Pereiti į pagrindinį turinį

Pažadai mokytojams virto špyga

2017-02-22 03:00

Praėjusios kadencijos Vyriausybės pažadai mokytojams virto patyčiomis, paaiškėjus, kad lauktas pedagogų algų pakėlimas – graudžiai juokingas. Nuo sausio jų atlyginimai padidėjo vos keliais eurais. Tai mokytojai vadina atvira valdžios panieka jų darbui ir profesijai.

Pasijuto anekdotų herojais

Baigiantis anos Vyriausybės kadencijai, pedagogų profsąjungos lyderiai buvo užtikrinti, kad nuo naujųjų metų pavyko suderėti didesnes algas mokytojams. Tačiau, gavus atlyginimus už sausio mėnesį, paaiškėjo liūdna tiesa.

"Ką tik sužinojome, kad nuo sausio mokytojams pakilo atlyginimas nuo 3 iki 4 eurų. Suma labai juokinga, netgi anekdotinė. Nežinau net, kaip visa tai reikėtų pavadinti, tai – pasityčiojimas iš pedagogų, ne kitaip. Tai mes supratome, kad tik tiek buvo išsiderėta, tik nieko iki šiol nežinojome. Klausimas, ką veikia švietimo įstaigų profesinė sąjunga?" – pasipiktinusi klausė uostamiesčio mokytoja.

Mokytoja neabejoja – reikia ką nors daryti, kad būtų išsaugotas tiek žmogaus orumas, tiek pedagogo profesijos prestižas.

Kovotojų – per mažai?

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo vadovė Laima Juknienė pritarė, kad lauktas algų pakėlimas atsiduoda patyčia.

"Buvęs premjeras Algirdas Butkevičius, ką buvo pažadėjęs mums praeitą pavasarį, viską pamynė. Padarė taip, kad mums pridėtų apgailėtiną sumą, dėl kurios nebegali nei juoktis, nei verkti. Dabartinė Vyriausybė paveldėjo šitą situaciją, ant jų nėra ko pykti. Dabar biudžetas jau patvirtintas, šiais metais pakeisti nieko nebegalime. Protesto akcijas skelbsime prieš naujo biudžeto tvirtinimą", – planus dėstė L.Juknienė.

Vis dėlto profesinės sąjungos lyderė mano, kad patys mokytojai per mažai prisideda kovodami dėl savo algų. Klaipėdoje yra 1 650 mokytojų ir tik 800 jų – profesinės sąjungos nariai.

Jei žmogus leidžia, kad iš jo tyčiotųsi, tai iš jo ir tyčiosis.

"Ta mokytoja, kuri jums skambino, ar ji dalyvavo streikuose ir kitose pedagogų protesto akcijose? Ar ji nori, kad savaime atlyginimai padidėtų? Kai kurie pedagogai nesuvokia, kad už save reikia kovoti. Tada tegul ir nesiskundžia. Ir, kai vieni eina kaulija iš valdžios pinigų visiems kolegoms, tačiau neturi užnugario, tada su mumis taip ir elgiasi – pameta kelis eurus ir turime džiaugtis. Jei žmogus leidžia, kad iš jo tyčiotųsi, tai iš jo ir tyčiosis", – dienraščio žurnalistei teigė L.Juknienė.

Bandys taisyti klaidas

Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė pripažino, kad mokytojų algų klausimas yra paveldėtas iš buvusios Vyriausybės, tačiau dabar į tai "bus žiūrima kompleksiškai".

"Mažus atlyginimus lemia ir menki darbo krūviai, mažas pamokų skaičius. Švietimo ir mokslo ministerija sutinka, kad pedagogų, ypač pradedančiųjų, atlyginimai yra nepakankami. Norime, kad mokytojai būtų socialiai saugūs ir turėtų visas sąlygas sėkmingai dirbti. Dabar rengiamas naujas etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelis", – dienraščiui teigė N.Barauskienė.

Esą tai mokytojams duotų daugiau stabilumo ir saugumo. Darbo užmokestis nesvyruotų priklausomai nuo kiekvienos pamokos. Etatą sudarytų tam tikras pamokų skaičius ir aiškiai įvardyti kiti darbai.

Būtų mokama ne tik už pamokų vedimą ir sąsiuvinių taisymą, bet ir kitus darbus, kurie yra neatskiriama ugdymo proceso dalis.

Mokytojų darbo etatą sudarys 36 valandos, o darbo krūvis bus skirstomas į kontaktines valandas (pamokas) ir nekontaktines.

Nekontaktines valandas ugdomajai veiklai sutarta skirstyti į tas, kurios reikalingos tiesioginėms mokytojo pareigoms atlikti (pasiruošimas pamokoms, mokinių vertinimas ir pan.), bei valandas papildomai veiklai mokyklos bendruomenėje.

"Etatas subalansuotų darbo krūvius, taigi ir atlygį už darbą. Turintiesiems mažiau pamokų būtų skiriama daugiau valandų kitai pedagoginei veiklai", – tikino Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė.

Nurodymų didinti negavo?

Klaipėdos savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento Planavimo ir analizės skyriaus vedėja Jolanta Ceplienė teigė labai nustebusi, kuo čia mokytojai taip piktinasi. Jos skyrius net negavo jokio nurodymo dėl algų padidinimo.

"Pirmą kartą girdžiu. O kas pasikeitė? Ministerija anksčiau turėjo savo apmokėjimo tvarką, ją panaikino. Dabar nuo vasario 1 d. įsigaliojo įstatymas visiems biudžetininkams. Tai dabar tas virsmas dėl algų kažkoks bus. Bet veikiausiai tos algos didės tik simboliškai, nes pinigų tam tai niekas nepridėjo, darbo užmokesčio fondas juk nepadidėjo", – pabrėžė J.Ceplienė.

Esą ugdymo įstaigoms yra išdalyti pinigai ir jų vadovai gali spręsti, kiek kam didinti. Savivaldybės Planavimo ir analizės skyrius tik suplanuoja ir atiduoda pinigus ugdymo įstaigoms, kuriuos davė valstybė ir kuriuos skyrė savivaldybė.

Laukia kadrų sprogimas

Pasak L.Juknienės, Vyriausybės politika – netoliaregiška, nes nemąstoma, kas dirbs mokyklose po kelerių metų ir vėliau. O tai tiesiogiai susiję ir su galimybe dirbti ir pragyventi iš to uždarbio.

Jau dabar Klaipėdoje kai kurių dalykų mokytojų trūksta. Labiausiai reikia chemijos, fizikos, matematikos specialistų.

Kas dirbs mokyklose po penkerių metų?

"Štai vienoje mokykloje, kai mokytoja susilaužė ranką, nebuvo, kas ją pakeičia. Vyresnieji mokiniai pareikalavo, kad ji grįžtų dirbti. Sako, o ką, sulaužyta ranka negali vesti pamokų? Gerai, kad pavyko rasti pamainą. Žinau, kad ir kitose mokyklose yra panašių problemų: jei mokytojai suserga, nėra kas juos pakeičia. Be to, kai kurie išeina iš darbo, nes per sunku, per mažos algos už tokį darbą. Klausimas, kas dirbs mokyklose po penkerių metų? Tegul Vyriausybė įvertina ir šiuos dalykus", – patarė L.Juknienė.

Mokytojų amžiaus vidurkis uostamiestyje – 48 metai. Pensinio amžiaus ir vyresnių mokytojų Klaipėdoje yra 64.

Iš viso Klaipėdoje yra 1 650 pedagogų, kurie dirba 38 ugdymo įstaigose, 133 – pensinio amžiaus. 26 pensininkai dėsto pradinukams, 11 iš jų – matematikai, technologijų mokytojai – 8, lietuvių ir anglų kalbą dėsto po 6 pensininkus.

Kai jie pasitrauks iš profesinės veiklos, atsivers viena didžiausių problemų.

"Buvo toks laikas, kai drastiškai mažėjo mokinių mokyklose, ir pensininkai tarsi užėmė jaunų specialistų vietas. Tačiau jokiu būdu negalima sakyti, kad pensininkai dirba blogai. Reikia įvertinti jų darbo patirtį. Amžiaus cenzo dirbti mokytoju nėra. Tikimės, kad į Klaipėdą dar atsiras norinčiųjų atvažiuoti ir dirbti", – vylėsi Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Kazakauskienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų