Pereiti į pagrindinį turinį

Kad atostogos būtų turiningos: pasiūlymai grįžtančių emigrantų vaikams

2019-06-28 07:18

Neretai užsienyje gyvenančios lietuvių šeimos vasaros atostogoms pasirenka Lietuvą – sugrįžta aplankyti giminaičių, poilsiauti gamtoje. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija emigrantų vaikus kviečia dalyvauti Lietuvoje organizuojamose veiklose – stovyklose, edukacinėse programose.

Shutterstock nuotr.

„Ne kartą užsienyje gyvenantys lietuviai mūsų klausė, ką jų vaikai gali veikti sugrįžę vasarai į Lietuvą. Tų veiklų yra išties nemažai. Jie turi galimybę dalyvauti edukacinėse programose, stovyklose, susirasti bendraamžių draugų, sužinoti daugiau apie Lietuvą, susipažinti su jos gamta, vietovėmis, pasitobulinti lietuvių kalbą. Kiekvienas vaikas, nesvarbu, ar jis gyvena Lietuvoje, ar užsienyje, yra svarbus. Mums rūpi, kad sėkminga, aktyvi, naujomis žiniomis besidominti vaiko asmenybė turėtų visas galimybes augti ir tobulėti ištisus metus“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Viena iš galimybių – lituanistinių mokyklų, esančių užsienyje, organizuojamos stovyklos Lietuvoje. Užsienio lituanistinės mokyklos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai kasmet gali teikti projektus savo veiklai finansuoti, taip pat – ir vasaros stovykloms Lietuvoje. Ministerija užsienio lituanistinių mokyklų projektams šiemet paskirstė beveik 300 tūkst. eurų.

Finansuota ir keletas 1–2 savaičių trukmės vasaros stovyklų, ekspedicijų po Lietuvą. Tokiu būdu Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo reikalų komisijos projektas „Stovykla – Pasaulio Lietuva“ vasarą į stovyklą Dauguose (Alytaus r.) sukvies apie 50 vaikų iš pasaulio lituanistinių mokyklų. Dar viena stovykla vyks Trakuose, į kurią suvažiuos apie 40 jaunuolių iš užsienio lietuviškų bendrojo lavinimo mokyklų Baltarusijoje, Latvijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Belgijoje.

Ministerija taip pat skatina lituanistinių mokyklų ir Lietuvos mokyklų bendradarbiavimą. Lituanistinės mokyklos „Bitė“ iš Londono, „Trys spalvos“ iš Islandijos, Kovo 11-osios mokykla iš Airijos, Škotijos lietuviška mokykla, Ispanijos LT mokyklėlė, „Jūros arkliukai“ iš Egipto kartu su Senamiesčio mokykla iš Ukmergės ir Šiaulių V. Kudirkos mokykla parengė turiningą vasaros stovyklos programą Lietuvoje, programoje dalyvaus apie 90 užsienio lietuvių vaikų ir vaikų iš Lietuvos.

Kasmet Lietuvoje rengiama Kaliningrado lietuvių vaikų kultūrinė programa: ir šiemet vyks kūrybinė stovykla Šventojoje, į kurią atvyks 30 vaikų iš Kaliningrado srities, besimokančių lietuvių kalbos ir etnokultūros fakultatyvuose Kaliningrado srityje, ir Vilniaus lietuvių namų mokiniai.

Kasmet vyksta vasaros stovykla Alantoje, į kurią susirenka Rusijos šiaurės ir Sibiro lietuvių vaikai ir jaunimas. Ne pirmus metus Rumšiškėse vyks kūrybinė stovykla ir bus pastatytas muzikinis spektaklis, kuriame dalyvaus lietuviškų mokyklų užsienyje mokiniai. Maskvos Jurgio Baltrušaičio lietuviškos bendrojo lavinimo mokyklos mokiniai kartu su Vilniaus Gabijos gimnazijos mokiniais dalyvaus 10 dienų ekspedicijoje „Pasaulio lietuvių pėdsakais“.

Vyks ir daugiau užsienio lietuviškų mokyklų ir Lietuvos mokyklų vasaros bendradarbiavimo projektų Lietuvoje. Šios stovyklos yra iš dalies finansuojamos Lietuvos, prie vaikų atvykimo į Lietuvą finansiškai prisideda ir jų tėvai, mokyklų bendruomenės.

Užsienio lietuvių vaikai taip pat gali dalyvauti bet kurioje vasaros stovykloje. Stacionarios stovyklos projekto TAPK 2 lėšomis iš Europos socialinio fondo finansuojamos 30 proc. stovyklos kainos. Socialiai remiamų šeimų vaikams ir vaikams, turintiems negalią, kompensuojama 95 proc. stovyklos kainos. Stovyklų sąrašas skelbiamas Švietimo mainų paramos fondo interneto svetainėje www.tapk.lt. Norintieji registruoti vaikus, turėtų tiesiogiai kreiptis į stovyklų organizatorius nurodytais kontaktais.

Vaikai taip pat gali įsitraukti į iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ nemokamus projektus. Tai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ketvirtus metus rengiama iniciatyva. Beveik visose savivaldybėse mokiniams vasarą parengta daugiau kaip 300 edukacinių erdvių ir siūloma šimtai nemokamų veiklų – nuo susitikimų su rašytojais, meninio fotografavimo šokio judesyje, dailės užsiėmimų iki žygių nacionalinių parkų takais, sklandymo, išvykų į pasienio užkardas. Išsirinkti artimiausią vietą ir patraukliausią renginį galima atsivertus iniciatyvos žemėlapį.

Vaikų vasaros stovyklas rengia bei skiria finansavimą ir savivaldybės. Dažniausiai tai būna dienos stovyklos, kurios yra nemokamos. Kultūros ministerijos iniciatyva kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį Lietuvos muziejus galima lankyti nemokamai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų