Lietuvos kariuomenė – be gėjų

Į tarnybą – per teismus

Atidesnio dėmesio sulaukia vaikinai, o ne merginos. Esą vyriško charakterio jaunuolės nelabai ir domina specialistus. Tik štai dėl netradicinės orientacijos vaikinų medikai pluša išsijuosę.

"Kas kariuomenėje dėtųsi?" – pastebėjo medikas.

Tiesa, pasitaiko kuriozinių situacijų. Viena 46 kilogramus sverianti mergina tiek užsispyrė žūtbūt patekti į armiją, kad jos neatkalbėjo net medikų grasinimai, jog pakenks savo sveikatai.

Liaunutė ir nedidukė mergina tikino, kad ištvers naktinius žygius su 35–40 kilogramų kuprine ant nugaros. Nors medikai ir aiškino, kad neįmanoma ištverti tokių krūvių, nes, nešdama beveik savo svoriui prilygstantį krovinį, ilgainiui mergina susigadins sąnarius ir stuburą.

O štai kita dailiosios lyties atstovė į armiją taip norėjo, kad teismui apskundė atrankos komisijos sprendimą nepriimti jos tarnauti tėvynei.

Itin aikštinga ir ne itin aukšto intelekto kandidatė siekė, kad teismas leistų jai tarnauti armijoje. Tačiau specialistai pabrėžė, jog armijoje būtina turėti paklusnumo vadovybės įsakymams bruožą, o šioji kandidatė savo charakteriu galėtų tik sukelti nepasitenkinimą ir nuolatinę įtampą.

Nori tarnauti bedarbiai

Jei dauguma dirbančiųjų kratosi tarnybos, kas gi veržiasi į kariškių gretas?

Įvairiausi asmenys, dažniau neturintys darbo ar kitų užsiėmimų. Būna tokių, kuriuos atlydi ašarojančios mamos, prašydamos, kad tik vaikus priimtų į kariuomenę.

"Esą trys kartos tarnavo, kaip čia anūkas netinka? Gėda ir negarbė. Senelis – tremtinys, kariškis, tėvas – kariškis, na, ir sūnus turi būti kariškiu. O, pasirodo, netinka kariuomenei", – istoriją prisiminė K.Ramanauskas.

Tiesa, tarnybą visiems laikams tenka pamiršti tiems, kurių intelekto lygis riboja adaptacijos galimybes.

"Ir tokių pasitaiko daug. Bet įdomu, kad tokie kaip tik ir veržiasi į kariuomenę. Kokia stipri jų motyvacija, kad net stebina. Pasitaiko tokių, kurie atvyksta turėdami psichikos sutrikimų dėl polinkio į alkoholizmą", – pastebėjo medikas.

Paklausus, ar įmanoma apsimesti sergančiu priklausomybe narkotikams ar alkoholiui, K.Ramanauskas atrėžė, kad specialistų jaunuoliams nepavyks apmulkinti.

"Aš psichiatrijoje dirbu 40 metų", – tikino psichiatras.

Kone kas antras jaunuolis nesugeba atlikti aritmetinių veiksmų, nežino net daugybos lentelės ar valstybių, su kuriomis Lietuva ribojasi.

Abstraktaus mąstymo sąvoka dabartiniam jaunimui apskritai nežinoma.

"Paklausus, ką reiškia patarlė "Priėjo liepto galą", išgirdau atsakymą, kad lieptas tiesiog buvo labai trumpas. Patarlė "Kiek vilką bešertum, jis vis tiek į mišką žiūri" jaunimui nesuprantama. Paklausiau, ar gyvenime tokios patarlės negalima pritaikyti, o išgirdau atsakymą, kad gyvenime tų vilkų nėra", – pasakojo medikas.

Tik asmens tyrimo dalis

Seksualinė orientacija – itin opi ir subtili tema. Už seksualines mažumas kovojantieji turėtų sunerimti ne dėl paradų rengimo, o dėl to, kodėl kariuomenėje nepageidaujami gėjai. Atrodytų, kad ir jie turėtų teisę lygiomis teisėmis tarnauti tėvynei. Tačiau ar jie veržiasi?

Dr. J.Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karinės medicinos ekspertizės komisijos pirmininko pavaduotoja kapitonė Adriana Vinklerytė išaiškino, kad netradicinė seksualinė orientacija nėra liga.

Tačiau čia pat specialistė pabrėžė, kad seksualinio pasirinkimo sutrikimai neabejotinai užkirs kelią tarnybai.

"Medicininiu požiūriu, vadovaujantis tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacija, pati seksualinė orientacija nelaikoma sutrikimu ar liga. Tačiau jei asmeniui nustatyta suaugusiojo elgesio ir asmenybės sutrikimų, kurie, pagal tarptautinę klasifikaciją tarp kitų sutrikimų apima ir lyties tapatumo sutrikimus, seksualinio pasirinkimo sutrikimus, asmuo gali būti pripažintas netinkamu karo tarnybai, kaip ir dėl kitokių psichikos ir elgesio sutrikimų", – pabrėžė kapitonė A.Vinklerytė.

Tai išaiškinta krašto apsaugos ir sveikatos apsaugos ministrų įsakymu patvirtinta Ekspertinių išvadų lentele.

Pasak A.Vinklerytės, Karinės medicinos ekspertizės metu naudojamas psichologinio tyrimo klausimynas yra psichologinio asmens tyrimo dalis, skirta išsiaiškinti galimus tiriamojo asmenybės, elgesio, psichologinės raidos, emocijų ir kitus sutrikimus, o ne jo seksualinę orientaciją.

"Be to, tinkamumas karo tarnybai nėra ribojamas ar kitaip diskriminuojamas dėl seksualinės orientacijos, taip pat Karo prievolės įstatymas nenumato atleidimo nuo privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimo dėl seksualinės orientacijos", – aiškino specialistė.

Komentaras

Vladimiras Simonko

Lietuvos gėjų lygos vadovas

Apie šį klausimyną man yra žinoma nuo 2004 metų. Tačiau jo negaliu gauti, kad pamatyčiau savo akimis ir įvertinčiau – Krašto apsaugos ministerija jo mums neduoda, aiškina, kad tai vidinis dokumentas. Labai gerai, kad apie tai bus pagaliau prabilta viešai. Viena mūsų lygos narė pranešė, kad jai darbinantis į krašto apsaugos tarnybą buvo užduodami panašūs klausimai, kurie gali parodyti žmogaus lytinę orientaciją. Jei tai yra daroma, man kyla klausimas – kokiu tikslu renkama ši informacija? Ir kas bus, jei paaiškės, kad asmens lytinė orientacija yra homoseksuali ar biseksuali? Ar tai reiškia, kad žmogus neteks teisės tarnauti armijoje? O gal jam bus kariuomenėje paskirtos gėlininko pareigos, galbūt jis karo tarnyboje mėgins rengtis moteriškais rūbais? Aš ironizuoju, o kalbant rimtai, toks klausimynas, mano manymu, yra diskriminuojantis. Krašto apsaugos sistema yra labai uždara, mes ne kartą prašėme KAM vadovybės sutvarkyti Karių etikos kodeksą. Jame turi būti aiškiai parašyta, kad negali diskriminuoti žmogaus dėl lytinės orientacijos. Bet KAM šiam prašymui priešinasi, nors Lygių galimybių tarnybos kontrolierė pateikė rekomendacinę išvadą, kad kario etikos kodeksas turėtų būti papildytas. Todėl peršasi išvada, kad KAM atsainiai žiūri į šį klausimą ir kada nors jis iškils kaip probleminis. Juk yra nemaža dalis tokių asmenų, kurie tarnauja NATO partnerių šalyse. Išeitų, kad tai yra nesaugu. Pavyzdžiui, JAV ar Kanados kariuomenėje yra visiškai priešinga situacija. Kas tuomet bus atvykus tokiems kariams į Lietuvą? Mūsų kariai kitos šalies kariuose įžvelgs priešą, užuot juose matę partnerius. Tokiu atveju prasidėtų karas tarpusavyje, o ne su bendru priešu. Tik Turkijos kariuomenėje bandoma nustatyti lytinę orientaciją ir dėl to buvo nusiskundimų, kad tokie žmonės nepatenka į kariuomenę. Tačiau Turkija mums – ne pavyzdys, šioje šalyje dar toli iki europinių standartų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Antanas

Antanas portretas
Visi kalbate apie vieną, o svarbiausio nepastebite. Žmones, ne dykaduonius, kurie ant tėvų užpakalio sėdi, kviečia tarnaut.. Jaunuoliai karjeros laiptais bando lipti, patys kabinasi į atšiaurų ir rūstų gyvenimą, kol staiga jų nepakviečia tarnaut ir visko nesugadina.. XXI a. berods gyvename, bet kai kurie įpročiai nesikeičia. Viskas iš sovietmečio gražinta. Galbūt metas būtų nutraukti tokias prievoles? Iš vis kas čia per nesąmonės. Kas nori tas ir eina, savanorių tikrai pakanka, o ir kas čia per prievolės gali būti, galų gale baudos už prievolės nevykdymą???? Ką?? Suprantu, kad daugelio tai neliečia, nes amžius didesnis, bet jei liestų nemanau kad taip lengvai reaguotumėte i absurdiškumo viršūnes o juo labiau pasiduotumėte stumdomi kažkokių išgalvotų prievolių! Dar toli mes nuo ateities.. O ir karas nieko neišsprendžia.

4 vėjai

4 vėjai portretas
Naujokų sveikatos tikrinimo komisija. - Ar nori tarnauti kariuomenėje? - Ne. - Kiek bus trys kart septyni? - Daug. - Tinkamas.

Viduramžiai

Viduramžiai portretas
Grįžtam į viduramžius... PSO jau seniai nebelaiko netradicinės lytinės orientacijos sutrikimu. Tik va Lietuvos kariuomenės medikų smegeninių ta naujiena dar nepasiekė...
VISI KOMENTARAI 33
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių