Pereiti į pagrindinį turinį

Įveikti Lietuvos sieną padėjo internetas (papildyta 16.35 val.)

2009-07-30 19:53
Įveikti Lietuvos sieną padėjo internetas (papildyta 16.35 val.)
Įveikti Lietuvos sieną padėjo internetas (papildyta 16.35 val.) / "Novaja gazeta" nuotr.

Rusijos istorikas ir politologas Modestas Kolerovas, ketvirtadienį sustabdytas prie Lietuvos sienos ir dėl to neatvykęs į Vilniuje vykusią diskusiją apie Lietuvos ir Rusijos santykius, interneto dėka įveikė visus barjerus ir nepagailėjo priekaištų lietuviams, neva bandantiems perrašyti istoriją ir sudarantiems kliūtis normaliam bendradarbiavimui.

„Rusija jau palaidojo Staliną“

„Niekas dėl nieko neįsižeidė. Buvau tam psichologiškai pasirengęs, nes kvailių pasaulyje yra daug. Tai politinės kovos taisyklės. Aš sugrįšiu, mes dar kartą pašnekėsime“, - įsitaisęs Kenos geležinkelio stotyje per interneto pokalbių programą „Skype“ diskusijos dalyviams sakė M.Kolerovas, laukdamas popiečio traukinio atgal į Maskvą.

Prieštaringai vertinamo istoriko ir politologo manymu, sėkmingam Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimui kliudo tai, kad lietuviai nuolat primena rusams apie praeitį.

„Yra visokių nuomonių ir kvailysčių, bet bendrai paėmus Rusijos visuomenė šlykštisi Stalinu, seniai pergyveno jį ir palaidojo. Lietuva savo ruožtu nuolat verčia mus grįžti prie jo palaikų. Tai ne tik yra didžiulė problema. Tai kardinaliai prieštarauja šiuolaikinei Rusijos istorinei savimonei“, - tikino M.Kolerovas.

„Neperženkime raudonų linijų“

Ekspertas palietė dvi opias problemas Lietuvos ir Rusijos santykiuose: kompensaciją už okupacijos metu padarytą žalą ir Kaliningrado sritį.

„Pats Kaliningrado srities egzistavimas daro Rusiją labiau europietišką. Įsivaizduokite akimirkai, kad jos nėra. Tuomet Rusija labiau linktų į Aziją. Ar jūs to norėtumėte?, - retoriškai klausė M.Kolerovas. - Kaliningrado sritis yra privalumas, kuris turi būti kultyvuojamas, o ne skaldomas.“

Istorikas ir politologas siūlė ieškant kompromisų neperžengti vadinamųjų raudonųjų linijų, kurios abiem tautoms reiškia tapatybę. „Šios linijos yra istoriniai ir geoekonominiai rėmai, kuriuose turėtų rutuliuotis mūsų ateitis“, - reziumavo M.Kolerovas.

Apsikeitė priekaištais

Draudimas M.Kolerovui įvažiuoti į Lietuvą kiek pakaitino Vilniuje vykusios apskrito stalo diskusijos atmosferą. Istoriko ir politologo kolega, nekomercinės organizacijos „Rusijos ir Baltijos mediacentras“ vadovas Igoris Pavlovskis nesusilaikė nuo kandaus komentaro.

„Tai, kad M.Kolerovas nebuvo įleistas dėl politinių pažiūrų, rodo, jog Lietuva, stengdamasi kuo toliau pabėgti nuo Sovietų Sąjungos, netoli tenubėgo“, - sakė politologas.

Tiesa, kiti diskusijos dalyviai netruko priminti svečiui, kad Lietuvos premjeras Andrius Kubilius taip pat yra nepageidaujamas asmuo Rusijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų