Jų teigimu, kaip niekada svarbu išlaikyti šią krizę visuomenės sąmonėje.
„Oskarui“ nominuotas egiptiečių režisierius Karimas Ameras pristatė filmą „Defiant“, kuriame pasakojama apie pirmuosius Maskvos invazijos metus iš Ukrainos užsienio reikalų ministro Dmytro Kulebos ir kitų aukšto rango ukrainiečių pareigūnų perspektyvos.
Tuo tarpu lenkų režisierius Maciekas Hamela (Macekas Hamela) filme „In the Rearview“ nagrinėja pavojus, iškilusius jam pačiam keliaujant į Ukrainą padėti evakuoti civilius pirmaisiais karo mėnesiais.
K. Ameras rinko medžiagą nuo Jungtinių Tautų būstinės iki Vašingtono, kur sekė D. Kulebą, raginusį Vakarus padaryti viską, kas įmanoma, kad paremtų Ukrainą Rusijos invazijos akivaizdoje.
„Defiant“ taip pat užfiksuotas Ukrainos skaitmeninės transformacijos ministras Mychaila Fedorovas, kurio pirminis uždavinys perkelti visas viešąsias paslaugas į internetą virsta visuotiniu kibernetiniu karu, kurį remia didžiulė savanorių programišių „IT armija“.
„Ne iki galo supratome, kokia bus istorija, bet žinojome, kad norime, jog ji būtų orientuota į personažus, pagrįsta dalykais, kuriuos vyriausybė daro bendraudama su pasauliu“, – prieš premjerą naujienų agentūrai AFP teigė 39-erių K. Ameras.
Savo filmuose jis siekia parodyti, kaip karas susijęs su pasauliu, o ne filmuoti mūšius ar civilių kančias.
„Manome, kad yra ir kitų fronto linijų, kurios kare yra ne mažiau svarbios, ir kad šios fronto linijos dažnai yra nematomos“, – sakė K. Ameras.
„Žmonės, kuriuos sekėme, daugeliu atžvilgių netyčia realiuoju laiku išrado naują žaidimo instrukciją“, – nurodė jis.
Filmo pradžioje taip pat vaizduojamas D. Kulebos susitikimas su JAV prezidentu Joe Bidenu (Džo Baidenu).
Filmo prodiuserė Odessa Rae (Odesa Rei), prisidėjusi prie „Oskarą“ laimėjusio dokumentinio filmo „Navalnas“ (Navalny) apie įkalintą Rusijos disidentą Aleksejų Navalną, sakė, kad Maskvai taip pat buvo pasiūlyta dalyvauti projekte, bet ji šiuos siūlymus ignoravo.
„Tai pats nepaprasčiausias politinis įvykis nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“, – nurodė K. Ameras.
„Tai, kas vyksta Ukrainoje, daro įtaką visiems šios planetos gyventojams, nors apie tai taip nekalbama“, – pareiškė jis.
Intymesnis žvilgsnis į karą
Nuo gegužės keliuose festivaliuose, įskaitant Kanų, rodytame ir antradienį Kanadoje debiutavusiame filme „In the Rearview“ M. Hamela siūlo intymesnį žvilgsnį į ukrainiečių, įsėdusių į jo mikroautobusą ir vykstančių į neaiškią ateitį, kančias.
„Esu kino režisierius, bet nustojau filmuoti filmus ir dirbti bet kokį darbą, kad galėčiau vairuoti. Ir susitelkiau tik į vairavimą“, – AFP sakė 40-metis M. Hamela.
„Žmonės sužinojo, kad tai darau, todėl skambindavo man ir prašydavo atvežti jų draugų šeimas arba draugų draugus“, – pridūrė jis, apskaičiavęs, kad per šešis mėnesius su nedidelėmis pertraukomis jis surengė apie 100 kelionių į Ukrainą.
Šiame filme ukrainiečiai pasakoja apie karo baisumus – prievartavimus, kankinimus, persikėlimą, mirtį ir netektis. Visa tai atsiskleidė M. Hamelos galinio vaizdo veidrodėlyje išpažinties stiliaus interviu, subombarduotų tiltų ir namų fone.
„Pirmasis tardymas buvo sunkus. Po to prie to pripranti“, – sakė vienas keleivis.
Kita keleivė pasakojo mėnesį gyvenusi rūsyje Mariupolyje, kurį Rusija užėmė po ilgos ir žiaurios apgulties 2022-ųjų gegužę.
M. Hamela tikisi, kad šis filmas visiems primins, jog karas vis dar tęsiasi, ir parodys intymesnį karo aspektą, kuris padės žiūrovams užmegzti glaudesnį žmogišką ryšį su paprastais ukrainiečiais.
„Svarbu kurti dokumentinius filmus apie visus konfliktus, kurie didina informuotumą apie dabartinę pasaulio padėtį, kurioje gyvename“, – pridūrė jis.
Naujausi komentarai