Tai numatančias Vietos savivaldos įstatymo pataisas Seimui pateikęs opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Vytautas Juozapaitis mano, kad tokių komisijų atsiradimas leistų aiškiau reglamentuoti istorinio atminimo įamžinimą savivaldybėse.
„Pastaraisiais metais istorinio atminimo įamžinimas, nevienareikšmiškai vertinamų asmenybių pagerbimas sulaukė ne tik Lietuvos visuomenės prieštaringo vertinimo, bet ir tarptautinės bendruomenės susirūpinimo, kuris kenkia Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje. Tai liudija, kad nesant savivaldybėse įstatymų lygmeniu reglamentuoto istorijos atminimo įamžinimo procedūros, daugeliu atvejų sprendimų priėmimą lemia subjektyvus, kartais ir vienašališkas savivaldybės mero požiūris. Principas yra toks, kad kiekviena savivaldybė turėtų tokią komisiją ir, kad į garbingas mero pareigas išrinktas žmogus, negalėtų vienašališkai nuspręsti ir statyti vienokių paminklų ar griauti kitų. Tai vis dėlto turėtų būti daroma civilizuotai ir, svarbiausia, profesionaliai, pasitelkiant, be jokios abejonės, ekspertų nuomonę“, – pateikdamas projektą iš Seimo tribūnos praėjusį antradienį sakė V. Juozapaitis.
Tikimasi, kad pasiūlytos įstatymo pataisos padėtų užtikrinti vienodą istorinio atminimo įamžinimo taikymo praktiką visoje Lietuvoje. Pasak V. Juozapaičio, pvz. Vilniaus miesto savivaldybėje jau veikia tokia komisija.
„Vilniaus miesto savivaldybė turi įsteigusi tokią komisiją savo noru, niekieno neverčiama. Kaip ten kas vyksta, tikrai negaliu pasakyti. Bet yra savivaldybių, kurios labai tam priešinasi, nes tam tikri asmenys nenori, kad būtų koks nors kolektyvinis sutarimas“, – sakė V. Juozapaitis.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Kairys mano, kad tokios savivaldybės komisijos, sudarytos iš įvairių politinių jėgų atstovų, leistų burti, o ne priešinti bendruomenes.
„Šiuo metu, deja, dažnai tas procesas baigiasi tuo, kad tiesiog įvyksta supriešinimas. Būtų svarbu priimti šį siūlymą, kad atsirastų tokia komisija.(...) Taip mes pradėtume mokytis įvairius paminklus statyti ne skaldant, o būtent sutelkiant. Istorinė atmintis turi telkti, o ne skaldyti“, – iš Seimo tribūnos sakė S. Kairys.
Kaip numato pasiūlytos įstatymo pataisos, nauja komisija vertintų ir teiktų išvadas ir rekomendacijas savivaldybės institucijoms, nagrinėtų valstybės institucijų, gyvenamųjų vietovių bendruomenių siūlymus dėl istorinio atminimo įamžinimo. Svarstydama savivaldybės bendruomenės nariams svarbias problemas, Istorinio atminimo įamžinimo komisija turėtų atsižvelgti ir į ekspertų išvadas.
Istorinio atminimo įamžinimo komisiją siūloma sudaryti laikantis proporcinio savivaldybės tarybos narių daugumos ir mažumos atstovavimo principo. Šios komisijos pirmininką ir pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš jos narių skirtų savivaldybės taryba.
Bet yra savivaldybių, kurios labai tam priešinasi, nes tam tikri asmenys nenori, kad būtų koks nors kolektyvinis sutarimas.
Vietos savivaldos įstatyme V. Juozapaitis taip pat siūlė įtvirtinti istorinio atminimo įamžinimo sąvoką. Tai būtų viešais ženklais, pvz. paminklais, atminimo lentomis ar kitais simboliniais objektais, „ praeities įvykių ir asmenybių, užfiksuotų istorijos šaltiniuose, reikšmingų Lietuvos valstybei ar joje gyvenančioms bendruomenėms, įprasminimas“.
Siūlė nenurodinėti, o labiau pasitikėti savivalda
Projektą kritikavę Seimo nariai siūlė nenurodinėti savivaldai, kaip ji turi spręsti vieną ar kitą problemą. Seimo narė socialdemokratė Jūratė Zailskienė ragino nepritarti dar vienam tokiam apribojimui ir sugriežtinimui.
„Man atrodo, mes per daug kišamės į savivaldos reikalus. Nemanau, kad savivaldybėse nėra specialistų, kurie sugebėtų nuspręsti, ką daryti vienu ar kitu klausimu. Galima pasikonsultuoti, bet mes nuolat nurodinėjame. Aš tiesiog galvoju, kad reikia daugiau pasitikėti savivalda“, – sakė buvusi Prienų rajono savivaldybės vicemerė, Seimo narė J. Zailskienė,
Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Ignas Vėgėlė citavo Konstituciją, kurioje kalbama apie „savivaldybių kompetenciją veikti laisvai ir savarankiškai.“
„Iš tiesų istorinio atminimo įamžinimas yra ypač svarbus. Pastaruoju metu buvo didžiulis visuomenės susipriešinimas, darant įvairiausius sprendimus. Panašu, kad šitas pasiūlymas labiau nutaikytas į kelias savivaldybes, gal į kokias Širvintas ar į Kauną. Klausimas, ar yra teisėta įpareigoti savivaldybių tarybas, ar neprieštarausime Konstitucijai, atimdami iš jų savarankiškumą? Vienos savivaldybės sudarys komisijas, kitos sudarys kokias nors kolegijas, trečios dar kažką. Tai yra savivaldybių sprendimas ir jų visiškas savarankiškumas“, – tvirtino I. Vėgėlė.
V. Juozapaičio iniciatyva dėl istorinio atminimo įamžinimo pateikimo stadijoje Seimo salėje pritarimo nesulaukė. Už Vietos savivaldos įstatymo pataisas balsavo 30 Seimo narių, prieš – 48, susilaikė 34. Parlamentarai nesuteikė galimybės tobulinti projektą ir jį atmetė.
Šiuo metu Vietos savivaldos įstatyme nereglamentuotas Istorinio atminimo įamžinimo komisijos sudarymas ir jos kompetencija.
(be temos)