Tikslas žlugo
Spontaniškai suplanuota L.Graužinienės ir dviejų jos pavaduotojų – socialdemokrato Gedimino Kirkilo bei Liberalų sąjūdžio atstovo Petro Auštrevičiaus – išvyka neapsiėjo be reakcijos. Nors oficialus mūsų delegacijos vizito tikslas buvo susitikti su Aukščiausiosios Rados pirmininku Volodimiru Rybaku, šis planuotą susitikimą atšaukė. Tokio sprendimo priežastis nesunku nuspėti – antradienio vakarą L.Graužinienė dalyvavo Ukrainos opozicijos rengtame mitinge, kuriuo išreikštas nepritarimas valdžios pozicijai nepasirašyti ES asociacijos sutarties per Vilniuje šiandien prasidėsiantį ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimą. Nors oficialiai V.Rybakas nurodo, jog netikėtai pasikeitė jo darbotvarkė.
Tuo Ukrainos valdžios reakcija neapsiribojo – Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos (URM) duomenimis, pasiaiškinti dėl mūsų delegacijos dalyvavimo opozicijos mitinge į Ukrainos į URM iškviestas ir Lietuvos įgaliotasis ministras Marius Janukonis. Tai BNS patvirtino ir URM atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.
L.Graužinienė antradienio vakarą Kijeve opozicijos mitinge sakė, kad Lietuva remia ukrainiečius eurointegracijos procese ir mūsų šalis galėtų tapti tiltu Ukrainai į Europos Sąjungą (ES).
"Lietuva, kuri nuėjo savo kelią į Europą, pasirengusi būti Ukrainos tiltu į Europos Sąjungą", - teigė ji.
Derino su ambasada
L.Graužinienės, G.Kirkilo ir P.Auštrevičiaus vizitas Seimo valdybos palaimintas vos antradienio rytą ir nebuvo derintas su Lietuvos Vyriausybe, Prezidentūra ar Užsienio reikalų ministerija, o dėl šios kelionės parlamento pirmininkė atšaukė iš anksto suderintą komandiruotę į Didžiąją Britaniją.
P.Auštrevičius „Klaipėdai“ tvirtino, kad vizitas derintas su Lietuvos ambasada Ukrainoje, tad to – visiškai pakanka, kadangi, anot jo, „diplomatinis korpusas yra vientisas“.
„Turiu savo paaiškinimą, kurį galiu drąsiai įvardyti: manau, kad Ukrainos valdžia neatsilaiko prieš Rusijos spaudimą. Deja, tas spaudimas mums yra sunkiai įsivaizduojamas. Tai nėra juokinga, turint omenyje, ką kalba Ukrainos prezidentas – juos domina ir ekonominė realybė. Tad jie stengiasi neturėti politinių kontaktų ir mažiau kalbėti ta tema prieš viršūnių susitikimą Vilniuje“, - dėstė P.Auštrevičius.
„Manau, politikai turi reaguoti į aktualijas. Ar rinktis vizitą į Didžiąją Britaniją, ar į Ukrainą, net menkai besidomintys politika veikiausiai pasakytų, kur reikia keliauti. O dėl derinimo – Lietuvos ambasada Ukrainoje buvo informuota, o mūsų diplomatinė tarnyba yra vientisa. Tai klausimas, nuo ko reikia pradėti derinti vizitą – ar nuo žemesnės grandies pareigūnų, kurie ir buvo informuoti, ar nuo ministro. Čia – jau pasirinkimo klausimas“, - paaiškino jis.
Svarbiausia - rinkėjai?
Kalbėdamas apie Ukrainos reakciją, kuomet pasiaiškinti dėl delegacijos veiksmų buvo iškviestas mūsų diplomatas, P.Auštrevičius neabejojo, jog tai dar nėra ženklas, kad gali būti pakenkta dvišaliams santykiams.
„Tikiuosi, kad tai yra adekvati reakcija. Bet tai, kad mes dalyvaudami prointegraciniame mitinge kvietėme vienytis politines jėgas ir pasakėme, kad Ukrainos ateitis yra Europoje – nieko eretiško tame nematau. Manau, dvišaliams santykiams labiausiai kenkia tyla ir neapsisprendimas, nesama parama eurointegraciniams siekiams“, - sakė Seimo vicepirmininkas, pridūręs, kad nesijaučia kaltas, jog išvyka nebuvo derinta su kitomis už Lietuvos užsienio politiką atsakingomis institucijomis.
„Aš atsakingas tik prieš rinkėjus, o prieš rinkėjus nenusižengiau“, - argumentavo parlamentaras.
Beje, net ir ne itin sklandžiai pasakyta L.Graužinienės kalba opozicijos mitinge buvo sutikta ovacijomis. Kalbą galite pamatyti čia:
Naujausi komentarai