Apie tai žinutėmis į telefonus buvo informuoti gyventojai.
„Policija informuoja apie pastebėtą nenustatyto tipo bepilotį orlaivį, kuris liepos 28 d. ryte įskrido į Lietuvos teritoriją iš Baltarusijos. Gyventojai, pastebėję nukritusį droną, raginami prie jo nesiartinti ir nedelsiant pranešti telefonu 112“, – rašė policija.
Pasak Nacionalinio krizių valdymo centro, apie galimai iš Baltarusijos įskridusį droną informavo jį pastebėję gyventojai.
„Pagal gautus pranešimus dronas pastebėtas apie 200 metrų aukštyje, paskutinį kartą pastebėtas šalia Vilniaus. Policija aktyvavo visas pajėgas, informuotos visos tarnybos“, – sakė NKVC atsotvas Darius Buta.
Anot jo, kol kas dar neaišku, kokio tai tipo orlaivis.
Socialiniuose tinkluose gyventojai skelbia į Lietuvą įskridusį droną pastebėję kiek prieš 5 val. ryto.
Tikrina kelias galimas jo kritimo vietas
Ieškodamos į Lietuvą galimai iš Baltarusijos įskridusio drono, institucijos tikrina kelias galimas jo kritimo vietas.
„Atsakingos institucijos šiuo metu tikrina versijas dėl galimo objekto kritimo, dirba galimose objekto kritimo vietose“, – žurnalistams pirmadienį nurodė Krašto apsaugos ministerija (KAM).
Šalies vadovai į priedangą vesti nebuvo
Pasirodžius informacijai apie iš Baltarusijos į Lietuvą įskridusį droną, prezidentas Gitanas Nausėda į priedangą vestas nebuvo. Visgi, anot Prezidentūros, šalies vadovas apie šią situaciją informuotas.
Tai Eltai patvirtino prezidento patarėjas Tomas Beržinskas.
Į priedangą nebuvo vestas ir premjeras Gintautas Paluckas.
„Premjerui realiu laiku teikiama visa informacija apie įvykusį incidentą. Į jokias slėptuves jis nebuvo nuvestas“, – Eltai teigė premjero patarėjas Justinas Argustas.
Pasak krašto apsaugos ministrės Dovilės Šakalienės, šiuo metu Baltarusijai ruošiantis rudenį vyksiančioms karinėms pratyboms, tokių incidentų gali būti ir daugiau.
ELTA primena, kad panašus atvejis buvo užfiksuotas ir liepos 10 d. Tuomet Lietuvos oro erdvę pažeidė iš Baltarusijos atskridęs bepilotis orlaivis „Gerbera“. Tarnybų teigimu, dronas pavojaus nekėlė. Dėl oro erdvę pažeidusio bepiločio Lietuvos kariuomenė atlieka tyrimą.
Po pastarojo incidento, valstybės vadovai, Vadovybės apsaugos tarnybos (VAT) nurodymu buvo nuvesti į priedangas.
Kaip skelbta anksčiau, dar praėjusią savaitę LRT televizijai G. Nausėda sakė, jog ateityje, įvykus panašiam incidentui, jis neitų į priedangą, jeigu apie potencialią grėsmę nebūtų informuoti visi šalies gyventojai.
„Apsaugos priemonės – neefektyvios“
Po incidento ministro pirmininko patarėjas Justinas Argustas sako, kad dabartinės apsaugos nuo bepiločių orlaivių priemonės yra neefektyvios.
„Praktika rodo, kad dabartinės priemonės nėra efektyvios ir yra nepakankamos. Į visa tai buvo atkreiptas dėmesys, į galiojančio algoritmo nepakankamumą, ir institucijos turi pavedimus, ką reikia padaryti“, – BNS pirmadienį sakė premjero patarėjas.
Kalbant apie atvejį, atsakingos institucijos veikia pagal savo planus ir algoritmus.
J. Argustas patikino, kad esama situacija buvo aptarta prieš kelias savaites vykusiame Nacionalinio saugumo komisijos posėdyje Vyriausybėje, kur buvo duoti įpareigojimai dėl mažųjų dronų prevencijos, reagavimo priemonių įsigijimo.
„Ryt visas priemonės (Krašto apsaugos – BNS) ministrė Dovilė Šakalienė su institucijų atstovais plačiau pristatys susitikime pas prezidentą“, – teigė jis.
Anot J. Argusto, premjeras yra reguliariai informuojamas apie pirmadienio rytą įvykusį incidentą, jis nebuvo nuvestas į slėptuvę.
„Kalbant apie atvejį, atsakingos institucijos veikia pagal savo planus ir algoritmus – aiškinasi informaciją, operatyviai informuoja gyventojus“, – kalbėjo patarėjas.
Nesutrikdė skrydžių
Pirmadienio rytą įskridęs bepilotis orlaivis skrydžių šalyje nesutrikdė, BNS informavo skrydžių valdymo bendrovė „Oro navigacija“.
„Skrydžiai vyksta įprasta tvarka“, – BNS sakė įmonės atstovė Ingrida Daugirdė.
Užsienio reikalų ministerijos komentaras
Užsienio reikalų ministerija (URM) laukia duomenų, ar bepilotis orlaivis iš tiesų buvo iš Baltarusijos. Pasak ministerijos, pasitvirtinus informacijai, kad objektas yra karinės paskirities, šios valstybės atstovui būtų įteikta nota.
„Jei arba kai bus nustatyta, jog į Lietuvos oro erdvę iš Baltarusijos įskrido karinis dronas ar kitas karinės paskirties skraidantis objektas, Užsienio reikalų ministerija iškvies šios šalies ambasados atstovą ir įteiks notą“, – Eltai raštu tvirtino URM.
„Šiuo metu URM laukia informacijos iš Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų ir kitų Lietuvos Respublikos atsakingų tarnybų, kurios vykdo tyrimą“, – pabrėžė ministerija.
Tiesa, URM Baltarusijos laikinajam reikalų patikėtiniui protesto notą įteikė ir prieš kelias savaites, po to, kai Lietuvos teritorijoje nukrito bepilotis orlaivis „Gerbera“.
(be temos)
(be temos)
(be temos)