Valstybės vadovai dėl Rusijos prezidento „banditiškos“ retorikos: tai eilinis V. Putino gąsdinimas Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybės vadovai dėl Rusijos prezidento „banditiškos“ retorikos: tai eilinis V. Putino gąsdinimas

2022-02-24 10:16

Valstybės vadovai sureagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino įspėjimus nesikišti į konfliktą, nes, priešingu atveju, valstybės sulauks atsako, kurio „dar nepatyrė savo istorijoje“. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tokią Rusijos lyderio retoriką vadina „banditiška“, o prezidentas Gitanas Nausėda teigia esą tokie V. Putino grasinimai skirti tik silpniesiems.

„Tai įprastinė retorika, kurią jau esame įpratę girdėti iš Rusijos prezidento. Ji skirta gąsdinti, ji skirta silpniems, kurie gali pradėt krūpčioti ir galvos, kad galbūt geriau nesipykti su šituo žmogumi ir jo režimu. Bet aš tikrai manau, kad nė vienas iš mūsų neketiname taikstytis su tuo, kas vyksta viduryje baltos dienos, viduryje Europos, šalyje, kuri visomis prasmėmis, ir istorinėmis, ir tradicinėmis, ir savo vertybėmis, ir savo ištikimumu Europos principams, yra verta būti visateise Europos valstybių šeimos nare“, – ketvirtadienį Prezidentūroje kalbėjo šalies vadovas.

„Mes suvaldysime šitą grasinimų virtinę ir grasinimai virs grįžimu prie normalaus derybų stalo. Ir kuo anksčiau pajėgsime tai padaryti, tuo anksčiau visoms pusėms, ir Rusijai, bus geriau“, – pridūrė jis.

Tai įprastinė retorika, kurią jau esame įpratę girdėti iš Rusijos prezidento. Ji skirta gąsdinti, ji skirta silpniems, kurie gali pradėt krūpčioti.

Jam antrino ir Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen, teigdama, kad į Rusijos grasinimus Vakarų šalys turėtų atsakyti vieninga pozicija.

„Vertinu tai kaip banditišką retoriką, kaip priminimą tarptautinei bendruomenei, kad Rusija yra branduolinė valstybė, ir iš esmės kaip vienintelį argumentą, kurį Rusija šiandien ir turi. Žinoma, į jį galima atsakyti tik vieninga pozicija visų Europos, NATO šalių, tą ir turime daryti“, – teigė Seimo pirmininkė.

Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės nuomone, tokios V. Putino retorikos buvo galima tikėtis, todėl į tai reikėtų reaguoti kaip į dar vieną eilinį Rusijos gąsdinimą.

„Tai, kas vyksta dabar, yra ne šiemet ir ne dabar susidariusi situacija. Kažkuria prasme tai yra pasekmė to, kad labai ilgą laiką buvo bandoma kalbėti su Rusija, atsižvelgiant į jos gąsdinimus ir pretenzijas. Akivaizdu, kadangi tai pavyko daryti taip ilgai, tai visiškai nenuostabu, kad ponas Putinas tą retoriką naudoja ir toliau“, – kalbėjo I. Šimonytė.

„Bet dabar jau yra ta situacija, kur nuo to, kaip mes atsakysime, priklausys, kaip gyvens ateities kartos. Čia nėra diskusija su Ukraina ar apie Ukrainą, čia yra bandymas primesti savo pasaulio vaizdinį Vakarų liberaliai demokratijai (...). Tai liberalios demokratijos erdvė, taip pat ir Indijos, Ramiojo vandenyno regionas, ir už Atlanto, ir šiapus Atlanto turėtų reaguoti į tai tiesiog kaip į eilinį Putino gąsdinimą“, – teigė premjerė.