„Girdint Baltarusijos pareiškimus apie planus paleisti Astravo AE artimiausiais mėnesiais ir žinant, kad europinių streso testo reikalavimai iki šiol nėra įgyvendinti, akivaizdu, kad ES įsitraukimo techniniu lygiu nebeužtenka. Laukiame aktyvių EK politinių sprendimų ir lyderystės sprendžiant milijonams ES piliečių aktualią problemą ir grėsmę“, – pranešime sako Ž. Vaičiūnas, pirmadienį dalyvavęs ES energetikos ministrų vaizdo konferencijoje.
Ministro teigimu, bendras EK ir ES branduolinės saugos reguliavimo institucijos (ENSREG) vizitas į Baltarusiją ir po to sekęs EK kreipimasis į Baltarusiją kol kas nedavė rezultatų – nėra jokių garantijų, kad bus įgyvendinti branduolinės saugos reikalavimai iki Astravo AE paleidimo bei sukurtas nuolatinis stebėsenos mechanizmas, pranešė Energetikos ministerija.
Ž. Vaičiūnas sako, kad Baltarusijai, ignoruojančiai šiuos reikalavimus, turi būti pasiųstas aiškus politinis signalas, kad tai turės pasekmių ES ir Baltarusijos klausimuose.
„Kita vertus, EK ir ES nesiimant ryžtingų veiksmų, ES savo rankomis rizikuoja atidaryti „Pandoros skrynią“ – ateityje bet kuri šalis ES pašonėje galės statyti atominę elektrinę ir turės teisę ignoruoti branduolinę saugą. Tai pavojingas precedentas, kuriam privaloma užkirsti kelią“, – sako Ž. Vaičiūnas.
Ministerija pažymi, kad branduolinės saugos Astravo AE klausimai keliami nuolat – tai yra trečias iš eilės ES energetikos ministrų susitikimas, kuriame Lietuvos iniciatyva šis klausimas įtraukiamas į darbotvarkę.
Ž. Vaičiūną pastaruoju metu aktyviai kritikuoja opozicija – konservatorių ir liberalų atstovai reikalauja jį nusišalinti nuo derybų, kuriomis su kitomis Baltijos šalimis mėginama susitarti dėl elektros pirkimo sąlygų iš trečiųjų šalių vos tik pradės veikti Astravo AE.
Pasak oponentų, ministro siūlomas susitarimo projektas per mažai ambicingas ir neužtikrina Latvijos ir Estijos įsipareigojimo nepirkti elektros iš Baltarusijos ar Rusijos. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius taip pat teigia, kad Ž. Vaičiūno siūlymas neatitinka Lietuvos interesų.
Energetikos ministras teigia, kad jo siūlomas kompromisinis variantas jau leistų užtikrinti Lietuvos priimtą vadinamąjį „antiastravinį“ įstatymą.
Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius pirmadienį paragino Lietuvos Vyriausybę pritarti ekonomikos ir energetikos ministrų lygiu suderintai politinei deklaracijai, pasak jo, „kas buvo pasiūlyta, yra geriausias visų pusių kompromisas“.
Naujausi komentarai