Atšalę orai – didesnis tėvų nerimas: kada saugu vesti vaiką į lauką? Pereiti į pagrindinį turinį

Atšalę orai – didesnis tėvų nerimas: kada saugu vesti vaiką į lauką?

2025-02-18 16:31 klaipeda.diena.lt inf.

Vieni įsitikinę, kad vaiką į lauką reikia vesti bet kokiu oru, kiti – atvirkščiai, per šalčius nusprendžia likti namuose. Kada nuo pasivaikščiojimų lauke geriau susilaikyti, LNK atsakė vaikų ligų gydytoja Eglė Lanzbergaitė-Manuilova.

Atšalę orai – didesnis tėvų nerimas: kada saugu vesti vaiką į lauką?
Atšalę orai – didesnis tėvų nerimas: kada saugu vesti vaiką į lauką? / LNK stop kadrai

Bernardinų sode Vilniuje pakalbintos mamytės sakė šalčio nebijančios. Naujagimius į lauką veža beveik kasdien: „Beveik kiekvieną dieną, nebent labai sninga, kas šią žiemą labai retai buvo. Nesušąla, nes šilti kombinezonai, didelis, patogus vežimas, kad tilptų žieminis vokelis, taip pat – apsauga nuo vėjo, sniego. Tikrai vaikutis nesušąla.“

„Miega tarp kailių“, – sakė kita mamytė. Paklausta, kiek ilgai būna lauke, atsakė: „Bent dvi valandas, tikrai, jeigu ne daugiau.“

– Kada vesti vaiką į lauką žiemą yra saugu, o kada – jau nebe? – klausė gydytojos LNK žurnalistė.

– Labai svarbu yra suprasti, kad oro temperatūra, tokia, kokią matome termometro stulpelyje, ne visada yra teisinga. Reikia suvokti, kad yra ir jutiminė temperatūra. Šiuolaikinės technologijos mums leidžia išmatuoti netgi tokią. Tai jeigu jutiminė temperatūra yra, pavyzdžiui, 20 laipsnių šalčio ir žemesnė, tokiu atveju vaiko vesti į lauką tikrai nereikėtų. Jeigu temperatūra tiesiog yra apie 10 laipsnių šalčio ir nėra didelio vėjo, didelės drėgmės, tokiu atveju galima drąsiai su vaikučiu eiti į lauką.

– Tačiau pasivaikščiojimų lauke ir žiemos metu vengti nereikėtų, ar ne?

– Oi ne, kaip tokį gėrį atimti iš vaikų? Ypač kai pilna sniego ir galima čiuožti su rogutėmis ir pačiūžomis. Tai ne tik galima, o reikia eiti į lauką, kvėpuoti grynu šaltu oru. Taip sumažėja rizika užsikrėsti įvairiausiais virusais, nes jie nepakelia didelio šalčio, ir taip mes grūdinamės, didiname organizmo atsparumą virusams, bakterijoms.

– Jeigu kalbame apie kūdikius ir mažus vaikus iki trejų ketverių metų, kiek laiko žiemos metu reikėtų praleisti su jais lauke?

– Reikėtų galbūt išskirti, kad pačių mažiausių, naujagimių, tik namo grįžusių iš ligoninės, vežti į lauką nereikėtų, jeigu temperatūra yra žemesnė negu 10 laipsnių šalčio, ir nereikėtų lauke būti labai ilgai. Pirmą kartą tikrai užtektų pabūti bent penkias minutes ir su kiekvienu išėjimu reikia didinti po penkias minutes. Taip po savaitės turėsime pusvalandį, kurį galima praleisti su mažuoju lauke. Jeigu kalbame apie šiek tiek vyresnius – trejų–penkerių metų piliečius, kurie smagiai juda, jie lauke gali būti nuo 10 iki 40 minučių. Jeigu kalbame apie mažai judantį vaiką, kuris visą tą laiką sėdi rogutėse arba vežimėlyje, reikėtų laiką sutrumpinti, ir apsaugai, kad nesušaltų, reikėtų įdėti papildomai vilnonį vokelį, apvilkti dar vieną sluoksnį. Šiaip, apskritai, kad nebūtų šalta, drabužius reikia sluoksniuoti, drabužiai neturėtų būti aptempti, neturėti būti laidūs drėgmei, batai taip pat turi būti atsparūs vandeniui, kad nesušlaptų tirpstant sniegui, kai tikimybė sušalti tikrai yra didesnė. Velkame drabužius sluoksniais, kaip svogūnėlį, ir patartina, jei mes (suaugusieji, – „Kauno diena“) normaliai jaučiamės apsirengę lauke, tai vaiką reikėtų aprengti vienu sluoksniu daugiau.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

– Kaip naujagimį reikėtų aprengti einant į lauką? Irgi sluoksniuoti?

– Lygiai taip pat – keli sluoksniai. Bent jau vienu sluoksniu daugiau, negu esame apsivilkę patys. Taip pat, kadangi jis guli, dėkime vilnonį vokelį į vežimėlį. Vežimėlis dar turi apsaugą nuo vėjo. Ir nereikėtų laikyti žmogaus vėjyje ar per pūgą.

– Ką dar reikėtų žinoti apie vaikų priežiūrą žiemos metu? Gal dar pasirūpinti kokiomis nors priemonėmis?

– Rankas apmauname pirštinėmis, kojas apauname šiltais batukais, uždedame kelias kojines, kad nesušaltų, bet ko kartais nepadarome nepagalvoję – neuždengiame atviros odos. Kaip ją uždengti? Kremu nuo šalčio. Kremas – kuo riebesnis, idealu, jei į kremo sudėtį neįeina vanduo. Yra specialių kremų apsaugai nuo šalčio, vazelino pagrindu, pavyzdžiui. Taigi patepti juo odą, ypač veido, skruostų, nosytės. Kaip mes nudegame saulėje, lygiai taip pat galime nušalti vėjyje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
25

cia DELIBU gal klausia ? buvo ir po - 25 varem i lauka o cia Inkubatoriniu-debilu laikai !
2
0
Visi komentarai (1)