tada pasisakė visi specialistai, taip ir buvo priimtas sprendimas, kuris vis dar netenkina nė vienos pusės“, – prisiminė vicemerė.

Privertė medinių padėklų

V. Raugelė patikino, kad minėtas sprendimas uždrausti eismą Vėjo gatvėje nėra galutinis ir nepakeičiamas, nes komisija teikia tik rekomendaciją. Į savivaldybę po šio posėdžio kreipėsi abi konflikto pusės.

Teigiama, kad prie šio itin jautraus klausimo ketinama grįžti.

Šiuo metu reikalo sprendimo stabdžiu tapo valdininkų atostogos. Iki liepos pabaigos atostogaus Klaipėdos savivaldybės Transporto skyriaus vedėjas Rimantas Mockus, atostogaus ir šio skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Paukštė.

Abu šie vyrai aktyviai dalyvauja Eismo saugumo komisijos veikloje.

„Matau labai daug subjektyvumo iš visų pusių. Su abiem pusėmis bus vėl kalbama, aptariami teisiniai ir praktiniai aspektai. Tauralaukio gyventojai prie savo kreipimosi pridėjo nuotraukų, kurios iliustruoja, kad „Stop“ ženklas būna nusukamas į šoną, o mašina važiuoja, vairuotojas nepaiso draudimo ir aplenkia gatvėje sumontuotas kliūtis. Akivaizdu, kad reikia sėsti ir spręsti klausimą, ir tai tikrai bus daroma“, – patikino vicemerė.

Atvirą konfliktą tarp kvartalų nesunku įžvelgti bet kuriam apsilankiusiajam šioje vietoje. Matyti, kad viduryje gatvės, oficialiai vadinamos pėsčiųjų ir dviratininkų taku, yra suverstos krūvos medinių padėklų, kad automobiliai negalėtų važiuoti.

Klaipėdos mero pavaduotoja įsitikinusi, kad abiejų kvartalų priklausomybė skirtingoms savivaldybėms nėra kliūtis spręsti problemą.

„Nuolatinis kelias, kuriuo Žaliojo Slėnio gyventojai galės netrukdomi pasiekti savo namus, yra numatytas miesto strateginiame plane. Artimiausiu metu bus prašoma šį rudenį teikti finansavimą šiam keliui tiesti. Su Klaipėdos rajonu jau susitarta. Vyksta žemės paėmimo procedūros, jos turėtų baigtis iki metų pabaigos. Konfliktai baigtųsi miestui ir rajonui numačius lėšas kelio įrengimui. Dabar diskusija kyla tik dėl laikinųjų dalykų iki bus įrengtas šis kelias. Tikiuosi, kad pavyks suderinti abiejų pusių interesus“, – neabejojo mero pavaduotoja.

Žaliojo Slėnio situaciją pakomentavo ir Klaipėdos savivaldybės Transporto skyriaus vyr. specialistė, atliekanti skyriaus vedėjo funkcijas (vedėjo atostogų metu) Lina Žemaitytė.

„Po priimto Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Eismo saugumo komisijos sprendimo yra gauti papildomi kreipimaisi tiek iš Tauralaukio, tiek iš Žaliojo Slėnio gyventojų. Įvertinus naujai gautą medžiagą, bus sprendžiama dėl poreikio klausimą komisijoje svarstyti pakartotinai“, – konstatavo L. Žemaitytė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų