„Anykščiuose yra tik dvi brigados, kurios skirtos Anykščių miestui ir rajonui. Tuo metu abi brigados buvo išvykusios į rajoną“, – paaiškino Panevėžio GMP stoties darbuotoja Rūta Ramoškienė.
Kas būtų buvę, jeigu pagalba būtų atvykusi greičiau? Dabar atsakyti neįmanoma. Teliko kaltinimai.
Mus kaltina dėl to, kad neturime brigadų
„Mes dabar sulaukiame kaltinimų. Mus kaltina dėl to, kad neturime brigadų“, – sakė R. Ramoškienė.
Pagal greitosios medicinos pagalbos (GMP) duomenis, rungtynių vietoje defibriliatoriaus nebuvo.
„Manyčiau, kad turėtų būti valstybės prioritetas . Kaip ir kitose ES šalyse didinti automatinių defibriliatorių kiekį viešose renginiuose“, – įsitikinęs Vilniaus GMP direktoriaus pavaduotojas Tadeušas Rodz.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Anot greitosios darbuotojų ir profsąjungos, panaši situacija gali įvykti bet kur. Su vėlavimais susiduriama dažnai.
Mes mokame žmonių gyvybėmis. Nežinau, kas dar turi nutikti, kad pradėtume dirbti čia ir dabar, o ne laukti, kad bus reforma.
„Mes mokame žmonių gyvybėmis. Nežinau, kas dar turi nutikti, kad pradėtume dirbti čia ir dabar, o ne laukti, kad bus reforma nuo liepos 1 d., nuo 2024 m. pavežėjimas. Mes turime daryti žingsnius čia ir dabar“, – sakė GMP darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė.
Profesinė sąjunga problemas vardino vieną po kitos. Akivaizdu – greitajai pagalbai pačiai reikia pagalbos.
„Mums trūksta žmogiškųjų išteklių, genda mūsų automobiliai, įranga, kurią reikia atnaujinti. Aišku, ir mūsų kvalifikaciją reikia nuolat atnaujinti“, – problemas dėstė J. Keburienė.
Tenka įveikti ir nemažus atstumus. Darbuotojai kartais jaučiasi lyg tolimųjų reisų vairuotojai.
„Labai didelį kilometražą mes nuvažiuojame. Skyriai yra uždarinėjami. Labai išaugo nuvažiuotas kilometrų kiekis“, – pasakojo GMP darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ valdybos narė Valda Kiburienė.
„Esame turėję atvejų, kai viename mūsų rajone, Ukmergės, yra buvę 930 km per vieną parą“, – pastebėjo J. Keburienė.
Finansavimas brigadoms skirstomas pagal gyventojų skaičių. Anot pašnekovų, darbas – nelengvas, o atlyginimas nemotyvuoja – 1000 ar 1500 „į rankas“. Sektorius ir gyventojai raminami: viską išspręs reforma, numatoma centralizacija.
„GMP sistemos pertvarkai yra pribręsta. Problemų ir klausimų, kaip galėtume tobulinti GMP sistemą, sprendimai yra priimti Seime“, – tikino SAM asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė
Tačiau dirbantys nežino, kaip išganingųjų pokyčių sulaukti.
„Žada dešimt brigadų. Ar tai pagerins situaciją? Kažkiek gal pagerins. Bet ar tai išspręs šitokią problemą – neaišku“, – abejojo V. Kiburienė.
„Esame numatę GMP brigadų stovėjimo skaičiaus didinimą nuo 94 vietų iki 123 tam, kad galėtume padengti gyventojų pasiekiamumą ir GMP tarnyba galėtų operatyviau reaguoti į iškvietimus“, – aiškino O. Vitkūnienė.
„Brigadų jau reikia dabar, šiandien. O ne po metų“, – įsitikinusi R. Ramoškienė.
„Kai bus sujungimas, tai tada gal kažkiek logistika ir pačių brigadų paskirstymas būtų žymiai paprastesnis. Ne brigadų kiekis, o taip, kaip yra organizuojamas darbas – irgi daug kas nuo to priklauso“, – tvirtino T. Rodz.
SAM siekia, kad darbo organizavimas būtų vieningas ir visi pacientai gautų vienodos kokybės paslaugas. Tam numatomos investicijos apie 40 mln. eurų.
Naujausi komentarai