Pereiti į pagrindinį turinį

Žalias švenčių stalas – ne tik žaliavalgiams

Žalias švenčių stalas – ne tik žaliavalgiams
Žalias švenčių stalas – ne tik žaliavalgiams / Tomo Raginos nuotr.

Manantiesiems, kad iš raciono išbraukus keptus, virtus ar troškintus patiekalus, artėjančios šventės nublanks, žaliavalgiai siūlo pluoštą receptų: sveikų, skanių ir šventiškų.

Vakarės žvaigždės kviečiami lietuviai netrukus ir vėl sės prie Kūčių stalo. Silkė, grybų ir grikių patiekalai, žirniai, pupos, spanguolių kisielius, aguonpienis, kūčiukai – sudėti į mažus indelius, tradiciniai to vakaro valgiai reikš pasninko pabaigą. Persivalgyti nevalia.

Jau kitą rytą, pašlovinę Kūdikėlio Jėzaus gimimą, nuo stalo rinksime vakarykščius maisto likučius, o skrandžiuose ruošime vietą naminei mišrainei, Kalėdų pyragui ir, žinoma, svarbiausiam tos dienos patiekalui – kiaulienai: virtai, keptai, troškintai, su priedais ir be jų. Nepriklausomai nuo to, kad pastarosios taip ir neragaus, didžiąsias metų šventes sveikins ir vegetarai, ir veganai, ir žaliavalgiai.

„Šiemet buvo 50-osios mano Velykos. Beje, pirmosios, kai nevalgiau kiaušinių. Manau, bus ir pirmosios Kalėdos be mėsos“, – prasitarė verslininkas Paulius Jaruševičius. Prieš pusantrų metų jis radikaliai pakeitė savo mitybos įpročius – atsisakė termiškai apdoroto maisto ir tapo žaliavalgis. Dabar ant jo šeimos stalo maistas keliauja tokiu pavidalu, koks yra randamas gamtoje.

„Kai labai pasiilgstame, leidžiame sau paragauti riekelę duonos, virtos bulvės“, – su šypsena veide vyras pripažino, kad senieji įpročiai retsykiais švenčia pergalę. Jo žmona, tapytoja Jūratė Kluonė, kadaise buvusi kavos gurmanė, dabar šiuo gėrimu skanauja itin retai. Dar rečiau prie lūpų glaudžia puodelį arbatos. Arbatžolės juk apdorojamos aukštesnėje nei 42 laipsnių temperatūroje, o žaliavalgystės teorija skelbia, kad termiškai apdorotame maiste žūsta visos naudingos medžiagos.

Tad nieko nuostabaus, kad kaitlentė šiuose namuose atlieka stalo funkciją – čia ir lėto spaudimo sulčiaspaudė, ir maisto smulkintuvas. Retsykiais šeimininkai įjungia elektrinę orkaitę – ją naudoja maistui džiovinti, todėl temperatūrą reguliuojanti rankenėlė nustatoma ties žemiausia temperatūra.

Kur kas dažniau ruošiant maistą jie naudoja dehidratorių – gyvo maisto džiovyklę. Būtent iš jos prieš pokalbio pradžią J. Kluonė traukė gurmaniškus paplotėlius, kuriais šiemet nustebins savo artimuosius, ir Kalėdų sausainius. Pasigaminkite patys ir įsitikinsite, kad skoniu jie nė kiek nenusileidžia keptiems.

„Jums reikės 400 g graikinių riešutų, 2,5 stiklinės avižinių miltų, po šaukštą maltų gvazdikėlių, muskato riešuto, cinamono, stiklinės agavų sirupo, dviejų šaukštų maltų sėmenų ir vieno apelsino žievėlės“, – sudedamąsias dalis vardijo šeimininkė.

Elektriniu smulkintuvu susmulkinę daugiau nei pusę riešutų, į juos suberkite avižų miltus, sėmenis, cinamoną, gvazdikėlius ir muskato riešutą. Apelsino sultis sumaišykite su žievelėmis ir agavos sirupu. Supylę į paruoštą tešlą, mediniu šaukštu viską gerai išmaišykite ir padėkite pusvalandžiui į šaldytuvą. Likusius riešutus susmulkinkite didesniais gabalais. Jais puoškite iš masės suformuotus sausainius. Maisto džiovyklėje, 40 laipsnių temperatūroje, skanėstus laikykite nuo 6 iki 8 val. Tiek pat laiko sausainių netraukite ir iš orkaitės, nes orkaitėse temperatūra būna apie 50 laipsnių.

Akistatoje su gražiausiomis metų šventėmis galimos ir kitos patiekalų improvizacijos. Antai, rauginti kopūstai, kurie pasak P. Jaruševičiaus, žmogaus organizmui itin naudingi, deja, ant šventinio stalo keliauja troškinti.

„Ir...dažniausiai šalti. Tuomet kam juos troškinti?“ – stebėjosi vyras. Pabodo tradiciniai? Įpjaustykite baziliko, petražolių, žiedinio kopūsto ar brokolio. Tai esą raugintoms daržovėms suteiks pikantiško skonio ir paįvairins spalvinę paletę. Burokėlių, kuriuos tradiciškai maišome su raugintais agurkais, virtomis pupomis, tai pat nebūtina virti. Tereikia juos supjaustyti plonais griežinėliais, apšlakstyti vandeniu skiestomis citrinų sultimis ir palikti marinuotis.

Koks stalas be salotų? Sočių, naminių, skanintų majonezu, grietine. Pašnekovai siūlo išbandyti žaliąsias, kurioms paruošti reikės vos kelių sudedamųjų dalių: 6–8 val. vandenyje mirkytų laukinių ryžių, raudonos paprikos, gražgarsčių, smulkintų saulėgrąžų daigų, makadamijų aliejaus ir žiupsnelio himalajų druskos. „Išmaišome ir skanaujame“, – gero apetito linkėjo J. Kluonė.

Netrukus iš žaliavalgės šeimininkės lūpų išgirdome ir paskutinį patarimą. „Gerai išmirkytas ir sumaltas aguonas užpilkite ne verdančiu, o šaltu vandeniu. Vietoje cukraus naudokite medų“, – tokiu būdu paruoštas tradicinis aguonpienis, pasak žaliavalgės, ne tik nepraras vertingų savybių, bet ir atskleis naujų skonio atspalvių.

 


 

Gurmaniški žaliavalgių paplotėliai

Pagrindas:

1,5 puodelio tarkuotų moliūgų tyrės,

1 puodelis, 2 val. vandenyje mirkytų moliūgų sėklų,

0,5 puodelio, 2 val. vandenyje mirkytų sėmenų,

20 puselių (arba vienas puodelis) saulėje džiovintų pomidorų,

0,5 puodelio grūsto šviežio baziliko,

2 šaukštai itališkų prieskonių mišinio.

Visas sudedamąsias dalis sutrinkite maišytuvu. Iš gautos masės suformuokite 8–10 cm skersmens, 1 cm storio paplotėlius (norėdami traškių, darykite juos plonesnius). Paplotėlio vidurį šiek tiek įspauskite, kad krašteliai būtų storesni. Sudėkite ant tinklelio ir džiovinkite 40 laipsnių temperatūroje apie 7 val.

Sūrio kremas:

2 puodeliai 2 val. vandenyje mirkytų anakardžių riešutų,

4 šaukštai citrinų sulčių,

3 šaukštai mielių,

1 šaukštas paprikų miltelių,

Žiupsnelis druskos,

0,5 puodelio vandens.

Į vieną indą supilkite anakardžio riešutus, citrinų sultis ir vandenį. Viską gerai sutrinkite maišytuvu. Vėliau supilkite likusias sudedamąsias dalis ir trinkite tol, kol masė virs panaši į kremą.

Grybų sluoksnis:

3 dideli portabelo grybai (arba 250 g rudų pievagrybių)i,

0,3 puodelio balzaminio acto,

3 skiltelės česnako.

Sutrinkite česnakus ir sumaišykite juos su balzaminiu actu. Plonai supjaustytus grybus išdėliokite ant skardos, apšlakstykite juos paruoštu užpilu ir palikite 2–6 val. marinuotis.

Vaisių pagardas:

1 puodelis džiovintų spanguolių,

1 puodelis išdarinėto ananaso,

0,25 džiovinto svogūno,

2,5 cm trintos imbiero šaknies,

0,5 šaukšto kaleno pipirų.

Pagardo paruošimas labai paprastas – tereikia viską sutrinti maišytuvu iki vientisos masės.

Formavimas:

Ant džiovinto paplotėlio užtepti sūrio kremą, ant jo – tris grybų juosteles ir galiausiai, ant viršaus uždėti šaukštą pagardų. Viršūnėlę papuoškite baziliko lapeliu. Skanaus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų