Knygų leidyba staiga tapo itin rizikingu verslu. Daug leidyklų atsidūrė ties bankroto riba, kai su jomis neatsiskaitė knygų platintoja "Mūsų knyga". Leidėjai pagalbos kreipėsi net į policiją.
Ilgas kreditorių sąrašas
Ne pačius geriausius laikus išgyvenančius knygų leidėjus prislėgė rimti finansiniai rūpesčiai. Su keliais šimtais šalies įmonių neskuba atsiskaityti viena pagrindinių knygų platintojų – bendrovė "Mūsų knyga". Dar visai neseniai didmenine ir mažmenine prekyba užsiėmusi ir solidžiu pelnu galėjusi pasigirti bendrovė skęsta skolose ir siekia restruktūrizuotis.
Vien knygų leidėjams "Mūsų knyga" skolinga pustrečio milijono litų, o visos platintojos skolos siekia beveik 10 mln. litų. Kreditorių sąraše – ne tik leidėjai, bet ir bankas, spaustuvės, draudimo įmonės, kultūros įstaigos, krovinių gabenimo, išperkamosios nuomos ir kt. bendrovės. Iš viso – 1200 įmonių.
Trys kreditoriai jau kreipėsi į teismą su prašymu "Mūsų knygai" iškelti bankroto bylą. Tačiau šios įmonės savininkai tikisi, kad bendrovę pavyks išgelbėti nuo bankroto. Paskelbus restruktūrizaciją esą siekiama atnaujinti merdinčios įmonės veiklą ir atsiskaityti su kreditoriais, tačiau tokie planai nė kiek neguodžia leidėjų. Kai kurie kreditoriai praėjusią savaitę viešai išplatino pareiškimą ir planuojamą reorganizaciją pavadino "finansine machinacija".
Skaudus smūgis
"Po ekonominės krizės "dūmine uždanga" prasidėjo neįtikimo masto finansinės machinacijos, iš anksto paruošti ir surežisuoti tariamo bankroto ar restruktūrizacijos manevrai. "Persitvarkantys" knygų platintojai vieną "negražią" dieną pareiškė, jog jie negali atsiskaityti su 1200 partnerių, nes pinigai už jų parduotą produkciją, tai yra 2,57 mln. litų, išgaravo jiems patiems nesuprantamu būdu", – rašoma pareiškime.
Algimantas Semaška, vienas iš pareiškimą pasirašiusių leidyklų vadovų, dienraščiui teigė, kad patį skaudžiausią smūgį patyrė vidutiniai ir smulkesnieji leidėjai, individualiosios įmonės, viešosios įstaigos, nukentėjo rašytojai, dailininkai, knygų iliustruotojai. Kai kurių leidyklų veikla visiškai sustojo, jos tapo nemokios, liko skolingos spaustuvėms, keli tūkstančiai žmonių prarado darbą.
"Jeigu "Mūsų knygai" bus leista restruktūrizuotis, ji galės apyvartinėms lėšoms naudoti iš leidėjų pasisavintus 2,5 mln. litų ir ketverius metus gyventi. O ką lieka daryti leidėjams?" – retoriškai klausė A.Semaška, kurio leidyklai "Algimantas" "Mūsų knyga" liko skolinga daugiau kaip 100 tūkst. litų.
Perka sklypus
Leidėjai įsitikinę, kad naujieji savininkai iš anksto kūrė planus, kaip išvengti skolų. Pernai "Mūsų knyga" buvo reorganizuota – atskirta nekilnojamojo turto plėtros ir nuomos veikla, todėl įmonės įstatinis kapitalas sumažintas nuo 1,3 mln. iki 392 tūkst. litų. Savininkai įkūrė dar vieną bendrovę "MK investicija", kuriai esą atiteko pastatai, o "Mūsų knygai" liko skolos.
Tokius nuogąstavimus leidėjai išdėstė ir pareiškime policijai. "Iš dabar susiklosčiusios situacijos galima spėti, kad tas turto perrašymas naujai bendrovei buvo gerai apgalvotas žingsnis apsaugoti jį nuo kreditorių pretenzijų, kai "Mūsų knyga" (2009 m. vasarą) paskelbs nutraukianti veiklą ir paliks milžiniškas skolas knygų tiekėjoms – leidykloms", – teigė leidėjai pareiškime, išsiųstame ekonominius nusikaltimus tiriantiems pareigūnams Vilniuje ir Kaune.
Kreditoriams nemažai įtarimų sukėlė dar vienas faktas – "Mūsų knyga", beveik už 2 mln. litų pardavusi knygynų tinklą, neskubėjo atsiskaityti su leidėjais, o netoli greitkelio Vilnius–Kaunas įsigijo kelis sklypus, kurių bendras plotas – 15,88 ha. Maža to, įsigyta 1,3 mln. litų reikalavimo teisė į vienos šalies statybų bendrovės finansinius įsipareigojimus.
Juodoji skylė
Teismo sprendimu visas "Mūsų knygos" turtas, kurio yra ne ką daugiau nei skolų, areštuotas. Visos esamos ir būsimos piniginės lėšos įkeistos vienam šalies komerciniam bankui, kuris knygų platintojai buvo suteikęs paskolą. Sąskaitą suskubo areštuoti ir Valstybinė mokesčių inspekcija. Leidėjai nuogąstauja, jog netrukus paaiškės, kad atsiskaityti su dauguma kreditorių bendrovės turto nebeliks.
"Direktorius Tomas Pukas aiškinosi, kad knygynai vėluoja atsiskaityti, kad visa tai krizės rezultatas. Atrodo, kad krizės širma – tik priedanga, po kuria buvo pasisavintos leidykloms nesumokėtos lėšos už jų parduotas knygas. Knygynai teigia, kad jie reguliariai atsiskaitinėjo su "Mūsų knyga"... Vadinasi, viską it kokia kosminė juodoji skylė susiurbė veiklą nutraukusi "Mūsų knyga". Leidėjai, kreipęsi į teismą, o paskui į antstolius, sužinojo, kad jokio turto "Mūsų knyga" neturi, vadinasi, atgauti skolas vilties beveik nėra", – dėstė savo pareiškimuose policijai leidėjai.
Bankrotas nenaudingas
"Mūsų knygos" generalinis direktorius ir vienas akcininkų T.Pukas visus leidėjų kaltinimus vadina nesusipratimu. Kreditorių susirinkime esą buvo pritarta siūlymui bendrovę restruktūrizuoti. Dokumentai jau priduoti teismui, tačiau kreditoriai galės teikti savo siūlymus.
"Mes kaip tik dedame visas pastangas išvengti bankroto. Jeigu įmonę išsaugosime ir restrukūrizuosime, per artimiausius ketverius metus galėsime atsiskaityti su visais kreditoriais. Restruktūrizacija – tai galimybė išgyventi ir atsiskaityti su kreditoriais. Bankrotas niekam nėra naudingas, nes turtą būtų galima realizuoti už gerokai mažesnę vertę. O per ketverius metus turtas vėl bus brangesnis", – dienraščiui sakė T.Pukas.
Jis taip pat nesutiko su leidėjų priekaištais dėl abejotinų investicijų į žemės sklypus. Bendrovė esą buvo anksčiau įsipareigojusi įsigyti sklypus ir jeigu nebūtų įgyvendinusi šių planų, būtų patyrusi nuostolių. "Buvo ketinta ten statyti logistikos centrą, bet planus sutrukdė atėjusi krizė: pardavimas sustojo, visa padėtis kardinaliai pasikeitė", – aiškino įmonės vadovas.
Tiesa, paaiškinti "MK investicijos" įkūrimo ir turto dalybų motyvų T.Pukas nelabai galėjo, nes ši bendrovė įkurta 2007 m., kai įmonė turėjo kitus savininkus. Nelabai tapo aišku, kodėl finansinių sunkumų prislėgtos "Mūsų knygos" vadovai ryžosi įsigyti reikalavimo teisę į statybos įmonės finansinius įsipareigojimus, nors su ja anksčiau jokiais ryšiais nebuvo susijusi.
Susilpnino konkurentus
Gali būti, kad leidėjų nuogąstavimai nėra laužti iš piršto. Abejonių kyla dėl to, kaip "Mūsų knyga", jeigu teismas leis ją restruktūrizuoti, ketina tęsti veiklą ir uždirbti pelno. Šiuo metu veiklą sustabdžiusi įmonė ateityje planuoja atsisakyti nuostolingos mažmeninės ir didmeninės prekybos ir užsiimti tik knygų leidyba. Tačiau didžiausias pajamas ir pelną bendrovė gaudavo būtent iš mažmeninės ir didmeninės prekybos. Praėjusiais metais vien mažmeninė prekyba sudarė beveik pusę "Mūsų knygos" pardavimo. 2007 m. įmonės grynasis pelnas viršijo 760 tūkst. litų, 2008 m. – 49 tūkst., o iki šių metų spalio "Mūsų knyga" patyrė daugiau kaip 800 tūkst. litų nuostolį.
Išsigelbėjimo planu turėtų tapti vaikų literatūros leidyba. Ketinama tiesiog pakartotinai išleisti populiarumą jau išsikovojusius leidinius, kurių gamybos sąnaudos būtų nedidelės. Visa tai, kaip teigia "Mūsų knygos" kreditoriai, planuojama daryti už pinigus, "pasiskolintus" iš mažesnių ir silpnesnių kolegų, tiksliau – iš nuskurdintų konkurentų.
Naujausi komentarai