Pereiti į pagrindinį turinį

Kalėjimų departamentas klimpsta apgavystėse?

2014-05-14 07:44

Lukiškių kalėjimo iškeldinimo iš sostinės centro konkursas, regis, pateks į Lietuvos viešųjų pirkimų istoriją. Jis jau nuskambėjo dėl to, kad konkurso organizatoriai neva savavališkai smarkiai padidino vieno pateikto pasiūlymo kainą.

Planai: Vyriausybė Lukiškių kalėjimo iškeldinimo pirmojo etapo darbams yra numačiusi apie 100 mln. litų.
Planai: Vyriausybė Lukiškių kalėjimo iškeldinimo pirmojo etapo darbams yra numačiusi apie 100 mln. litų. / Margaritos Vorobjovaitės nuotr.

Lukiškių kalėjimo iškeldinimo iš sostinės centro konkursas, regis, pateks į Lietuvos viešųjų pirkimų istoriją. Jis jau nuskambėjo dėl to, kad konkurso organizatoriai neva savavališkai smarkiai padidino vieno pateikto pasiūlymo kainą. Dar vienas įtarimų keliantis sprendimas – nutrauktas konkursas netikėtai vėl buvo atnaujintas, o ne paskelbtas iš naujo.

Departamentas melavo teismui?

Aptilęs Lukiškių kalėjimo perkraustymo į Pravieniškes konkurso skandalas, atrodo, vėl įsilinguoja. Naujai suformuota Kalėjimų departamento Viešųjų pirkimų komisija suskubo lipti ant to paties grėblio kaip ir jos pirmtakai. Pirmu sprendimu komisija Kalėjimų departamentą privertė pameluoti teismui.

Mažiausią kainą pirmajame konkurso etape pasiūliusi ir skandalingai iš derybų pašalinta bendrovė "City Service" teismo prašė konkursui taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Kitaip tariant, prašyta Viešojo pirkimo komisiją įpareigoti konkursą stabdyti, nebetęsti jo procedūrų, neskelbti nugalėtojo ir su juo nepasirašyti sutarties.

Tačiau teismas prašytų laikinųjų apsaugos priemonių netaikė, nes Kalėjimų departamentas pateikė raštą, kad viešojo pirkimo procedūros baigtos – konkursas nebevyksta.

"Konkurencinio dialogo pirkimo procedūros baigtos ir Viešojo pirkimo komisija savo darbą baigė", – teigiama praėjusių metų lapkričio 21 d. konkurencinio dialogo dalyviams išsiųstame Kalėjimų departamento rašte.

Tačiau konkurencinio dialogo dalyviai neseniai iš Kalėjimų departamento gavo pranešimą, kad nuo šių metų balandžio 23 d. viešųjų pirkimų Lukiškių kalėjimo iškeldinimo paslaugai procedūra yra atnaujinta.

"Toks pranešimas, švelniai tariant, nustebino. Vadinasi, Kalėjimų departamentas melavo teismui, kad konkursą nutraukė, nes viešieji pirkimai dabar jau yra atnaujinti", – Kalėjimų departamento veiksmais stebėjosi mažiausią kainą konkurse pasiūliusios bendrovės "City Service" administracijos ir teisės direktorius Ignas Krasauskas.

Prašoma istorinių dokumentų

Viešuosius pirkimus reglamentuojančius teisės aktus išmanantys specialistai Kalėjimų departamento veiksmus laiko nusižengimu.

Advokatas Aurimas Pauliukevičius tvirtino, kad atnaujinti nutraukto konkurso teisėtai neįmanoma. "Vienintelis kelias atnaujinti viešųjų pirkimų procedūras yra pradėti neskelbiamas derybas ir į jas pakviesti tuos dalyvius, kurių pasiūlymai buvo atitikę reikalavimus. Ir praktika, ir logika diktuoja tai, kad jei konkursas nutraukiamas, turi būti skelbiamas naujas, o ne atnaujinamas senas", – tvirtino teisininkas.

Mažiausią kainą konkurse pasiūliusios įmonės atstovai neabejojo, kad neteisėtais veiksmais vėl siekiama vienintelio tikslo – pašalinti iš konkurso tuos, kurie yra faktiniai laimėtojai.

"Viešųjų pirkimų principas labai aiškus – jei baigtos procedūros, nes vienas pasiūlymas pašalintas iš konkurso, o kiti atmesti dėl per didelės kainos, vadinasi, konkursas nutrauktas. Jei norima vėl pirkti paslaugą, reikia skelbti naują konkursą. Dabar kažkokiu keistu būdu viešasis pirkimas atnaujintas, o iš dalyvių, kurie pateikė pasiūlymus, bet jie buvo atmesti, vėl prašoma kvalifikaciją įrodančių dokumentų. Ir net ne šių dienų, o istorinių dokumentų, pavyzdžiui, privalome pateikti sertifikatus, kuriuos turėjome 2012 m., nors tai jau istorija, konkursas juk buvo nutrauktas", – teigė I.Krasauskas.

Ilga ir paini istorija

I.Krasauskas teigė, kad bendrovė ketina kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, kitas institucijas, Teisingumo ministeriją.

"Kreipsimės ir teirausimės, ar jie žino, ką išdarinėja Kalėjimų departamentas, nes manome, kad pastarasis šiurkščiai pažeidžia įstatymus. Aišku, ne mūsų kompetencija spręsti, ar šiame konkurse nėra proteguojamos kurios nors įmonės, tačiau tokių ženklų yra. Ir jei tie ženklai ryškės, kreipsimės į teisėsaugą", – I.Krasauskas buvo nusiteikęs ryžtingai.

"City Service" Kalėjimų departamento Viešojo pirkimo komisijai pareiškė pretenziją stabdyti atnaujintą viešojo pirkimo konkursą, nebetęsti jo procedūrų.

"Jei mūsų pretenzija bus atmesta, o, atrodo, taip ir gali būti, nes konkursas labai tendencingas, tada dar kartą kreipsimės į teismą ir skųsime Kalėjimų departamento veiksmus. Gal Viešojo pirkimo komisija nežino teisinių reikalavimų, todėl ir daro klaidas?" – svarstė pašnekovas.

Jis pabrėžė, kad Lukiškių kalėjimo iškeldinimo konkursas tapo ilga ir painia istorija, kurioje pastaruoju metu ypač stebina noras ir veiksmai nutrauktą viešųjų pirkimų procedūrą neteisėtai atnaujinti ir tęsti jau atmestų pasiūlymų nagrinėjimą.

Ministerijai neįdomu

Teisingumo ministerijos, kuriai ir pavaldus Kalėjimų departamentas, ministro patarėjas ryšiams su visuomene Sergejus Tichomirovas teigė, kad ministerija tikrai nesikiš į departamento Viešojo pirkimo komisijos veiklą.

"Teisingumo ministerijai įdomus galutinis rezultatas. Kai konkursas bus baigtas, išrinktas nugalėtojas, tada ir galėsime vertinti jo pasiūlymą. Kol vyksta viešasis pirkimas, ministerija kištis negali, nes tai būtų traktuojama kaip spaudimas Viešojo pirkimo komisijai", – Teisingumo ministerijos abejingumo neslėpė S.Tichomirovas.

Kalėjimų departametas vengia viešumo ir savo elgesio nekomentuoja. Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojo pareigas laikinai einanti Jurgita Žilienė, kuri yra naujoji Viešojo pirkimo komisijos pirmininkė, vos išgirdusi klausimą apie Lukiškių kalėjimo iškeldinimo konkursą pareiškė, kad visa informacija teikiama per atstovą spaudai, tad į jį ir reikia kreiptis.

Kalėjimų departamento atstovai į klausimą, kodėl 2013 m. lapkričio 21 d. raštu konkurencinio dialogo dalyviams pranešta, kad konkurencinio dialogo pirkimo procedūros baigtos ir Viešojo pirkimo komisija baigė savo darbą, o šių metų balandį jau informavo, kad jis nuo 2014 m. balandžio 23 d. atnaujino konkurencinio dialogo "Privataus subjekto atranka valdžios ir privataus subjektų partnerystės projekto "Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo iškėlimo iš Vilniaus centrinės dalies 1-asis etapas" įgyvendinimui" pirkimo procedūras, vakar taip ir nerado laiko atsakyti.

Kainą padidino 70 mln. litų

Kalėjimų departamentas Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo iškeldinimo iš Vilniaus centrinės dalies konkursą paskelbė prieš dvejus metus.

Konkurse dalyvavo trys dalyviai, kurių kvalifikacinių duomenų atitikimą pirkimo dokumentuose nustatytiems reikalavimams patvirtino Kalėjimų departamento komisija.

Tie dalyviai ir jų pateikti pasiūlymai: "MG valdos" antrinė įmonė "Pilies projektai" (289 mln. litų), "Hanner", "Dailistos" ir "Corpus A" konsorciumas (273 mln. litų) ir "CityService" bei "Realco statybos" konsorciumas (233 mln. litų). Visų konkurso dalyvių pasiūlymai esą viršijo projektui numatytas lėšas, nes valstybė Lukiškių kalėjimą norėtų iškeldinti preliminariai maždaug už 100 mln. litų.

Galiausiai konkurse liko tik du dalyviai, nes iš jo pašalintas mažiausią kainą pasiūlęs "City Service" ir "Realco statybos" konsorciumas.

"Išmetimo priežastis buvo labai keista. Viešojo pirkimo komisija pradėjo nepagrįstai analizuoti, kokia forma pateikti skaičiavimai, nors ji pati skaičiavimams nebuvo pateikusi jokių privalomų formų. Komisija formą iškėlė prieš turinį. Nors buvo aišku, kad mūsų pasiūlyta kaina buvo geriausia, tačiau ji kažkodėl neįtiko. Konstatuota, kad viena mūsų pateikta "Excel" lentelė, kurioje įrašyti skaičiai pagrindžia pasiūlymo kainą, neva neatitinka numatytų reikalavimų. Ir tada Viešojo pirkimo komisija padarė tai, ko Lietuvos istorijoje dar nėra buvę – pati perskaičiavo mūsų pasiūlymo kainą ir ją padidino bemaž 70 mln. litų. Kitaip tariant, komisijai neįtiko mūsų pasiūlyta kaina, konstatuota, kad ji netikra, todėl perkančioji organizacija mūsų pasiūlymą perskaičiavo taip, kaip jai atrodė. Taip mūsų pasiūlyta kaina tapo ne mažiausia, o didžiausia", – prisiminė bendrovės "City Service" administracijos ir teisės direktorius I.Krasauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų