„Yra sutarimas, matyt, tokia nauja dauguma, nes matom, kad buvo „Nemuno aušros“, socialdemokratų ir „valstiečių“ frakcijų sutarimas. Tiesiog išėjo iš salės arba būdami salėje nebalsavo. Tai manau, pamynė pagrindinį teisinės valstybės principą, neleidžiant institucijoms dirbti savo darbo“, – Seime žurnalistams antradienį sakė S. Skvernelis.
„Čia reikia ramiai apsvarstyti, bet tai yra akibrokštas. Man atrodo, kad jau mes buvom išaugę iš to tokio, žinote, kriminalinį atspalvį turinčio mąstymo šitoje institucijoje“, – kalbėjo jis.
Išvengti baudžiamosios atsakomybės A. Dudėnui padėjo didžioji dalis Socialdemokratų partijos frakcijos, taip pat „Nemuno aušros“ ir „valstiečių“ frakcijų nariai.
Man atrodo, kad jau mes buvom išaugę iš to tokio, žinote, kriminalinį atspalvį turinčio mąstymo šitoje institucijoje.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, nors frakcijos sprendimas buvo palaikyti imuniteto panaikinimą. Tarp nedalyvavusiųjų buvo Seimo vicepirmininkės Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Vaida Aleknavičienė, Aplinkos apsaugos komiteto vadovas Linas Jonauskas.
Taip pat balsavime nedalyvavo 16 „aušriečių“, 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių.
„Yra kaip yra. Aš manau, kad tai yra sulaužytas esminis koalicijos sutarties punktas ir reikės susirinkti mūsų partijos valdybai ir svarstysime, kaip reaguoti į tai“, – sakė S. Skvernelis.
„Mes spręsime, ką daryti“, – kalbėjo jis, paklaustas, ar dėl sutarties sulaužymo demokratai ketina palikti koaliciją.
Anot politiko, „viskam yra ribos“, o kada jos bus peržengtos – spręs partija. Jis taip pat pabrėžė nematantis poreikio šio klausimo aptarti koalicinėje taryboje.
Kaip skelbė BNS, prokuratūra norėjo Seimo nariui A. Dudėnui pateikti įtarimus dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo suklastotu dokumentu bei piktnaudžiavimo einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas 2019–2023 metais.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ politikai jau yra sakę, kad nesutikęs atsisakyti teisinio imuniteto supaprastinta tvarka – nesudarius komisijos, A. Dudėnas pažeidė įsipareigojimą numatytą koalicijos sutartyje.
„Mano asmenine nuomone yra ta, kad šiandien koalicijos sutartis dar kartą buvo sulaužyta. Ne pirmą kartą“, – sakė S. Skvernelis.
Pagal Konstituciją, Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržoma jo laisvė.
R. Motuzas apie balsavimą dėl A. Dudėno imuniteto: kiekvienas turi teisę apsispręsti
Valdančiosios Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas teigia, kad ir frakcija, ir koalicija buvo sutarę balsuoti už teisinės neliečiamybės naikinimą socialdemokratui A. Dudėnui, tačiau kiekvienas parlamentaras turi teisę apsispręsti, kaip balsuoti.
„Bendrame koalicijos seniūnų pasitarime šiandien buvome sutarę, kad balsuosime už imuniteto naikinimą“, – antradienį Seime žurnalistams sakė jis.
Anot socialdemokrato, toks pats sprendimas priimtas ir Socialdemokratų partijos frakcijoje.
Balsavime dėl A. Dudėno imuniteto nedalyvavo 30 socialdemokratų iš 52 frakcijos narių.
Seniūno teigimu, šiuo metu 15 frakcijos narių yra komandiruotėse.
„Kadangi artėja pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai, 20 Seimo narių yra Briuselyje, Europos Parlamente, kur vyksta mokymai, dešimt iš mūsų, vienas serga, guli ligoninėje, keli irgi išleisti kitur“, – aiškino socdemas.
Tačiau jis negalėjo paaiškinti, kur buvo dar 15 balsavime nedalyvavusių socialdemokratų.
„Mes turbūt pažiūrėsime, kur kas buvo (...) bet kiekvienas turi teisę apsispręsti. Bet bendra frakcijos pozicija buvo pritarti, kad būtų neliečiamybė atimta“, – sakė R. Motuzas.
A. Širinskienė įžvelgia politinius mainus
Seimui nesutikus „čekiukų“ byloje panaikinti teisinės neliečiamybės socialdemokratui A. Dudėnui, demokratų frakcijos narė Agnė Širinskienė sako, kad tarp valdančiųjų galimai vyksta politiniai mainai.
„Kaip žinome, socialdemokratų frakcijoje dar gali būti keturi–penki asmenys, kurių lauktų panašus veikimas. Tai, greičiausiai, yra kartu metamas gelbėjimosi ratas ir jiems“, – antradienį Seime žurnalistams sakė A. Širinskienė.
„Ir, antra vertus, aš tikrai neatmetu – čia jau mano asmeninė nuomonė – ir politinių mainų, nes matome, kaip dabar ponas (Remigijus – BNS) Žemaitaitis yra gelbstimas dėl neigiamos VSD (Valstybės saugumo departamento – BNS) išvados“, – pridūrė ji.
Politikė pabrėžė, jog nors turi pagrindo įtarti, tai tėra jos asmeninė nuomonė.
Anot A. Širinskienės, pasibaigus prieš tai vykusiam balsavimui, ji girdėjo kaip dalis frakcijos kolegų ragino vieni kitus išeiti.
„Jeigu palygintumėt prieš tai buvusius balsavimus, o prieš tai buvo balsuojama berods dėl Civilinio turto konfiskavimo įstatymo, kur priėmimui buvo svarbu turėti 71 balsą, tai kolegos dalyvavo. Tada tiesiog jie atsistojo ir paliko“, – kalbėjo politikė.
„Ir kadangi ties tais kolegomis, prie kurių tenka sėdėti arčiau, tai skambėjo raginimai, kad mes dabar turime išeiti. Tai akivaizdu, kad tai yra sąmoningas sprendimas“, – teigė ji.
Na, tai žinot, dėl kvapo politiškai kartais palieki vieną balsuotoją.
Parlamentarės supratimu, tai buvo Roberto Puchovičiaus ir Artūro Skardžiaus iniciatyvos. Tiesa, pats „aušrietis“ R. Puchovičius balsavo už teisinės neliečiamybės naikinimą kolegai.
„Na, tai žinot, dėl kvapo politiškai kartais palieki vieną balsuotoją“, – teigė A. Širinskienė.
Ji akcentavo netikinti sutapimais, jog atsitiktinai iš Seimo salės gali pradingti per 30 parlamentarų.
„Dalis žmonių yra komandiruotėse, tai jie turi objektyvias priežastis, bet paprastai, na, aš po savo dviejų kadencijų Seime nelabai tikiu sutapimais, kuomet vienu metu dingsta labai daug žmonių“, – sakė ji.
A. Širinskienės teigimu, tokiu būdu buvo sulaužyta koalicinė sutartis, tačiau kokios to pasekmės – „bus diskusijos dalykas“. Ji pabrėžė, kad sudarant sutartį buvo žadėta, kad įsipareigojimas dėl imuniteto panaikinimo bus taikomas visiems parlamentarams, ne tik Remigijui Žemaitaičiui.
„Patys socialdemokratų atstovai toje darbo grupėje (sudarant koalicinę sutartį – BNS) tvirtino, kad jie taikys šitą nuostatą ir savo kolegoms, ir būtent tuomet buvo įvardinta, kad yra ir keturi ar penki asmenys, kurie greičiausiai iš socialdemokratų pusės pateks į tą asmenų ratą, kuriems galios šitas sutarties punktas. Tai dabar matome, kaip jis galioja“, – sakė ji.
R. Žemaitaitis sako, kad sąmokslo balsavime nebuvo
Seimui nesutikus panaikinti teisinės neliečiamybės socialdemokratui A. Dudėnui „čekiukų“ byloje, „aušriečių“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, kad valdančiųjų sąmokslo siekiant išvengti atsakomybės politikui nebuvo.
„Jeigu pastebėjote, mūsų frakcijos netgi penki nariai yra išvykę į Europos Parlamentą“, – žurnalistams antradienį sakė R. Žemaitaitis.
„Jeigu norite, galite pažiūrėti, yra išvykę šiuo metu į Europos Parlamentą 15 Seimo narių. Sąmokslo tikrai nėra“, – kalbėjo jis.
Seimo opozicija balsavimą dėl A. Dudėno neliečiamybės vadina gėdingu
Seimo opozicija balsavimą, kuriuo neleista socialdemokratą A. Dudėną patraukti baudžiamojon atsakomybėn „čekiukų“ byloje, vadina gėdinga veidmainyste.
„Gėdinga valdančiųjų veidmainystė ginant nuo teisinės atsakomybės socdemą A. Dudėną, neleidžiant panaikinti teisinę neliečiamybę, kaip to prašė generalinė prokurorė“, – teigė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė.
Anot jo, artėjant klausimo svarstymui iš Seimo salės išėjo dalis socialdemokratų, „aušriečių“, „valstiečių“.
„Salės gale demonstratyviai sėdėjo ir nebalsavo Dainius Gaižauskas, Ignas Vėgėlė, Rimas Jankūnas, Andrius Bagdonas“, – nurodė M. Lingė.
Pats nebalsavęs komandiruotėje užsienyje esantis konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas tvirtino neabejojantis, kad sprendimas nenaikinti teisinės neliečiamybės A. Dudėnui padarytas premjero Gintauto Palucko nurodymu.
Anot jo, tai yra „rimtas teisės viršenybės principų pažeidimas ir šiurkštus Lietuvos nacionalinio saugumo interesų ignoravimas“.
„Atsisakydami panaikinti savo frakcijos nario Arūno Dudėno teisinę neliečiamybę ir leisdami „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui toliau atstovauti Lietuvai NATO Parlamentinėje Asamblėjoje, nepaisant to, kad jis neturi leidimo dirbti su slapta informacija, valdantieji siunčia cinišką ir pavojingą žinią: LSDP toliau neplanuoja apsimetinėti, o politiniai išskaičiavimai jiems svarbesni už teisės viršenybę, skaidrumą ir mūsų tarptautinių partnerių pasitikėjimą“, – savo „Facebook“ paskyroje nurodė L. Kasčiūnas.
Apsividuriavo turbūt, tualetai užimti, įeiti neįmanoma.
Jo teigimu, tokie sprendimai griauna visuomenės pasitikėjimą, silpnina Lietuvos reputaciją tarptautinėje erdvėje ir kelia grėsmę demokratijos pagrindams.
Anot Liberalų sąjūdžio pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, Lietuvos politinė kultūra buvo nublokšta dešimtmečiais atgal.
„Gėda. Nors nesislapstyti koalicija įsirašė ir į savo koalicijos sutartį. Dar viena socialdemokratų apgavystė“, – teigė ji.
Liberalas Eugenijus Gentvilas sakė, kad nepaisant visų paaiškinimų, jog staiga pablogėjus sveikatai jie turėjo išeiti iš salės, valdantieji sąmoningai nedalyvavo balsavime.
„Apsividuriavo turbūt, tualetai užimti, įeiti neįmanoma“, – ironizavo politikas.
„Akivaizdus spektaklis, kurį valdančioji koalicija pradės taikyti „mieliems Lietuvos žmonėms“ apmulkinti. Jiems labai sėkmingai sekasi apmulkinti „mielus Lietuvos žmones“, – tvirtino jis.
D. Gaižauskas: nedalyvavimas balsavime dėl A. Dudėno – „valstiečių“ pozicijos išraiška
Seimui antradienį neleidus baudžiamojon atsakomybėn patraukti socialdemokrato A. Dudėno, Lietuvos valstiečių, žaliųjų sąjungos (LVŽS) parlamentaras Dainius Gaižauskas savo ir kitų kolegų nedalyvavimą balsavime vaidina ilgalaikės pozicijos išraiška.
Anot jo, „valstiečiai“ mano, kad teisinis imunitetas parlamentarams nėra reikalingas, todėl jie esą nedalyvauja nė viename tokiame balsavime.
„LVŽS labai nuosekliai jau kelintą kadenciją iš eilės deklaruoja ir laikosi savo tokio sprendimo, kad imunitetas Seimo nariams, toks institutas išvis nereikalingas“, – BNS antradienį kalbėjo Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos (LVŽKŠS) frakcijos Seime narys.
Jis taip pat pabrėžė nesulaukęs prašymų nedalyvauti balsavime.
„Mūsų nieks neprašė (...). Tikrai su mumis nieks nieko nederino ir panašiai“, – pažymėjo D. Gaižauskas.
Anot D. Gaižausko, nuostata, jog „valstiečiai“ nedalyvaus balsavimuose dėl imuniteto, priimta užpernai diskutuojant dėl europarlamentaro Petro Gražulio teisinės neliečiamybės naikinimo.
„Mes teikėm pataisas, kad (...) nereiktų Seimo nariams turėt tokio imuniteto. Ir šį procesą – toliau imunitetu dangstytis – mes laikome negarbingu. Ir dėl to mes nei už, nei prieš, mes principingai stengiamės nedalyvaut nei vienam šitame sprendime“, – teigė parlamentaras.
Naujausi komentarai