Ar reiktų Lietuvoje uždrausti Rusijos piliečiams turėti ginklą? Pereiti į pagrindinį turinį

Ar reiktų Lietuvoje uždrausti Rusijos piliečiams turėti ginklą?

2022-11-04 14:36 klaipeda.diena.lt inf.

Vyriausybė Taline jau pritarė Vidaus reikalų ministerijos pateiktoms Ginklų įstatymo pataisoms. Apie tai svarstoma ir Lietuvoje. Pokalbis su Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto primininku Laurynu Kasčiūnu.

Ar reiktų Lietuvoje uždrausti Rusijos piliečiams turėti ginklą?
Ar reiktų Lietuvoje uždrausti Rusijos piliečiams turėti ginklą? / K. Kavolėlio/BNS nuotr.

– Ar nereikėtų ir mums pasekti Estijos pavyzdžiu ir uždrausti asmenims iš trečiųjų šalių Lietuvoje turėti ginklų?

– Estijos pavyzdys yra truputį skirtingas nuo Lietuvos, kadangi ten yra vadinamoji ne piliečių kategorija, t.y. žmonės, turintys vadinamuosius pilkuosius pasus. Po nepriklausomybės atgavimo latviai ir estai neišdavė pilietybės visiems, mes kitaip pasielgėme. Mes pilietybę išdavėme visiems. Ten rizikų yra daugiau, jie kalba apie 1 300 žmonių, kurie tokią teisę į ginklą turi. Lietuvoje tokie skaičiai: 294 Rusijos Federacijos piliečiai turi teisę turėti ginklą Lietuvoje ir 46 Baltarusijos piliečiai. Reikia vertinti, kad iš jų turi dvigubą pilietybę. Kalbėti apie Lietuvos piliečio apribojimą turėti ginklą būtų sudėtinga, bet manau, rimtai svarstysime galimybę uždrausti tik Rusijos ar Baltarusijos piliečiams. Idėja mums nenauja, konsultuojamės. Seime po pateikimo bus pritarta Ginklų ir šaudmenų įstatymo naujai redakcijai, kuri suteikia galimybę papildyti įstatymą. Tikrai inicijuosiu Estijai analogišką pataisą.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Kokių grėsmių jie galėtų kelti, turėdami Lietuvoje ginklą?

– Net ir dabar išduodant leidimą dalyvauja Valstybės saugumo departamentas. Mes rizikas valdome. Pats principas yra toks, kad jie negali turėtų ginklų. Ukrainos problema – diversinės grupės, kurios atvyko arba nuo seno ten gyveno. Jie žymėjo pastatus, taikinius, dalyvavo diversinėje veikloje, bandydami sieti vidinę suirutę. Turime įvertinti visus scenarijus, kad jų nebūtų.

Rimtai svarstysime galimybę uždrausti tik Rusijos ar Baltarusijos piliečiams.

– Ar vis dar gyva idėja, kad rusams būtų negalima pirkti nekilnojamojo turto ES?

– Gyva, bet problema, nes reikia europinio sprendimo. Lietuva nuolat kelia klausimą, bet dalis Europos dar vis sako, kad tai ne Rusijos visuomenės karas, o Putino ir nereikia bausti piliečių. Nesutinku, manau, tai visos Rusijos karas ir visuomenė aktyviai remia karą. Tačiau Europoje vyrauja skirtingi požiūriai. Kovo pradžioje mes kalbėjome apie įšaldytų oligarchų jachtų ir vilų pardavimą ir pinigų skyrimą Ukrainai. Ar nors viena jachta parduoda? Nieko iki šiol nepadaryta. Tai europinis reguliavimas, teisininkai sako, kad neįmanoma to padaryti. Gyvename absurde.

– Ar rusų investuoti pinigai į nekilnojamąjį turtą saugumo prasme gali kelti grėsmę?

– Tai ne tik saugumo klausimas. Dalį nuosavybės įsigyja opozicinio bloko žmonės. Reikia viską labai sustyguotai matyti, visą vaizdą. Kol kas rusų investicijų į sektorius ir grasinant jį perimti rizikos aš nematau. Mes, kaip valstybė, visiškai kontroliuojame procesus. Mūsų geri įstatymai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra