Seimo narys Saulius Pečeliūnas prašo generalinio prokuroro Dariaus Valio paaiškinti, kodėl buvo nepagrįstai panaikinti tarptautiniai arešto orderiai Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių kaltininkams
Kreipimesi į generalinį prokurorą prašoma patikslinti prieš porą savaičių Seime išsakytą faktą, kad 2008 metais Interpolas panaikino Lietuvos išduotus arešto orderius Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių bylose įtariamiems Rusijos ir Baltarusijos piliečiams.
Parlamentaras taip pat prašo išsamiai paaiškinti, kokių veiksmų ėmėsi Lietuva, siekdama užkirsti kelią nepagrįstam tarptautinių arešto orderių panaikinimui.
„2008 m. vasario 19 d. (...) Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino teisėtu Kuolelio, Bartoševičiaus ir Burokevičiaus persekiojimą ir nuteisimą Sausio 13-osios žudynių byloje. Po šio Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo bet kokios abejonės, jei kam nors jos galėjo kilti, dėl pagrįsto Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių kaltininkų persekiojimo, buvo išsklaidytos, ir neįmanoma teigti, kad įtariami dėl žudynių asmenys persekiojami dėl politinių motyvų ar kad jie 1991 metais veikė teisėtai vadovaudamiesi SSRS įstatymais“, - kreipimosi rašte primena parlamentaras.
S. Pečeliūnas prašo generalinio prokuroro patikslinti, ar Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra ir Interpolo Lietuvos nacionalinis skyrius po minėto Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo atkreipė Interpolo dėmesį, kad buvo padaryta klaida, kad ieškomi asmenys negali būti laikomi teisėtai veikusiais 1991 metais Lietuvoje ir nėra persekiojami dėl politinių motyvų.
„Tikiuosi paaiškinimo, ar motyvuojant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimu buvo protestuojama prieš nepagrįstą tarptautinių arešto orderių panaikinimą ir ar siekiama šiuos orderius atnaujinti. Jeigu ne, tai kodėl ir kaip paaiškinti tokį Lietuvos neveiklumą?“, - teigia Seimo narys.
Seime į parlamentarų klausimus atsakinėjęs D.Valys tvirtino, kad nuo 1992 iki 2010 metų Baltarusijai buvo pateikti devyni teisines pagalbos prašymai dėl generolo V.Uschopčiko.
Iki šiol iš 48 buvusių įtariamųjų sausio 13-osios byloje šeši nuteisti ir atliko bausmę. D.Valys pranešė, kad 15 įtariamųjų atžvilgiu įtarimai buvo nutraukti, nes jų veikos nebuvo susijusios su gyvybės atėmimu ar pakenkimu sveikatai ir suėjo senaties terminas.
Seimo pirmininkė išklausiusi D.Valį pareiškė, kad jai prokuratūros kompetencija tiriant sausio 13-osios ir Medininkų bylas kelia abejonių ir paprašė Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto atlikti prokurorų darbo patikrinimą.
Sausio 13-osios byloje liko 23 įtariamieji.
1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės veiksmus Vilniuje, kai karine jėga mėginta nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, žuvo 14, nukentėjo daugiau kaip 1000 beginklių žmonių.
Daugelis Sausio 13-sios bylos kaltinamųjų, tarp jų - ir nuteistasis Stanislavas Mickevičius, išvengė bausmės, nes pasislėpė nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje ir Baltarusijoje.
Naujausi komentarai