– Kokius užrašus turite ir kokie yra tokių užrašų tikslai?
– Iš viso esame pagaminę penkių rūšių prevencinius skelbimus. Tai „Smurtauji? Sėsk, pavešime!“, „Neapsigauk – tave žvejoja sukčiai“, „Rašai žinutę? Skaitysi protokolą!“ ir „Atšvaitas geriau nei gipsas“. Šiais prevenciniais skelbimais yra pažymėti visi Vilniaus apskr. VPK automobiliai. Tai yra reklaminis plotas, kuris mums nieko nekainuoja.
– Šie užrašai yra lengvai ironiški. Kiek jie yra paveikūs gyventojams? Ar žmonės atkreipia dėmesį į juos nuo pavasario, kai jie buvo pradėti naudoti?
– Taip, manau, kad atkreipia dėmesį. Turime omenyje, kad vairuotojo, važiuojančio už policijos automobilio, dėmesio nereikėtų blaškyti ilgais tekstais. Tačiau trumpus užrašus lengva įsidėmėti ir mes manome, kad poveikis yra pakankamai geras.
– Ar sulaukėte reakcijų? Galbūt sumažėjo naudojimasis telefonais, padaugėjo atšvaitų ar sumažėjo smurto? Ar dar per anksti apie tai kalbėti?
– Nėra per anksti apie tai kalbėti. Mes, kaip jau minėjome, stengiamės išnaudoti visas galimybes paveikti gyventojus ir prisibelsti į jų širdis bei protus. Turime ne vieną tokią iniciatyvą – taip pat naudojame garso ir vaizdo įrašus. Labai džiaugiamės, kad socialiai atsakingas verslas bei įvairios valstybės institucijos, tokios kaip savivaldybės, sporto klubai, poliklinikos, ligoninės ir panašios įstaigos, mielai transliuoja mūsų prevencinę informaciją savo vaizdo ekranuose.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Garsinį įrašą galbūt esame girdėję per kokį nors didesnį renginį, galbūt, kai policijos pareigūnai vyksta per kokią nors teritoriją ir tai yra pakankamai gera sklaida.
– Taip, būtent. Ypač švenčių metu gyventojai būna neatidūs, nebudrūs, palieka vertingus daiktus automobiliuose. Būtent apie tokius atvejus mes įspėjame gyventojus garsiniais įrašais.
– Taip pat turite kitokių iniciatyvų, susijusių su vaikais ir vyresnio amžiaus žmonėmis. Kokios jos yra ir kiek jos veiksmingos?
– Iniciatyvų yra įvairių. Vieną iš jų įgyvendiname prevencijos veiksmų sistemoje Vilniaus apskr. VPK. Šio projekto esmė – tiesioginis bendravimas su piliečiais, įskaitant vyresnio amžiaus žmones, vaikus ir suaugusius. Šiais metais jau bendravome su ne mažiau kaip 20 tūkst. gyventojų įvairiomis prevencijos temomis. Taip pat siunčiame SMS žinutes, kai skelbimų portaluose pastebime įtartinus skelbimus apie parduodamus daiktus. Įspėjame žmones nespausti įvairių nuorodų ir neatskleisti savo asmens duomenų.
– Kiek tai yra paveiku? Nes apie sukčiavimą ir išviliotus pinigus, atrodo, kiekvieną dieną matome policijos suvestines ir sumos dažnai siekia ne šimtus, o tūkstančius.
– Taip, tiesa. Tiesiog bandome įvairiausius būdus ir galimybes, kad kuo efektyviau pasiektume gyventojų širdis. Manome, kad šios iniciatyvos yra pakankamai veiksmingos, nes šiais metais atlikome reprezentatyvią gyventojų apklausą. Apklausėme 2 tūkst. Vilniaus apskrities gyventojų ir matome, kad mūsų skleidžiama prevencinė informacija pasiekė daugiau nei 50 proc. respondentų, iš kurių didelė dalis buvo susipažinusi su mūsų iniciatyvomis.
– Kaip suprantu, tokius užrašus matome tik Vilniuje. Ar bandote paskleisti šią informaciją ir po visą Lietuvą? Juk smurto atvejų yra ne tik sostinės regione.
– Taip, tikrai kviečiame ir mielai dalinsimės turima informacija. Mes rengiame garsinius įrašus, bendradarbiaujame su Šiaulių apskrities policijos pareigūnais ir kitais kolegomis. Mielai kviečiame dalyvauti ir pasidalinsime savo patirtimi, įdirbiu bei informacija.
(be temos)