Kad į Sibirą ištremtų lietuvių atminimas iš istorijos nebūtų ištrintas, daugiau nei penkiolika metų rūpinosi ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyviai. „Misija Sibiras“ vadovas Arnoldas Fokas buvo net keturiolikoje ekspedicijų.
„Turėjome tokią viltį, kad tai nebus liečiama, toliau gyvuos. Ir galbūt sekančios ekspedicijos, galbūt vyksiančios po 30-50 metų, ras mūsų pastatytą kryžių ir tą kryžių tvarkys. Tokia mintis buvo pasąmonėje kad ta atmintis toje žemėje išliktų“ , – kalbėjo A. Fokas apie Sibire sutvarkytas tremtinių kapavietes bei ten sustatytus kryžius.
Tačiau toks lietuvių patriotizmas užkliuvo dar prieš keletą metų. Nuo 2018-ųjų nuspręsta nebeleisti misijos dalyviams kelti kojos į Rusiją.
„Bendruomenė gana jausmingai ir neigiamai sureagavo į tą faktą. Pirmiausia, kai „Misija Sibiras“ dalyviams buvo neišduotos vizos paprasčiausiam kapų tvarkymui, kryžių statymui, jaunimo susipažinimui su mūsų tremties istorija“, – sakė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Sovietai per dešimtmetį į Sibirą iš Lietuvos prievarta išvežė daugiau nei 130 tūkst. žmonių. Daugiausia – moterų ir vaikų. O dabar rusai nusitaikė ir į ten palaidotus.
„Žinoma, kad vietos valdžia apsisprendė sutvarkyti tas atmintinas vietas savaip. Ir , matyt, betvarkant lietuviški ar lenkiški paminklai jiems netiko: jie juos pašalino kaip nesuderintus“, – sakė užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.
Nugriovė monumentą Irkutske, paminklą ir kryžių, skirtą Lietuvos ir Lenkijos tremtiniams pagerbti. Balandžio pabaigoje panašus paminklas nugriautas ir Permėje.
Feisbuko nuotr.
„Jiems ribų jau nebėra, jie visas tas ribas jau seniai peržengė“, – įsitikinęs Ž. Pavilionis.
„Mes giliai susirūpinę ir ne kartą kalbėję mūsų susirinkimuose. Kadangi tremtiniai be galo daug dar turi ten paliktų artimųjų. Ir mano paties yra artimieji 0 seneliai“, – sakė G. Rutkauskas.
„Teko girdėti, kad mūsų pastatyti paminklai – kryžiai– buvo sunaikinti. Mes juos statydavome kapinėse. Labai tikimės, kad iki ten šitų nedarbingų žmonių rankos nepasieks“, – sakė A. Fokas.
Kalbama, kad rusai neva lietuviams atsilygina tuo pačiu už Lietuvoje griaunamas sovietines skulptūras.
„Kryžiai ar, sakysim, šventųjų statulos, tikrai nenukreiptos prieš rusų valstybę. Ir ta Rusijos „akcija“ yra neteisėta, nekorektiška ir negraži“,– kalbėjo G. Rutkauskas.
Užsienio reikalų ministerija laikinąjį Rusijos ambasados patikėtinį išsikvietė pasiaiškinti. O už režimo aukų atminimo išniekinimą įteikė notą.
„Nėra daug atsitiktinių dalykų . Prieš Vilniaus NATO viršūnių susitikimą turime tikėtis daug panašių provokacijų“, – įspėjo Ž. Pavilionis.
Naujausi komentarai