Ginti, saugoti, padėti – kiek daugiau nei už 1 tūkst. eurų, o būna, ir gyvybe tenka rizikuoti.
„Visai neseniai pasiekėme programą „1000“. Tai reiškia, kad naujai pradedantis pareigūnas garantuotai uždirba 1 tūkst. eurų į rankas“, – sakė policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.
O patyrusiam, kad ir dešimt metų atitarnavusiam – vidutiniškai?
„1,4 tūkst. į rankas, net nesiekia vidutinio darbo užmokesčio Lietuvoje“, – aiškino A. Paulauskas.
„Blogai, tiesiai šviesiai sakau“, – teigė Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininko pavaduotojas Darius Čekavičius.
Kai atlyginimai tokie, nenuostabu, jog naujai dirbti norintys nesiveržia, o su patirtimi atsitraukia, dalis išeina į pensiją.
„Apie 20 proc. trūkumas. Tai reiškia, kad šiandien policijoje trūksta 1500 pareigūnų“, – tvirtino A. Paulauskas.
LNK stop kadras.
Vilnius – vienas problemiškiausių taškų.
„Atlyginimą nustato įstatymas. Dažnai jis toks pats Vilniuje ir Skuode. O pragyvenimo sąlygos skiriasi – Vilniuje būstas brangiau kainuoja“, – kalbėjo Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas.
Sostinėje trūko 400 policininkų, tad situaciją suvaldyti iniciatyvos ėmėsi pati savivaldybė. Naujai prisijungusiems nuo pernai skiria po 10 tūkstančių eurų.
„2024 metais turėjome 67, kuriuos skatinome. Šiemet manome, kad skaičius bus panašus – dabar esame sulaukę 22 prašymų“, – pasakojo A. Bužinskas.
Vilniaus pavyzdžiu pasekė ir dalis kitų savivaldybių.
„Tai yra skiepas – pačios problemos neišspręs“, – tikino Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.
„Bet kuriuo atveju Vilniuje jau turėjome nemažą pareigūnų trūkumą – papildomai reikėtų mažiausiai apie 200 pareigūnų“, – teigė policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.
Dabar didžiausia skylė atsivėrė kitame mieste.
„Panevėžys susiduria su bene didžiausiu trūkumu. Pagal esamus krūvius matome, kad tai vyksta Panevėžio mieste“, – tikino policijos generalinis komisaras.
„Pagal visą statistiką šiuo metu trūksta apie 20 proc. visų pareigūnų. Kai kuriose įstaigose tam tikrų padalinių pareigūnų trūksta iki 40 proc. Tai yra kritinės ribos“, – kalbėjo Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininko pavaduotojas Darius Čekavičius.
Taigi, įtempta situacija ne tik policijoje, bet ir kitur. Štilis kalėjimų ir probacijos tarnyboje.
„Ko gero, dabar situacija yra viena prasčiausių. Galbūt, kalbant apie 1990 metus, galėjo būti panašiai“, – teigė Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.
Pareigūnai sako, kad, jeigu niekas nesikeis, laukia krachas.
„Jeigu vienas pareigūnas dirba už keturis ar tris – tai įsivaizduokite, kokiu krūviu dirba žmonės“, – sakė D. Čekavičius.
„Dažnu atveju išėjimo priežastis yra ir didžiuliai darbo krūviai“, – kalbėjo A. Paulauskas.
Ugniagesių šalyje trūksta apie 11 proc.
„Policija pasiekė 1000 eurų. Tuo didžiuotis negalime – kartais nesiekiame ir 900 eurų“, – pasakojo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Saulius Tamulevičius.
Žurnalistus domino – jei pinigai nemotyvuoja, kas norą palaiko?
„Noras gelbėti“, – atsakė S. Tamulevičius.
Pašnekovas neslepia, kad motyvuoja ir darbo grafikas. Bet jis, deja, vietoje poilsio išnaudojamas kitiems darbams.
„Praktiškai didžioji dalis pamaininį darbą dirbančių pareigūnų – 80–90 proc. – turi antrą darbą“, – teigė S. Tamulevičius.
„Gėda pasakyti, kad žmogus, kuris rizikuoja savo gyvybe, kuris, nepaisant visko, gelbėja – ir gauna 1 tūkst. į rankas“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Taigi, dabar ne ugniagesiams gaisrus gesinti laikas, o valdžiai. Profsąjunga siūlo finansuoti pareigūnus kaip Krašto apsaugą – susieti su konkrečiu BVP procentu.
„Mūsų siūlymas būtų toks, kad vidaus reikalų sistema būtų finansuojama taip pat tam tikru procentu nuo BVP, kaip skiriama krašto apsaugai. Kad būtų pastovus procentas ir kad jis nepriklausytų nuo politinių vėjų, kad viskas būtų metai iš metų aišku, ir mūsų generolams nereikėtų eiti ištiesta ranka. Taip pat buvo kalba ir apie 1,2 proc.“, – pasakojo Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė.
„Fokusuojamasi į išorines grėsmes. Bet dalis mūsų – pavyzdžiui, pasienio pareigūnai – jie pirmieji susiduria. Tarkime, Ukrainoje jie pirmieji susidūrė su agresorės pajėgomis“, – aiškino Teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininko pavaduotojas.
Generalinis komisaras sako, kad būtų daugiau aiškumo ir finansinio stabilumo.
„Pareigūnai to verti – čia nėra kalbos, ir diskusijos neturi būti“, – teigė I. Ruginienė.
„Visi norėtų, kad būtų finansuojami kaip kariuomenė, bet reikia žiūrėti realiai“, – kalbėjo vidaus reikalų ministras Vladislav Kondratovič.
Kad situacija neblizga, sutinka ir premjeras.
„Situacija sudėtinga, tarnyba yra sunki. Turime aiškiai nubrėžti karjeros atlyginimo kelią bent jau ateinantiems 4–5 metams. Skaičiai, kurie bus sumodeliuoti, bus derinami su profesinėmis sąjungomis ir atsiguls į trejų metų biudžeto planavimo procedūrą. Tikiu, kad išspręsime šį klausimą“, – tikino ministras pirmininkas Gintautas Paluckas.
„Įdedame į planą – kitais metais mažiausiai 10 proc. padidinti atlyginimą, kitų metų biudžete“, – tvirtino V. Kondratovič.
Anot ministro, atlyginimų kėlimas numatomas visiems pareigūnams.
Naujausi komentarai