Tendencija – natūralumas
Anksčiau buvo įprasta kurti vonios kambarį kaip sterilią erdvę, skirtą tik pagrindinėms funkcijoms. Tačiau pastaruosius kelerius metus tai keičiasi – ši erdvė tenkina ir emocinius namų šeimininkų poreikius. Kaip teigia „AIAI architects“ studijos įkūrėja ir architektė Aistė Gudelienė, dabar vonios kambariuose atsirado daugiau vietos natūralumui.
„Tradiciniai sprendimai pamažu užleido vietą natūralioms, gamtiškoms tekstūroms, tokioms kaip mikrocementas, medis, struktūrinė keramika. Spalvų paletė pasikeitė į švelnesnius, žemiškus tonus, suteikiančius patalpai šiltą, jaukią atmosferą. Taip natūralumo ir ilgaamžiškumo temos ir mūsų ateities poreikiai tampa dar viena svarbia interjero tendencija: vonios kambariai dabar pritaikyti ilgalaikiam naudojimui, gali lengvai prisitaikyti prie ateities technologijų“, – pastebi architektė.
Aistė Kuncevičiūtė-Gudelienė. Asmeninio archyvo nuotr.
Daug dėmesio dabar skiriama ir lytėjimo kokybei – tai ne tik vizualinė patirtis, bet ir paviršių lietimo, apšvietimo ir net akustikos derinys. „Dizainas vis dažniau integruoja technologinius sprendimus, tačiau nebeapsiriboja tiesiog funkcionalumu, – jie tampa nematomi, įsilieja į bendrą vonios interjerą“, – sako A. Gudelienė.
Dizaino ir technologijų sąjunga
Dar vienas svarbus veiksnys, lemiantys vonios kambario interjero tendencijas, yra laipsniškas erdvių mažėjimas. Brangstant nekilnojamam turtui, būstai mažėja, todėl naudingasis plotas neretai kompensuojamas mažinant vonios kambario erdvę.
Dizainas vis dažniau integruoja technologinius sprendimus, tačiau nebeapsiriboja tiesiog funkcionalumu – jie tampa nematomi, įsilieja į bendrą vonios interjerą.
Vonios kambario erdvė vis labiau optimizuojama. Dalis vonios kambario įrangos integruojama į sienų pertvaras, vonios keičiamos atviromis dušo erdvėmis, o daiktų laikymo erdvės pritaikomos didinant, pavyzdžiui, praustuvų spinteles.
Dizainas ir funkcionalumas vonios kambaryje turi būti neatsiejami. Gerai apgalvota vonios erdvė neišeis iš mados, jei estetiniai ir technologiniai sprendimai logiškai papildys vienas kitą.
„Visada aktualūs bus šiuolaikiniai sprendimai, paremti natūralių ir ilgaamžių medžiagų naudojimu. Jos ne tik suteikia estetiškumo, bet ir yra nepavaldžios laikui. Žemės tonai ir natūralūs paviršiai padeda sukurti subtilią, tačiau nenusibostančią aplinką, kuri gerai atrodys ir po daugelio metų. Spalvų ir medžiagų pasirinkimas, orientuotas į harmoningą erdvės nuotaiką, taip pat išliks aktualus. Tad ilgaamžiškumas ir universalumas vonios interjere taps vis svarbesni“, – pabrėžia achitektė.
Patogu: vonios kambario erdvė vis labiau optimizuojama, vonios keičiamos atviromis dušo erdvėmis. „Geberit“ nuotr.
Nesekti trumpalaikėmis madomis
Dar tik planuojantys įsirengti savo svajonių būstą turėtų vonios kambarį vertinti kaip bendrą visumą tiek estetinių, tiek technologinių sprendimų prasme. Gerai įrengtas vonios kambarys – ilgalaikė investicija ir kruopštaus planavimo rezultatas; jis turi tarnauti mažiausiai dešimtmetį. Tad naujakuriai turėtų vadovautis ne trumpalaikėmis tendencijomis, o laiko patikrintais principais ir pažangiomis technologijomis.
Vonios kambarys turi būti lengvai valomas ir prižiūrimas, erdvė – ergonomiškai optimizuota, o naudojamas vanduo – taupomas. Į pasirinktus sprendimus turėtų būti integruotos inovatyvios funkcijos ir pagalvota apie komfortą, nes visi prietaisai turi veikti kaip viena sistema.
„Daugiausia dėmesio vertėtų skirti funkcionalumui ir ergonomikai. Tai lemia, kaip patogu ir praktiška bus naudotis vonios kambariu. Ilgaamžės medžiagos, kurios ilgainiui nepraras savo estetinės vertės ir funkcionalumo, bus labai svarbios. Vonios kambario dizainas turi būti nuosaikus ir be perteklinių detalių, kad būtų galima lengvai jį atnaujinti keičiant tik aksesuarus ar detales. Technologijų atžvilgiu investicijos į nematomas, bet labai efektyvias sistemas – bekontakčius maišytuvus, automatinį apšvietimą, išmanųjį temperatūros reguliavimą ir kitas technologijas – padės užtikrinti, kad erdvė išliktų ne tik funkcionali, bet ir ilgaamžė. Tai leidžia lengvai adaptuotis prie naujų technologijų, nes integruotos sistemos tampa labiau universalios ir ilgaamžės“, – pataria A. Gudelienė.
Gerai įrengtas vonios kambarys – ilgalaikė investicija. „Geberit“ nuotr.
Bendras ar atskiras?
• Pasak tvarių vonios kambario sprendimų specialistės Vaidos Giniūnienės, vonios kambario pasirinkimas turėtų būti grindžiamas ne tik mados tendencijomis, bet ir šeimos poreikiais, įpročiais, būsto dydžiu. Jei gyvenate vieni arba dviese, dažnai pakanka vienos patalpos, tačiau jei šeimoje yra trys ar daugiau asmenų – verčiau atskirti šias erdves.
• Vienas svarbiausių argumentų už bendrą vonios ir tualeto patalpą – efektyvesnis erdvės panaudojimas. Kai tualetas ir vonia sujungti, sutaupoma vietos, reikalingos papildomoms sienoms ir durims, todėl vonios kambarys atrodo kur kas erdvesnis.
• Mažesniuose būstuose, iki 50 kv. m, racionaliausias pasirinkimas – bendras vonios kambarys su tualetu, nes taip efektyviai išnaudojama erdvė. Taip pat mažame vonios kambaryje galima sutaupyti erdvės, vietoj vonios įsirengiant dušo kabiną ar dušo sienelę.
• Bendrą vonios kambarį įrengti dažnai kainuoja pigiau – reikia mažiau statybinių medžiagų ir inžinerinių sprendimų. Viena patalpa – vienas apšvietimo įrengimas, viena ventiliacijos sistema, vienos durys ir mažiau apdailos medžiagų. Toks sprendimas – ekonomiškesnis. Įrengti ar atnaujinti atskirą tualetą papildomai kainuoja apie 500–1 000 eurų, palyginti su bendru vonios kambariu.
• Vientisa erdvė leidžia įgyvendinti įdomesnius interjero sprendimus. Daugiau galimybių išdėstyti baldus ir įrangą – įrengus modernų „walk-in“ tipo dušą su vientisomis grindimis. Taip pat yra daugiau vietos eksperimentuoti su apšvietimu, veidrodžiais, nišomis sienose ar įmontuotomis lentynomis.
• Bendras vonios kambarys turi ir trūkumų – vienu metu juo gali naudotis tik vienas žmogus, o tai gali sukelti nepatogumų didesnėms šeimoms. Joms patogesnis variantas – atskiros patalpos. Naujuose individualiuose namuose vis populiariau įrengti bent vieną atskirą tualetą, nepriklausomai nuo pagrindinio vonios kambario tipo.
• Kvapų problema dažnai tampa nemalonia staigmena pasirinkus bendrą vonios ir tualeto patalpą. Nors šiuolaikinės ventiliavimo ar rekuperacinės sistemos padeda, mažesnė atskira tualeto erdvė leidžia kvapus kontroliuoti kur kas efektyviau.
Naujausi komentarai