Metai su korupcijos kvapu Pereiti į pagrindinį turinį

Metai su korupcijos kvapu

2013-12-30 18:43
Metai su korupcijos kvapu
Metai su korupcijos kvapu

Besibaigiantys 2013 metai pasižymėjo nuolatiniais skandalais žuvininkystės srityje.

Korupcijos ir monopolijos požymiai

2013-aisiais žuvininkystės užkulisiuose dažnai buvo girdimi žodžiai korupcija, protegavimai, valdininkų savivalė. Pernai įvesta žvejybos kvotų skirstymo tvarka, kai vienai įmonei atitenka beveik 80 proc. šprotų ir strimelių kvotų, sujaukė Baltijos jūros žvejų protus.

Vis labiau kliūva žvejybos sistemos monopolizavimas, korumpavimas. Kvotų skirstymo tvarka susidomėjo Konkurencijos taryba. Ji gruodžio 17 d. nutarimu pradėjo oficialų tyrimą. 

Kvotų skirstymo sistemą, kaip turinčią korupcinių požymių, įvardijo ir Lietuvos specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Seimo Kaimo reikalų komitetas gruodžio 18 dieną priėmė sprendimą, kuriuo pasiūlė Žemės ūkio ministerijai tobulinti 2013 m. kovo 15 d. priimtas Žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo taisykles. Komitetas nurodė patobulintą Žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo taisyklių projektą, suderintą su visuomeninėmis žuvininkystės organizacijomis, pateikti iki gruodžio 30 dienos.

Tereikia pakeisti „raktą“

Logika diktuotų, kad artimiausių metų kvotos turi būti skirstomos pagal patobulintas Žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo taisykles.

Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos pirmininkas Alfonsas Bargaila tikino, kad perėjimas nuo korupcija dvelkiančių senųjų kvotų skirstymo taisyklių prie naujųjų – paprastas. Tereikia pakeisti vadinamąjį kvotų skirstymo raktą – vietoje dabar numatytų 2007–2012 metų įrašyti, kad kvotos skirstomos atsižvelgiant į 2010-2012 metų veiklos rezultatus.

Dirbtinis šešerių metų „istoriškumas“, pakeistas į trijų metų laikotarpį, vienos įmonės monopoliją sumažintų per pusę. Kiti žvejai gautų daugiau kvotų ir konflikto neliktų. Nebeliktų ir galimo konkurencingumo pažeidimo. Kvotų skirstymo komisijos sudėties pakeitimu iš žuvininkystės sistemos būtų pašalinti ir dalis korupcinių požymių.

Apie tokį taisyklių pakeitimą žvejai aiškino visus 2013 metus. Bet Vilniaus valdininkai sprendimus priėmė neatsižvelgę į žvejų daugumą. Žuvininkystės sistemoje pasėtas didžiulis nepasitenkinimas išsiliejo į skundus teismuose, tyrimus specialiosiose tarnybose.

Žvejai pasirengę protestuoti

Tačiau 2014 metų kvotų dalį šiandien ketinama skirstyti pagal korupcija dvelkiančias monopolines  2013 m. kovo 15 d. taisykles.

Žvejai Žuvininkystės departamento direktoriaus Dariaus Nieniaus klausė, kodėl tai daroma, ir išgirdo, kad jis „neturintis teisinio ar ekonominio pagrindo neskirstyti kvotų pagal šias taisykles“, nes jos nepanaikintos. Žvejų prašymą neskirstyti kvotų pagal monopolines ir korupcines taisykles valdininkas traktavo kaip spaudimą.

Panašu, kad Lietuvą valdo ne Seimas, ne tarnybos, kurios įspėja apie monopolijas, korupciją, o nieko nepaisančios interesų grupės. Dauguma žvejų nesuvokia, kas vyksta? Kodėl skirstydama kvotas vieną žvejybos bendrovę valdžia pamalonina, o likusias marina badu? 

Metams baigiantis dauguma žvejų kreipėsi į aukščiausius šalies pareigūnus pranešdami apie, jų nuomone, korupcinę žuvininkystės sistemą. Pareikalauta asmeninės žuvininkystės valdininkų atsakomybės už daugumos žvejų verslo žlugdymą. 2014-uosius žvejai grasina pradėti protesto akcijomis prie Seimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra