Rinkis moterį iš Rytų Europos
Po sausį nuskambėjusio incidento LRT televizijoje, kai aktorė Asta Baukutė rodė Adolfą Hitlerį vaizduojančius ženklus, muzikinis žaidimas "Atspėk dainą" buvo iškart pašalintas iš programų tinklelio.
Tokio paties galo, tik ne dėl antisemitizmo, o dėl seksizmo praėjusį mėnesį sulaukė Italijos televizijos "Rai 1" pokalbių laida "Parliamone Sabato" ("Pakalbėkime apie tai šeštadienį"). Nuo rugsėjo sėkmingai ėjusi laida, vedama Paolos Perego, užsitraukė gėdą ir įaudrino žiūrovus pasiūliusi debatus, kodėl verta rinktis moterį iš Rytų Europos.
Čia pat ekrane buvo pateikti šeši Rytų europietės pranašumai: 1. visos jos mamos, bet pagimdžiusios susigrąžina savo formas; 2. jos visad seksualios – jokių treningų ar pižamų; 3. jos atleidžia neištikimybę; 4. jos leidžia vyrams vadovauti; 5. jos tobulos namų šeimininkės – tvarkyti namus išmoksta nuo mažens; 6. jos neverkšlena, "neprilimpa" ir neįsižeidinėja.
Moterys pristatomos kaip naminiai gyvūnai, kurie vertinami už paklusnumą, supratingumą ir nuolankumą.
Italijos Deputatų rūmų pirmininkė Laura Boldrini pasmerkė gėdingą sąrašą. "Facebook" paskyroje ji parašė: "Nepriimtina tai, kad televizijos laidoje moterys pristatomos kaip naminiai gyvūnai, kurie vertinami už paklusnumą, supratingumą ir nuolankumą. <…> Su šia laida visuomenė atrodo žengusi visą amžių atgal. Tokiu sąrašu tik siūlomi pasenę, prieš dešimtmečius vyravę stereotipai." Atsiprašymus netruko išplatinti tiek "Rai" generalinis direktorius Antonio Campo Dall’Orto, tiek "Rai 1" direktorius Andrea Fabiano, tiek kanalo prezidentė Monica Maggioni, incidentą pavadinusi kvaila ir nepriimtina klaida, dėl kurios, pati būdama moteris, ypač apgailestauja. Taip pat pranešta, kad pokalbių laida yra nutraukiama.
Nėščia ar stora?
Praėjusią savaitę pribloškė ir Nyderlandų kanalas NPO3. TV žaidime "Neem Je Zwemspullen Mee" ("Atsineškite "maudymuką") keturiems vyrams pasiūlyta laimėti pinigų, jei šie atspės, ar į studiją pakviesta apvalių formų moteris yra nėščia ar tiesiog stora. Seksistinę ir tiesiog apgailėtiną laidos koncepciją internautai netruko sukritikuoti ir pasmerkti. Beje, tai jau ne pirmas diskriminaciją kurstantis "triukas" šiame žaidime. Praėjusį sezoną vyrai bandė įveikti tokius galvosūkius kaip "tikra moters krūtinė ar silikoninė", laidos viešnia yra kinė ar japonė, o svečias – verslininkas ar nusikaltėlis.
Televizija priekaištus atrėmė išdėsčiusi, kad laida kuriama satyros pagrindu, kad ji skleidžia žinią apie išankstinės nuomonės susidarymą, iš ko juokiamasi kalbant bet kokia tema, kaip ir iš įvairiausių išankstinio pasmerkimo, nuteisimo formų. Žaidimo kūrėjai aiškina turį tikslą kalbėti apie stereotipus ir tabu bei iš jų pasišaipyti. Visgi žiūrovams tai neatrodo taip juokinga – šou žiūrimumas tėra 4,5 proc. visos auditorijos, o ir tie, kurie laidą matė, surengė peticiją.
Naujausi komentarai