Seime surinkti parašai inicijuoti tyrimo komisijai dėl pranešėjo istorijos

Seime ketvirtadienį surinkti parašai inicijuoti tyrimo komisijai dėl pranešėjo istorijos, susijusios su Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų veiksmais tikrinant prezidento rinkimuose kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką.

Nutarimo projektą pasirašė 39 parlamentarai, patvirtino projektą parengęs Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Vytautas Bakas.

„Tikrai dėkoju visiems kolegoms, kurie pasirašė, nes tai svarbus Seimo nutarimas, skaidrinant apskritai Lietuvos rinkimų sistemą, Lietuvos politiką. Aišku, tai nedidelis žingsnis, jis leis pateikti nutarimą, bet labai svarbu, kad įvairių frakcijų kolegos parėmė“, – BNS sakė V. Bakas.

Pasak jo, nutarimo projektą parėmė atstovai iš valdančiųjų konservatorių, Liberalų sąjūdžio, opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijų, parašų rinkimas tęsiamas.

Tyrimui inicijuoti reikia bent 36 parlamentarų parašų. Juos surinkus, projektas bus teikiamas Seimui, kuris ir priims galutinį sprendimą dėl parlamentinio tyrimo.

Komisijai siūloma aiškintis dėl galimo neteisėto informacijos rinkimo apie asmenis, galimo neteisėto poveikio žvalgybos veiklai, galimo kišimosi į rinkimų procesus per 2019 metų prezidento rinkimus, galimos neteisėtos paramos šiai kampanijai, galimų pranešėjų teisių pažeidimų, galimos neteisėtos įtakos įvedant sankcijas Baltarusijai.

Komisija turėtų išsiaiškinti, apie kokius kandidatus 2019 metų prezidento rinkimuose ir kokią informaciją rinko Valstybės saugumo departamentas (VSD), ar gavo tokius kandidatų ar jų atstovų prašymus, kokia informacija buvo renkama, kam ji panaudota.

Aišku, tai nedidelis žingsnis, jis leis pateikti nutarimą, bet labai svarbu, kad įvairių frakcijų kolegos parėmė.

Komisija taip pat tirtų, ar prezidento rinkimuose kurio nors kandidato kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, ar šio banko darbuotojams, vadovams, klientams buvo daromas poveikis remti konkrečius kandidatus, jei taip, kas ir kokiu būdu tokį poveikį darė.

Būtų aiškinamasi prezidento rinkimų kampanijos kandidatų finansavimo išlaidos, palyginant jas su rinkimų kampanijų monitoringo rezultatais. Keliamas klausimas, ar rinkimus laimėjusiam G. Nausėdai ar jo štabo nariams, patarėjams darė įtaką Baltarusijos trąšų verslu besiverčiantys asmenys, koks buvo jų vaidmuo kampanijos metu.

Komisija taip pat turėtų išsiaiškinti, kokių konkrečių veiksmų ėmėsi Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra gavusi pranešėjo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) pateiktą informaciją, kokie sprendimai buvo priimti, o jei nepriimti – dėl kokių priežasčių.

Projektų tyrimą siūloma baigti kitų metų sausį, užtikrinti, kad komisijos posėdžiai ir apklausos būtų vieši.

Iniciatyva burti komisija kilo po to, kai šių metų pavasarį prokuratūra konstatavo, jog prieš ketverius metus pateiktas žvalgybos pareigūno pranešimas NSGK pirmininkui apie Valstybės saugumo departamento vadovybės veiksmus išnagrinėtas netinkamai.

Pranešėjo perduota medžiaga Seime buvo pradėta nagrinėti dar praėjusią kadenciją. 2019 metais VSD pareigūnas kreipėsi į tuometinį Seimo NSGK pirmininką V. Baką, apskųsdamas savo vadovus dėl galimai neteisėtos veiklos.

Ši istorija aprašyta tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“. Buvęs pareigūnas žurnalistams tvirtino, kad 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų.

Pranešėjas 2019 metais taip pat buvo kreipęsis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), po kelių dienų informacija perduota Generalinei prokuratūrai.

2020 metų sausį V. Bakas iš prokuratūros gavo atsakymą, kad STT šioje istorijoje „nenustatė nusikalstamų veikų ar tarnybinių nusižengimų“, tačiau atsakyme nebuvo parašyta, koks procesinis sprendimas priimtas – ar pradėti, ar atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, rašoma knygoje.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kas sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Faktas

Faktas portretas
Rinkimai turi būti užtikrinti nuo išorės įtakų.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių