„Vertinu blogai todėl, kad diskusijos nebuvo praktiškai visuomenėje. Kartais turime įvertinti visas puses. Aš galiu drąsiai pasakyti, kad Salomėja Nėris kaip poetė yra geniali, mes kitos savo literatūros istorijoje tokio genialumo poetės tikrai neturėjome“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė jis.
„Dabar vertinti jos politinius nuklydimus, pasmerkti juos šios dienos pozicijoje yra labai lengva. Vienaip ar kitaip menininkai visada buvo utopistai, sakykime, ir kairieji“, – teigė kandidatas į ministrus.
Desovietizacijos komisija yra priėmusi rekomendaciją, o Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius sprendimą, kad daugelyje savivaldybių, istoriškai nesusijusių su poete, turi būti pervadintos S. Nėries gatvės, kiti viešieji pavadinimai, nukeltas Vilniuje stovinti poetės biustas.
Komisija yra konstatavusi, kad S. Nėris veikė okupacinėse-politinėse struktūrose, aktyviai dalyvavo priimant sprendimus, turėjusius įtakos įtvirtinant sovietų okupaciją.
Poetė drauge su kitais rašytojais kūrė sovietų valdžią šlovinančią poeziją ir prozą, 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatė ji vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą.
„Tikrai žmonės Lietuvoje buvo suklaidinti labai stipriai. Menininkai nėra politikai ir iš jų reikalauti tokios pat atsakomybės kaip iš mūsų, nepriklausomos Lietuvos politikų, kad vienaip ar kitaip nepasipriešino okupacijai, aš manau, negalima lyginti tų dalykų, bet aiškiai turi būti įvardyta, ką padarė, kaip padarė, kodėl, bet pasmerkti jos kūrybą... Kūrybą aš atskirčiau“, – sakė Š. Birutis.
Kita vertus, jis pripažino, jog negalima palikti stovėti visų sovietų okupacijos metais pastatytų paminklų, tačiau jų nereikėtų sunaikinti.
„Tai nereiškia, kad reikia palikti. Šiaip tie dalykai neturi būti sunaikinti. Sunaikinti savo praeitį ir pasakyti, kad jos nebuvo, tai yra blogiausia. Ir skaudi praeitis turi būti palikta tam, kad ji nesikartotų“, – tvirtino kandidatas į kultūros ministrus.
„Cancel“ (atšaukimo – BNS) kultūra man yra visiškai nepriimtina“, – pridūrė jis.
Totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo draudimas Lietuvoje galioja nuo praėjusių metų gegužės.
Pagal jį, iš viešųjų erdvių turi būti pašalinti totalitarizmo ir autoritarizmo simboliai – paminklai, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimai, kitokie simboliai.
(be temos)