- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Laikai, kai žmonės pasitenkindavo vienu kambario apšvietimo tašku, jau seniai praėjo. Vis dėlto, ir padarę pažangą, žmonės neišvengia klaidų ir namus paverčia šešėliuose paskendusiomis erdvėmis, stokojančiomis jaukumo ir funkcionalumo. Ką daryti, kad taip neatsitiktų?
Pasikeitė neatpažįstamai
Apšvietimo žinovė Laura Praninskienė tvirtina, kad namų apšvietimo suvokimas ir sprendimai per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje pasikeitė neatpažįstamai.
„Rinkas užkariavęs LED’inis apšvietimas ne tik leido sutaupyti, bet ir sukūrė galimybes padidinti namuose naudojamų apšvietimo taškų skaičių. Be to, naujos technologijos leido pakeisti skleidžiamos spalvos spektrą ir šviesos pateikimo kultūrą“, – paaiškina L. Praninskienė.
Anot jos, dabar šviestuvų kūrėjai stengiasi, kad namuose esanti šviesa kuo labiau primintų natūralią, šviesos šaltiniai slepiami po šviestuvų formų detalėmis, stengiantis, kad šviesa būtų kuo švelnesnė, neutralesnė. Tai daryti padeda galimybė mažinti šviesos intensyvumą (dimeriuoti) ir keisti apšvietimo spektrą (neutralią šviesą pakeisti į rausvą, gelsvą ir pan.).
Ekspertės teigimu, šiais laikais naujai įrengtuose namuose vargiai pamatysi kambarį, kuriame kabotų vos vienas šviestuvas. Apšvietimas dažniausiai skaidomas zonomis, nebijant padalyti patalpas skirtingais šviesos srautais.
„Centrinis apšvietimas nebeteko reikšmės, todėl mano patarimas visiems – sukurkite kuo daugiau apšvietimo zonų. Dalį jų valdyti galėsite jungtukais, kitą dalį, pavyzdžiui, pulteliu, o jei norėsis dar daugiau modernumo, galima viską valdyti ir balsu“, – sako L. Praninskienė.
Detalė: apšvietimas gali tapti ir originaliu interjero akcentu. freepik.com nuotr.
Kai apšvietimas – per menkas
Vis dėlto, ekspertės teigimu, žmonės neišvengia klaidų, susijusių su namų apšvietimo planavimu ir įgyvendinimu. Viena jų – per menkas apšvietimas.
Centrinis, vieno taško lubinis apšvietimas išlieka viena iš didžiausių klaidų, kurias lietuviai daro savo butuose. Tokiais atvejais apšvietimas patalpos aplinką suplokština, visa šviesa sutelkiama į vieną plotą, o kambario pakraščiai lieka skendėti šešėliuose.
Per mažai apšviestame kambaryje akys greit pavargsta, nes turi labiau dirbti, kad įžiūrėtų daiktus ar atpažintų spalvas. Be to, mokslininkai yra nustatę, kad per menkas apšvietimas gali pabloginti produktyvumą. Ypač kai darbas reikalauja didelės koncentracijos ir dėmesio detalėms.
Nepakankamai apšviestas kambarys taip pat gali kelti depresyvias ar kitas nemalonias emocijas. Ypač šaltuoju metų laiku, kai pro langus į patalpas patenka mažiau natūralios šviesos.
Pasak L. Praninskienės, būtina nepamiršti, kad, be centrinio apšvietimo taško, dar gali būti sieniniai šviestuvai, toršerai ir staliniai šviestuvai, kurie gali padėti kurti jaukesnę atmosferą, skirstyti erdvę į funkcines zonas ir nereikalauja didelių paruošiamųjų darbų.
Rinkas užkariavęs LED’inis apšvietimas ne tik leido sutaupyti, bet ir sukūrė prielaidas padidinti namuose naudojamų apšvietimo taškų skaičių.
Pasirinkti tinkamą atspalvį
Kalbėdama apie dažniausiai pasitaikančias namų apšvietimo klaidas, L. Praninskienė pamini ir netinkamą šviesos atspalvio pasirinkimą. Ši, regis, smulkmena, pasirodo, gali sugadinti net ir geriausią kambario interjerą, o patalpoje sukurti nepageidaujamą nuotaiką.
Anot ekspertės, netinkamas apšvietimo atspalvis gali iškraipyti kambaryje esančias spalvas, tiksliau, tai, kaip jas mato žmogaus akis. Dėl to žmogus gali jausti sumažėjusį budrumą ir sumenkusį atidumo lygį.
Tais atvejais, kai patalpos apšvietimui parenkama per melsva arba per gelsva šviesa, žmogus net gali susidurti su akių problemomis, nes jos tokiame apšvietime būna per daug įtemptos. Dėl to gali kilti ir kitų negalavimų, pavyzdžiui, galvos skausmas, svaigimas ar pykinimas.
Jauku: šviesiame ir saulėtame kambaryje nereikia intensyvaus apšvietimo. freepik.com nuotr.
Apšvietimo intensyvumas
Anot L. Praninskienės, dar viena didelė apšvietimo klaida – per intensyvus patalpų apšvietimas. Jis gali sukelti nuovargį, galvos skausmą ir pažeisti akis. Be to, per ryškus apšvietimas gali sugadinti kambario interjerą. Kai kambario apšvietimas yra per intensyvus, žmogui gali kilti sunkumų įsisavinant vizualinę informaciją, ypač spalvas, tekstūras ir formas.
Nors apšvietimo intensyvumas yra individualus aspektas, profesionalai rekomenduoja, kad vonios kambaryje būtų užtikrintas 500–750 lumenų siekiantis apšvietimas. Ten šviesa turėtų būti gana ryški, kad galėtum atlikti higienos procedūras, tačiau ne per intensyvi, kad nepradėtų skaudėti akių ar galvos.
Virtuvėje rekomenduojamas 3 000–4 000 lumenų intensyvumo apšvietimas. Svetainėms turėtų užtekti 1 500–3 000 lumenų šviesos, kad būtų galima be vargo skaityti, rašyti, žiūrėti televizorių ir atlikti kitas veiklas, o miegamuosiuose turėtų būti apsiribojama 1 000–2 000 lumenų.
Patarimas: „Centrinis apšvietimas nebeteko reikšmės, todėl namuose sukurkite kuo daugiau apšvietimo zonų“, – rekomenduoja L. Praninskienė. L. Praninskienės asmeninio archyvo nuotr.
Tinkamas šviestuvo dydis
Jei šviestuvas yra per didelis ar per mažas santykinai prie kitų interjero elementų, gali nukentėti interjero estetinis vaizdas. Tai gali sugriauti net viso kambario dizainą. Be to, jei šviestuvas per mažas, kambaryje gali būti per mažai šviesos ir, atvirkščiai – jei šviestuvas yra per didelis, kambaryje gali būti per daug šviesos.
Ekspertės teigimu, visada reikia turėti omenyje, kad skirtingiems kambariams gali reikėti skirtingo dydžio šviestuvų, atsižvelgiant į jų funkcionalumą. Pavyzdžiui, mažesni šviestuvai gali būti tinkami miegamajam, o didesni – valgomajam.
Be to, būtų pravartu neužmiršti, kad dideli šviestuvai dažniausiai reikalauja daugiau elektros energijos. Tad, nepaisant to, kad didesnis šviestuvas gali atrodyti įspūdingai, jis taip pat gali didinti patiriamas elektros sąnaudas.
Pasak L. Praninskienės, visos minėtos apšvietimo klaidos dažniausiai kyla iš vieno esminio ydingo sprendimo – neskirti pakankamai dėmesio ir lėšų apšvietimo projektavimui.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kokybiško miego veiksniai – kuo ypatingi spyruokliniai čiužiniai?
Geras čiužinys – kokybiško miego garantas. Tačiau savo miegamajame sukurti tinkamas sąlygas jaukiam ir ramiam poilsiui gali tapti tikru iššūkiu. Dabar egzistuoja daugybė čiužinių rūšių, todėl išsirinkti tink...
-
Dizainerės patarimai, kaip sukurti gražius ir funkcionalius vidaus apšvietimo sprendimus
Šviesa – itin svarbi kiekvienoje erdvėje, kurioje leidžiame laiką. Mūsų klimato zonoje natūralios šviesos nėra itin daug, todėl įrengiant namus būtina suplanuoti tinkamą apšvietimą. ...
-
Jaukią ir šiltą atmosferą kurkime su namų kvapais
Kvapai mums suteikia galimybę nusikelti į malonias praeities akimirkas ar tolimus kraštus – tokiu būdu tarytum stebuklingai keliaujame laiku ir erdve. Ir tai ne vienintelė įstabi kvapų savybė. Mūsų nosiai patrauklūs kvapai taip pat gali ...
-
Interjero dizainerė: jaukus studentiškas būstas be didelių išlaidų – misija įmanoma
Jaukaus ir praktiško studentiško būsto įrengimui didelių išlaidų tikrai neprireiks. Dažnai pakanka tik kūrybiškumo ir kelių detalių, kad sukurtumėte patogias gyvenimo sąlygas. ...
-
Skaitymo rojus: kaip įsirengti namų biblioteką?1
Vis sparčiau tobulėjančiame skaitmeniniame amžiuje, gražiai įrengta namų biblioteka tarnauja kaip ramus prieglobstis, kurioje žinios susilieja su jaukumu, o vaizduotė neturi ribų. Pasidomėkime, kaip pradėti praturtinančią savo namų bibliotekos k...
-
Gamtą mylinti V. Žukienė namuose įkurdino beveik 100 augalų
„Neįsivaizduoju savo gyvenimo be gamtos – jos apsuptyje mano siela pailsi, nurimsta. Tad ir namuose norisi turėti kuo daugiau žalumos“, – šypsosi Viktorija Žukienė. Vilnietės būste karaliauja apie 100 įvairių augalų. ...
-
Kaip įsirengti tobulą erdvę miegui nedideliame kambaryje
„Norint gyventi jaukiai, patogiai ir tvarkingai, turėti daug vietos nebūtina“, – įsitikinusi interjero dizainerė Eimantė Nemanė. Net jei visas gyvenimas verda viename kambaryje, o miegamąjį atstoja viengulė lova, pasitelkus sumanius ...
-
Į interjerų kūrimą nėrusi L. Šurnaitė: man patinka, kai akys turi kur pasivaikščioti3
Žurnalistė, rašytoja, knygų apžvalgininkė, TV ir radijo laidų vedėja, o šiuo metu – dar ir namų interjerų kūrėja. Lavija Šurnaitė sako, kad veiklų turėjo įvairių. „Tikiu, kad mes galime išgyventi įvairiu...
-
Sodo ir daržo darbai artėjant rudeniui: specialistų patarimai, ką sėti ir kokių darbų imtis
Vasarai persiritus į antrąją pusę, vis labiau jaučiamos orų permainos ir rudeniškos nuotaikos. Vis dėlto sode ir darže rugpjūtį dar yra nemažai veiklos, jeigu norite užsiauginti vitaminingų salotų ar kruopščiai paruošti kiem...
-
Kaip sumaniai atnaujinti vaiko ir paauglio kambarį
Artėjant rugsėjui, dėmesio sulaukia ne tik mokykliniai reikmenys, bet ir vaiko kambarys. Svarbu jį įrengti taip, kad tarnautų ne vienus metus. Anot interjero dizainerės Jūratės Sventickienės, kai vaiko ar jaunuolio kambarys yra tinkamai suplanuotas, ...