- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas tikisi, kad šiemet pavyks priimti Žvalgybos kontrolieriaus įstatymą, o pats institutas pradėtų veikti kitų metų antroje pusėje.
Antradienį jis su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku Stasiu Šedbaru bei Ateities komiteto vadovu Raimundu Lopata pristatė naują Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo koncepciją.
„Didėjant įvairaus pobūdžio grėsmėms, atsirandant hibridinių grėsmių sampratai, visose Vakarų pasaulio valstybėse plečiasi žvalgybos institucijų įgaliojimai, bet šalia to atsiranda poreikis turėti nepriklausomą kontrolierių, kuris galėtų vertinti, kaip tam tikri metodai ir tos žvalgybų išaugusios galios yra taikomos. Kitaip tariant, ar tas taikymas atitinka žmogaus teisių ir laisvių apsaugą ir kitas svarbias normas“, – per spaudos konferenciją sakė L. Kasčiūnas.
„Šitas institutas (žvalgybos kontrolieriaus – BNS) pirmiausia skirtas žmogaus teisių apsaugai“, – pabrėžė S. Šedbaras.
Seimo narių teigimu, šiuo metu egzistuoja tik parlamentinė Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento kontrolė, tačiau jos nepakanka. Anot jų, suteikti Seimo kontrolieriams šių institucijų priežiūrą taip pat nebūtų efektyvu.
„Tai yra labai specifinė veikla, su labai aukšto lygio valstybės paslaptimis, su aukšto lygio bendravimu su kitų šalių specialiosiomis tarnybomis (...)“, – tvirtino S. Šedbaras.
Tai yra labai specifinė veikla, su labai aukšto lygio valstybės paslaptimis, su aukšto lygio bendravimu su kitų šalių specialiosiomis tarnybomis.
L. Kasčiūno teigimu, žvalgybų veiklai tirti būtina turėti specifinių ekspertinių žinių, tam reikia ir politinio neutralumo bei nepriklausomumo.
Koncepcijoje numatyta, kad žvalgybos kontrolieriaus įgaliojimai apimtų išskirtinai žvalgybos institucijų veiklos teisėtumo priežiūrą ir atitikties žmogaus teisių bei laisvių apsaugos reikalavimams vertinimą.
Kontrolierius turėtų teisę patekti į žvalgybos institucijų patalpas, teritorijas, transporto priemones, kitus objektus, gauti dokumentus, pareigūnų paaiškinimus, teikti siūlymus dėl žvalgybos institucijų veiklos.
Pagal projektą, šiam pareigūnui nebūtų teikiama tik informacija apie įslaptintų žvalgybos pareigūnų ar slaptųjų bendradarbių tapatybę bei iš užsienio partnerių gauti duomenys.
„Į kontrolierių galėtų kreiptis bet kuris žmogus ir gauti tam tikrą atsakymą“, – sakė L. Kasčiūnas.
Žvalgybos ombudsmenas tyrimus galėtų pradėti ir savo nuožiūra, gavęs Seimo ar jo komiteto paklausimą, sulaukęs pačių žvalgybos pareigūnų skundų ir pan.
Šis pareigūnas rengtų ir viešas, ir įslaptintas ataskaitas. Jo priimti sprendimai dėl gautų skundų taip pat būtų ne visiems prieinami.
„Matyt, bus tam tikri ribojimai, kažkas turės būti pasakyta viešai, kiek galima žinoti, bet bus institucijų, pavyzdžiui, NSGK, kurios galės žinoti daug daugiau“, – teigė L. Kasčiūnas.
Siūloma, kad žvalgybos kontrolierių penkeriems metams skirtų Seimas Seimo pirmininko teikimu, pritarus Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Pareigas jis galėtų eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.
Tai turėtų būti nepriekaištingos reputacijos, universitetinį teisinį magistro išsilavinimą ir ne mažiau kaip dešimties metų teisinio ar teisinio pedagoginio darbo patirtį ir ne mažesnę kaip penkerių metų vadovaujamo darbo patirtį turintis asmuo.
NSGK pirmininkas vylėsi, kad šįkart parlamente užteks valios priimti Žvalgybos kontrolieriaus įstatymą.
Apie iniciatyvą įkurti tokį instituciją diskutuojama daugiau nei dešimtmetį, tačiau jos priimti vis nepavykdavo.
Pastarąjį kartą ji buvo atgimusi, kai Seimą 2019 metų pabaigoje pasiekė žvalgybos galias plečiantis prezidento Gitano Nausėdos pateiktas įstatymų pataisų paketas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
W. Tomaszewskis: rezultatai Vilniaus rajone – „politinio turgaus“ pasekmė
Rezultatai Vilniaus rajone – „politinio turgaus“, šalies vadovų intervencijos pasekmė, jų negalima vadinti laisvais, sako Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Waldema...
-
S. Skvernelis: rinkimų rezultatai – geri, bet galėjo būti ir geresni
Savivaldos rinkimų rezultatai – geri, bet galėjo būti ir geresni, sako Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis, parlamentaras Saulius Skvernelis. ...
-
Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen: rinkimuose turime dvejopai gerą rezultatą3
Liberalų sąjūdžio lyderė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė Nielsen sako, kad rezultatus savivaldos rinkimuose vertina labai gerai – perrinkti visi kandidatavę partijos merai, išrinkti trys nauji savivaldybių vadovai. ...
-
R. Karbauskis: šie rinkimai yra įrodymas, jog „valstiečiai“ nesusilpnino pozicijų4
Savivaldos rinkimai įrodė, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nesusilpnėjo, sako jos lyderis Ramūnas Karbauskis. ...
-
R. Duchnevičius Vilniaus rajone žada siekti plačios koalicijos su LLRA-KŠS4
Vilniaus rajone mero rinkimus prieš Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) kandidatą laimėjęs socialdemokratas Robertas Duchnevičius sako, jog rezultatai rodo, kad gyventojai ba...
-
V. Blinkevičiūtė džiaugiasi socialdemokratų rezultatais: atstovų bus visose savivaldybėse4
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderė Vilija Blinkevičiūtė džiaugiasi partijos rezultatais savivaldos rinkimuose, pabrėždama, kad partija turės tarybos narius visose 60-yje šalies savivaldybių, taip pat turės merą Vilniaus rajone. ...
-
A. Zuokas: rinkimus ne pralaimėjau, o nelaimėjau5
Sostinės mero rinkimuose antroje vietoje likęs „Laisvė ir teisingumas“ vienas lyderių Artūras Zuokas sako, kad rinkimuose ne pralaimėjo, o nelaimėjo ir ketina koncentruotis į Seimo bei Europos Parlamento rinkimus. ...
-
V. Benkunskas Vilniuje mato trijų partijų koaliciją, stipresnius ryšius su rajonu3
Mero rinkimus Vilniuje laimėjęs konservatorius Valdas Benkunskas sako matantis trijų partijų koaliciją bei viliasi, jog po socialdemokratų pergalės mero rinkimuose Vilniaus rajone ryšiai tarp dviejų savivaldybių stiprės. ...
-
A. Vyšniauskas: TS-LKD turi toliau stiprėti didmiesčiuose, aiškintis padėtį regionuose12
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) savivaldos rinkimuose geriausiai pasirodė didmiesčiuose, kur ir toliau turi stiprinti pozicijas, o prastesnio nei tikėtasi rezultato regionuose priežastis reikės analizuoti, sako ...
-
G. Landsbergis su ES ministrais aptars situaciją Ukrainoje
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pirmadienį Briuselyje dalyvaus Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje. ...