Ratu prie stalo susėdę švietimo bendruomenės nariai konferencijos pradžioje šypsojosi. Tačiau šviesius veidus greit pakeitė susimąsčiusios minos, atspindinčios tikrąsias mokytojų nuotaikas. Jų išklausyti atvyko naujoji ministrė Raminta Popovienė.
Kaip ir kiekvienas naujas ministras, kurių per pastaruosius ketverius metus pasikeitė net keturi, žada pokyčius. Į karštą kėdę atsisėdusi ministrė tikina sieksianti sumažinti įtampą švietimo sistemoje.
„Mokyklų tinklo taisyklių koregavimo darbai, turime kalbėti ir dirbti ties mokymo priemonių aprūpinimu“, – kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė R. Popovienė.
Pažadus ne pirmus metus girdintis Vilniaus licėjaus direktorius, atrodo, viltį jau praradęs.
„Tikėtis jau turbūt nieko nebegalime. Sunku patikėti, kad kažkas galėtų pasikeisti į gerąją pusę“, – nusivylimo neslėpė Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.
J. Elinsko / ELTOS nuotr.
Situaciją švietime S. Jurkevičius vadina dramatiška. Sako, kad visų problemų priežastis – valdininkų kompetencijos trūkumas.
„Nebeturime žmonių, kurie galėtų priiminėti rimtus sprendimus ir suvokti realią situaciją, kokioje mes esame. Jau prasidėjo tėvų teisiniai ieškiniai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Manau, jei taip toliau tęsis, tai ne interviu imsime, o teismuose aiškinsimės, kodėl taip yra“, – teigė direktorius.
Mokytojai tikina, kad yra pavargę nuo nežinomybės ir reformų. Sako, daugeliui jų tiesiog nepasiruošta, pavyzdžiui, kad ir įtraukiojo ugdymo, keliančio nemenkus iššūkius pedagogams.
„Trūkstant mokytojų padėjėjų, padėti kiekvienam vaikui, yra didelis sunkumas mokytojui. Jei tu myli savo darbą, tu jautiesi labai atsakingas ir tai yra labai skaudi tema“, – pripažino Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos biologijos mokytoja Irena Kondrotienė.
Buvusi lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Vilija Dailidienė tikina, kad visos reformos tikrai galėjo būti sėkmingos, tačiau sprendimai, anot jos, dažniausiai priimami vienbalsiu, todėl ir rezultatai nedžiugina.
„Darbo grupės sudaromos iš palankių, vienodai mąstančių žmonių. Nepalankių, ne tų idėjų besilaikančių žmonių yra tiesiog atsikratoma“, – tikino V. Dailidienė.
Peržvelgusi praėjusios kadencijos priimtus sprendimus švietimo sistemoje, buvusi Seimo narė, edukologė Vilija Targamadzė tikina, kad valstybės požiūris turi keistis kardinaliai.
„Ar mes galime turėti tokį mokyklos modelį, koks yra dabar, juk XXI a., vystosi dirbtinis intelektas, technologijos. Reikia labai aiškiai žinoti, kokių gebėjimų reikės“, – akcentavo buvusi Seimo narė V. Targamadzė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Anot prezidento patarėjos švietimo klausimais, nerimą kelią egzaminų sistema, didelis mokytojų trūkumas.
„Pritariu, kad yra minų laukas ir mūsų klaidingi sprendimai gali atnešti daug žalos. Antras dalykas yra mokytojai – 56 proc. ketina pasitraukti nesulaukę pensijos“, – duomenimis dalinosi Respublikos prezidento patarėja Jūratė Litvinaitė.
Švietimo ir mokslo profesinei sąjungai vadovaujantis Egidijus Milešinas tikina, kad esame arti katastrofos.
„Didžiulis krūvis baigiasi tuo, kad įvyksta perdegimai, sveikatos problemos, o tai dar labiau paskatina anksčiau palikti švietimo sektorių“, – pabrėžė E. Milešinas.
Ministrė dar per šį mėnesį tikisi suformuoti savo komandą. Vieni pirmųjų darbų – susitikimai su švietimo bendruomene. Svarsto peržiūrėti ne vieną buvusios valdžios priimtą reformą.
„Čia yra didžiausia problema. Jei jos reikalingos, galima atlikti pilotinį projektą, pažiūrėti kaip veikia. Tai dialogas, bendravimas, neskubėjimas – čia yra pagrindiniai dalykai“, – kalbėjo ministrė.
(be temos)
(be temos)