„Aš manau, kad nebekaitinkime atmosferos ir nebeieškokime naujų metaforų, o tiesiog palaukime. Aš manau, kad 2–3 mėnesių perspektyvoje mes matysime, kaip valdančioji koalicija geba ar negeba dirbti kartu“, – pirmadienį LRT teigė G. Nausėda.
„Aš išreiškiau savo rimtas abejones pirmiausiai dėl to, kad vienas iš koalicijos partnerių atspindi visiškai kitokias užsienio politikos vizijas nei pati valdančioji koalicija“, – kalbėjo jis.
Anot G. Nausėdos, tokios abejonės yra rimtos ir ragina svarstyti, „ar toks koalicijos partneris apskritai suradęs vietą politiniame landšafte“.
„Jei jis šneka atvirai prorusiškai arba skelbia tokias mintis, kurios užgauna ir tikrai užgautų bet kieno, Ukrainos gynėjų savigarbą, tai klausimas, ką jis toje koalicijoje veikia“, – kalbėjo prezidentas, akcentuodamas, jog tai „pirmiausiai klausimas jam (R. Žemaitaičiui – ELTA) pačiam, o ne koalicijos partneriams“.
Pastarosiomis savaitėmis „Nemuno aušros“ lyderio R. Žemaitaičio pareiškimai apie Ukrainą, Lietuvos saugumą bei gynybos finansavimą sulaukė ne tik oponentų, bet ir koalicijos partnerių, Prezidentūros kritikos.
R. Žemaitaitis viešai kritikavo Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimus reikšmingai didinti asignavimus krašto apsaugai. Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui paraginus tuo abejojančius politikus nuvykti į Ukrainą, R. Žemaitaitis pareiškė nematąs prasmės to daryti.
„Galiu lankytis Ukrainoje, bet neturiu aš ten ko važiuoti. Nebent kyšių ėmimo, korupcijos, ginkluotės pardavimo, valstybės pardavimo atvejų ten tikrai galima išmokti“, – Eltai ironizavo R. Žemaitaitis.
„Aušriečių“ pirmininkas dėmesio centre atsidūrė ir dėl pasisakymų apie prezidentą Gitaną Nausėdą. Kaip praėjusią savaitę skelbė LNK žinios, susitikimų su rinkėjais metu R. Žemaitaitis metė kaltinimus šalies vadovui, neva šis siūlo nacionalizuoti gyventojų indėlius ir panaudoti juos gynybai. Taip pat politikas aiškino, jog krašto apsaugą būtų galima finansuoti iš lėšų, kurias Lietuva galėtų gauti atšaukusi sankcijas Baltarusijos trąšų tranzitui.
S. Skvernelis šiuos R. Žemaitaičio pasisakymus pavadino besitęsiančią dezinformacijos kampanija ir nurodė, jog „aušriečio“ pozicijos neatitinka koalicinėje sutartyje įtvirtintų principų.
G. Nausėdos patarėjas Frederikas Jansonas, vertindamas pastaruosius R. Žemaitaičio pareiškimus, politiką palygino su Rusijos propagandininkais Marija Zacharova bei Dmitrijumi Peskovu.
Tuo metu pats šalies vadovas pareiškė – jeigu R. Žemaitaitis ir toliau tokiais pasisakymais diskredituos Lietuvą, pokyčiai dabartinės koalicijos gretose bus neišvengiami.
„Jeigu tokiais tempais ponas Žemaitaitis diskredituos, tiesą sakant, ne tik pats save, bet ir visą valstybę jau net ir užsienio partnerių akyse, pačios Ukrainos akyse, tai aš nematau jokios perspektyvos šitokios sudėties koalicijai dirbti ateityje. Ir manau, kad čia kalbame apie labai trumpą laiką, kuomet pakeitimai tiesiog bus neišvengiami. Visi suvoks, kad tai yra neišvengiama“, – penktadienį interviu „Verslo žinių“ podkastui „Kontekstai“ sakė G. Nausėda.
Savo ruožtu premjeras Gintautas Paluckas toliau kartoja, kad nereikėtų sureikšminti skandalingų „aušriečių“ lyderio R. Žemaitaičio pasisakymų. Vyriausybės vadovo įsitikinimu, koalicijos partnerio pareiškimai apie Ukrainą bei Rusijos grėsmę ar Prezidentūros pasipiktinimą sukėlęs šalies vadovo pasiūlymų iškraipymas jokių realių neigiamų pasekmių neturi.
(be temos)
(be temos)
(be temos)